Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

KOMENTARI

Savremeni svet - prenosimo Danas

   

 

Sajmon Tisdal

Kosovo i Škotska

Britanska pokrajina Škotska mogla bi da bude među korisnicima očekivane preporuke Ujedinjenih nacija da se Kosovu garantuje privremena nezavisnost od Srbije, koje bi tokom vremena dobilo pun suverenitet. Ukoliko plan koji su podržale Sjedinjene Države, Velika Britanija i Nemačka bude formalno prihvaćen u Savetu bezbednosti UN, separatistički pokreti od Gruzije do Moldavije, preko Čečenije i možda Škotska nacionalna partija shvatiće to kao međunarodni pravni presedan.

Marti Ahtisari, bivši finski predsednik, koji je glavni čovek UN za Kosovo, saopštiće svoje predloge u petak, na sastanku Kontakt grupe u Beču. Ako bude sledio očekivani tekst i podrži nezavisnost, implikacije će biti eksplozivne ne samo za Srbiju već i za jedinstvo EU i osetljive odnose Rusije sa Zapadom.

Kosovo je bilo deo Srbije od srednjeg veka. Poređenja radi, Akt o ujedinjenju Škotske i Engleske star je svega 300 godina (1707). Srbi vide Kosovo kao integralni deo svoje istorije i državnosti. Većina se nepopustljivo protivi odvajanju Kosova, kao što pokazuje uspeh nacionalista na izborima prošle nedelje. Ali, ispitivanja javnog mnjenja sugerišu da engleski glasači gledaju smireno na mogućnost da se Škotska otcepi.

Suprotno tome, Evropa se suočava sa potencijalno nasilnim razdvajanjem pravoslavne Srbije od južne pokrajine sa 90 odsto etničkih Albanaca-muslimana. Uprkos sadašnjim tenzijama, Kosovo je i dalje dom značajne, uporne srpske manjine. Ali, u takvim beskompromisnim okolnostima Kosovo može da dobije blagoslov UN, samoopredeljenje i samouprava mogu da postanu novi, unosan biznis za manjine svuda drugde - i sredstvo za komadanje država pre nego za njihovo ujedinjenje, što bi bila nova razonoda za UN.

Simpatije Rusije za odbojan stav Beograda rutinski se navode kao moćan razlog zašto želje Kosovara neće biti ispunjene. Predsednik Vladimir Putin prilikom razgovora sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, prošlog vikenda, ponovio je stav da rešenje "ne sme da bude nametnuto spolja". To ima neke veze sa slovenskom solidarnošću, a i sa željom Moskve da održi, ili da ponovo uspostavi svoj uticaj u svom postsovjetskom susedstvu.

Ali, Putinovo podrazumevanje da je nezavisnost Kosova neželjena, jer će podstaći separatiste na drugim mestima, shvaćeno je u izvesnim krugovima kao sračunato. "Rusija želi da kosovski proces bude presedan za Abhaziju, Južnu Osetiju i Transdnjestrovlje - sve teritorije koje Rusija želi da odvoji od Gruzije i Moldavije", kaže jedan evropski analitičar.

Agim Čeku, premijer Kosova, nagovestio je početkom sedmice da je evropsko nejedinstvo velika prepreka. "Zajednička pozicija EU u podršci nezavisnosti jeste od suštinske važnosti", rekao je Čeku Internešnel herald tribjunu. "Kao lider EU, Angela Merkel može da iskoristi svoj moralni autoritet i nemačku političku snagu da ostvari evropski konsenzus".

Ali, Merkelova će morati prvo da ubedi Grčku, Španiju, Kipar i ostale da je Ahtisarijeva privremena nezavisnost pravi put.

EU, SAD i UN, takođe, moraće da ubede Srbe. Uprkos mnogim nagovaranjima, uključujući i obnavljanje pregovora o kandidaturi Srbije za EU, protivnici nezavisnosti, okoreli nacionalisti iz Srpske radikalne stranke i na prošlonedeljnim izborima bili su najveća partija. Dugi koalicioni pregovori između drugoplasirane Demokratske stranke i ostalih, prozapadno orijentisanih grupa sada su vrlo verovatni.

Metež koji nagoveštava nezavisnost Kosova neće pomoći tom procesu, već može samo da ga izbaci iz koloseka.

Danas 25.01.2007.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM