Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

KOMENTARI

Savremeni svet

   

 

Šlomo Ben-Ami

Kamen temeljac bliskoistočnog saveza

Na Bliskom Istoku trenutno se odigrava borba titana - islamskog radikalizma, koji uživa široku podršku u narodu, protiv konzervativnih elita koje drže vlast. Pobeda ovih prvih nad “usvojenicima Zapada”, korumpiranim i tiranskim režimima, mogla bi da predstavlja demokratsku pravdu – ali u istoj meri i da dovede do toga da Bliski Istok zapadne u novu vrstu religioznog “naserizma”, sahranjujući time šanse Izraela za sporazum sa arapskim svetom.

Poraz konzervativnih režima mogao bi biti uvod u opšti požar koji bi ugrozio čak i hladni mir sa Egiptom i Jordanom. Islamske demokratije, koje su trenutno jedina alternativa sekularnim diktaturama, uvek će biti anti-zapadne i neprijateljski nastrojene prema sporazumu sa Izraelom.

Krici očaja umerenih režima poprimaju različite oblike. Jedan je i zahtev za sveobuhvatnim izraelsko–arapskim sporazumom koji bi pomogao da se ukloni ili ublaži histerija masa i džihad kultura, koja predstavlja pretnju stabilnosti ključnih zemalja regiona.

Tokom istorije izraelsko-arapskog konflikta samo u izuzetno retkim prilikama bilo je toliko mnogo signala koji ukazuju na tako veliku asimetriju između želje arapskog sveta za sporazumom i odbijanja Izraela i njegovog saveznika, Sjedinjenih Država Amerike. Panarapska (saudijsko-arabijska) mirovna inicijativa, kojoj su se priključili čak i Sirija i Libija; ponovljeni pozivi za sporazumom koje upućuje sirijski predsednik Bašar Asad; iskreni pozivi predsednika Palestinske uprave Mahmuda Abasa za diplomatske sastanke i apeli Arapske Lige upućeni SB UN da se usvoji mirovni plan Saudijske Arabije - čine revoluciju bez presedana u pan-arapskoj poziciji u vezi sklapanja mira sa Izraelom.

Nikad nisam verovao u srdačan mir između nas i arapskog sveta, ili u snove o iznenadnoj prijateljskoj integraciji Izraela u "novi Bliski Istok." Mir, ako ga i bude, biće hladan, možda čak napet, još dugi niz godina. Želja arapskih režima za sporazumom sa Izraelom nije poziv na priznavanje moralnog legitimiteta jevrejske države, već pre poziv na diplomatski sporazum o razgraničenju. To je odgovor na političku potrebu, strateška nužnost. Nije u pitanju stavljanje tačke na ideološki konflikt sa Cionističkim pokretom, već pre sporazumevanje o granici. U pitanju je mir, a ne ljubav.

Sa izraelske tačke gledišta, ovaj hladni mir predstavlja vredan strateški cilj. Procesi koji se odvijaju u regionu ne idu nam u korist. Američko prisustvo u Iraku ima direktan negativan efekat na Izrael, pošto se njime podržava koncept po kome teror i otpor predstavljaju izazov velikim silama, kao i da u asimetričnim ratovima vojna superiornost ne predstavlja prednost. Ovu lekciju dobro su naučili i Hezbolah i Hamas.

Iračka avantura predsednika Buša nanela je štetu američkim interesima sa Bliskom Istoku. SAD moraju da imaju u vidu ne samo sile kao što su Rusija, Kina i Evropa, već i regionalne sile poput Irana i Sirije, sa kojima će, pre ili kasnije, biti prinuđeni da razgovaraju. Naposletku, rešenje u Iraku će biti regionalno. Ne radi se samo o američkom povlačenju iz Iraka već i o ozbiljnoj eroziji aspiracija SAD da budu dominirajuća sila na Bliskom Istoku. A to će takođe imati implikacija po Izrael.

Glasovi u Izraelu koji pozivaju na obustavu pregovora radi koncentrisanja na nagovešteni rat sa Iranom, slede dobro poznati obrazac. Kao što je bio slučaj sa hladnoratovskom borbom protiv komunizma i konfliktom sa islamskim terorizmom nakon 11. septembra, ovaj poziv – koji veoma pogoduje određenoj političkoj grupaciji – uvek dovodi do prekida bavljenja ovim “marginalnim” pitanjem arapsko-izraelskog konflikta zarad rešavanja “istinski” egzistencijalnih pitanja.

Iran zaista jeste egzistencijalni problem. Ali rešenje neće biti nađeno “ratom Goga i Magoga” sa Iranom. Rešenje leži u neutralisanju arapsko-izraelskog konflikta, za koji Iran ima interes da bude održavan kako bi ostvario svoje regionalne ambicije. Na taj način, sprečava se da se pan-arapski napori fokusiraju na svog istinskog neprijatelja, Iran. Iranska pretnja zaista predstavlja jedan od razloga za entuzijazam arapskih država u pogledu postizanja sporazuma sa Izraelom.

Ukoliko ne iskoristimo ovaj uzani prostor za postizanje sveobuhvatnog sporazuma, i zamrznemo sve radi borbe sa iranskom bombom, postoji verovatnoća da se u jednom trenutku suočimo sa tenkovima iransko-šiitske imperije koja se proteže od Iraka do Sirije. Izrael mora biti spreman da obezbedi odgovore na opasnosti koje se pred njim gomilaju, uključujući nuklearizaciju Irana. Ali, pre nego što se zaletimo da bombardujemo nuklearne pogone šiitske sile u usponu, pri čemu operativni efekti eventualnog bombardovanja još uvek nisu jasni, vredi da uložimo napor u podizanje diplomatske barijere protiv opasne regionalne ekspanzije režima ajatolaha.

Za ovo imamo saveznike u regionu - sunitske arapske države – koje su se molile za našu pobedu u kampanji protiv Hezbolah, iranskog zastupnika u Libanu. Međutim, ovaj skriveni savez ne može dugo da opstane naspram izraelsko-arapskog konflikta, na kome Iran sa zadovoljstvom “jaše”. Rešenje ovog konflikta je kamen temeljac za alijansu umerenih režima na Bliskom Istoku.

(Autor je potpredsednik Međunarodnog centra za mir u Toledu i bivši ministar spoljnih poslova Izraela i izraelski ambasador u Španiji. Ben-Ami je istoričar i autor je brojnih knjiga o Izraelu, a njegova poslednja knjiga “Ožiljci rata – rane mira: izraelsko-arapska tragedija ” izdata je u Oksfordu 2006.)

Naslov originala: “The cornerstone of a Mideast alliance” By Shlomo Ben-Ami, Haaretz, Dec. 5, 2006. ( www.haaretz.com/hasen/objects/pages/PrintArticleEn.jhtml?itemNo=796908 )

Prevod: NSPM

 

 
 
Copyright by NSPM