Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

IZ ARHIVE NSPM

Iz arhive NSPM

 

 

Zoran Živković

Agenti CIA pomagali u hvatanju Mladića

Srpsko-američka saradnja na traženju komandanta Vojske RS dogovorena sa bivšim državnim sekretarom SAD Kolinom Pauelom, šefom CIA Džordžom Tenetom i drugim visokim američkim zvaničnicima

Agenti CIA učestvovali su u više desetina neuspešnih pokušaja srpske policije da 2003. uhapsi ratnog komandanta vojske bosanskih Srba Ratka Mladića, izjavio je bivši premijer Srbije Zoran Živković, u intervjuu za AP. On je rekao da je srpsko-američka saradnja na traženju Mladića dogovorena sa bivšim državnim sekretarom SAD Kolinom Pauelom, šefom CIA Džordžom Tenetom i drugim visokim američkim zvaničnicima.

Cilj saradnje bilo je ili hvatanje Mladića ili utvrđivanje da se odbegli general, optužen za zločine i genocid tokom rata u Bosni, ne krije u Srbiji, kao što su to njene vlasti tvrdile.

- Imali smo jasan sporazum sa Vašingtonom da barem šest meseci moramo da sprovodimo koordinisane aktivnosti u traženju Mladića, koje bi rezultirale ili hvatanjem optuženog ili iznošenjem dokaza da se on ne nalazi na teritoriji Srbije - kazao je Živković - Tri agenta CIA došla su u Srbiju sa ciljem da zajedno sa srpskom BIA provere sve izveštaje, dojave, naznake u vezi sa navodnim skrovištima Ratka Mladića. Izvedeno je na desetine akcija na lokacijama u Beogradu i širom Srbije.

Živković nije otkrio identitet tih agenata CIA, ali je rekao da su bili nenaoružani i da su u akcijama "učestvovali kao posmatrači". Nijedno mesto koje je naznačeno u dojavama koje su u vezi sa Mladićevim skrovištima "dolazile iz Haškog tribunala" pred kojim je on i optužen, kao i u onim iz "zapadnih izvora", po rečima Živkovića nije ostalo neistraženo. Izručenje Mladića ključni je uslov za ulazak Srbije u Evropsku uniju i NATO.

- Krajem 2003. zajednički rad srpskih i američkih službi vodio je zaključku da odbegli general zaista nije u Srbiji - kazao je Živković, čija je Demokratska stranka izgubila izbore u decembru 2003, a premijer je ubrzo postao Vojislav Koštunica, koji je po Živkovićevim rečima "nažalost prekinuo dotadašnju saradnju" i Srbiju prepustio stalnim optužbama da štiti Ratka Mladića. Vašington još uvek smatra da je Srbija ne sarađuje sa Haškim tribunalom i zbog toga je suspendovao milione dolara finansijske pomoći.

- Da smo imali još samo 20 dana zajedničkog američko-srpskog rada na traženju Mladića, Srbija bi tu pomoć sigurno dobila, a usledila bi i šira američka podrška, neophodna za srpske ekonomske i političke planove - tvrdi Živković.

Koštuničina vlada uspela je nedavno da nagovori devetoricu optuženih na dobrovoljnu predaju Haškom sudu, što je povećalo njene šanse za integraciju u Evropu.

Međutim, kako se i dalje ne zna gde se nalazi Mladić, ostaje neizvesnost da li će EU, koja bi sledećeg meseca trebalo da potvrdi Studiju o izvodljivosti priključenja Srbije Uniji, zaista to i učiniti.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM