Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

IZ ARHIVE NSPM

Iz arhive NSPM

 

 

22.07.1996.

NEWSHOUR – PBS (SAD)

TRANSKRIPT INTERVJUA SA RIČARDOM HOLBRUKOM

Nastavak uticaja ratnih zločinaca na politički život Bosne predstavlja pretnju uspehu Dejtonskog sporazuma i miru u regionu. Specijalni izlaslanik Stejt departmenta, Ričard Holbruk, opisuje svoje napore u presecanju baze moći najpoznatijeg vođe iz ratnog doba, bivšeg predsednika bosanskih Srba, Radovana Karadžića.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Pošto je sklopio Dejtonski sporazum u novembru, Ričard Holbruk se vratio u finansijski svet Njujorka, ali je protekle sedmice Klintonova administracija angažovala Holbruka u još jednoj misiji, da nekako izdejstvuje uklanjanje vođe bosanskih Srba, Radovana Karadžića. Karadžić i general Ratko Mladić su optuženi za ratne zločine od strane Međunarodnog tribunala u Hagu, i izdati su nalozi za njihova hapšenja. Međutim, međunarodne snage u Bosni zasad nisu pokušale da uhvate ni jednog od njih. Dejtonski sporazum nalaže da optuženi za ratne zločine nemaju pravo da se kandiduju za političke položaje na septembarskim izborima ali, do prethodne sedmice, Karadžić se još uvek ponašao kao kandidat. A većina zvaničnika tvrdi da bi izbori bili ugroženi dok god on bude ostao na sceni. Protekle sedmice, Holbruk je započeo novu rundu pregovora u cilju obezbeđivanja Karadžićevog odlaska. To je uključilo više od 10 sati pregovora sa srpskim predsednikom Miloševićem, uz pretnje novim ekonomskim sankcijama ako Karadžić ne bude uklonjen sa mesta vođe bosanskih Srba. U petak je Holbruk je mogao da izjavi da će se Karadžić odreći svoje političke moći, funkcije predsednika republike bosanskih Srba i vođe Srpske demokratske stranke. Karadžić je takođe pristao da se ne pojavljuje u javnosti ili u radio-difuznim medijima.

RIČARD HOLBRUK, bosanski pregovarač: Želim da podvučem da je on znao šta potpisuje, znao da potpisuje kraj svoje političke karijere.

 

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Međutim, neki drugi Bosanci su još uvek zabrinuti.

GLASNOGOVORNIK: Nažalost, mi znamo da će Karadžić nastaviti da se neforalno funkcioniše na isti način i nanosi istu štetu, osim ako ne bude bio uklonjen.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Prošlonedeljni dogovor nije pomenuo generala Mladića, niti da li bi bilo ko od njih dvojice odgovarao za ratne zločine pred sudom. Razgovarala sam sa Ričardom Holbrukom ranije danas.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Ričard Holbruk, hvala vam na gostovanju u našoj emisiji. U Beogradu ste rekli da ste uspešno obezbedili uklanjanje Radovana Karadžića sa vlasti. Šta to tačno znači?

RIČARD HOLBRUK, američki izaslanik: Mi želimo da Karadžić i general Mladić, optuženi ratni zločinci, budu u Hagu i da im bude suđeno za ratne zločine. To je naš cilj, i to je predviđeno Dejtonskim sporazumom. Postizanje tog cilja, s obzirom da ne možemo da upotrebimo NATO snage da bi ga sproveli, biće proces korak-po-korak. Prošle nedelje smo obezbedili Karadžićevo potpisivanje papira kojim obećava da će napustiti politički život odmah i zauvek, i da će odstupiti od obadva svoja posla, broj 1 od pozicije predsednika srpskog dela Bosne i Hercegovine i, broj 2, od mesta predsednika SDS-a, kojeg je osnovao i kojeg kontroliše. Tako da smo napravili veliki korak napred. Ako Karadžić ne ispuni svaki detalj ovih ugovora, mi imamo poluge putem kojih možemo da žestoko pritisnemo čitav srpski pokret u Bosni i Hercegovini.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Šta to znači, žestoko pritisnuti?

RIČARD HOLBRUK: Još uvek imamo sankcije koje se mogu ponovo uspostaviti, a ambasador Frovik, koji rukovodi izborima, još uvek može da zabrani učešće SDS-a. Ovih pretnji, koje su bile deo pregovaračkog procesa, nismo se lišili zato što smo smatrali da još nismo postigli dovoljno da bi ih se lišili.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: A šta bi po vama predstavljalo kršenje dogovora? Mislim, da li bi ovo predstavljalo kršenje dogovora?

RIČARD HOLBRUK: Evo, dozvolite mi da vam dam jedan primer. Karadžić ne sme da se pojavljuje u javnosti. On ne sme da daje intervjue za radio, televiziju ili štampu. Ako prekrši ove stvari, ako počnu da jure okolo sa velikim posterima njega kao Velikog brata iza gospođe Plavšić, koja je sada privremeni vršilac dužnosti predsednika Srpske, ako su iza nje posteri Karadžića kao Velikog brata, to su kršenja.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: A šta je sa –

RIČARD HOLBRUK: I možete da budete uvereni da će [Državni] sekretar Kristofer, sekretar [Odbrane] Peri, ambasador Kornblum, moj naslednik u Birou za Evropu, biti spremni da veoma brzo reaguju u slučaju kršenja.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Znate, bilo je vreme nakon što je potpisan Sporazum i kada su se svi vratili, on i Mladić su bili na skijaškoj stazi i na neki način se izrugivali NATO-vim trupama. Dakle, mislim, mora li on da ostane nevidljiv ili samo da prestane sa političkim aktivnostima?

RIČARD HOLBRUK: Treba da bude nevidljiv. Drago mi je da ste postavili to pitanje. Pravilan termin je nevidljiv . “

ŠARLEJN HANTER-GOLT: I Mladić, takođe?

RIČARD HOLBRUK: Mladić je već nevidljiv. Incident na skijaškoj stazi u martu praktično je bio izuzetak. On se pojavio na još nekoliko mesta i veoma sa zabrinut u pogledu generala Mladića, ali sam se tokom ove posete usredsredio na Karadžića jer je Karadžić na čelu političkog pokreta i oni su aktivno ometali političke pojedinosti Dejtona, uključujući i izbore. A, mada je „neposredni ubica“, Mladić sprovodi vojne delove sporazuma, tako da sam njega stavio u drukčiju kategoriju, privremeno – tu reč naglašavam – od Karadžićeve. Dozvolite mi da kažem još jednu stvar, Šarlejn. Što se tiče onih ljudi koji kažu da je ovo polovična mera, oni su u pravu. Napravili smo jednu polovičnu meru. Ali, u isto vreme, želim da jasno naglasim da je istorijat pregovaranja na Balkanu jedan dugačak i krivudav put do mira. I svaki put kada učinimo korak napred – a prošla sedmica je bez sumnje predstavljala korak napred – mi ga obezbedimo, objavimo, osiguramo njegovo sprovođenje, pa onda idemo dalje.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Ali sada imate ovaj papir koji je potpisao Karadžić. Ali niste s njim opštili lice-u-lice, tačno?

RIČARD HOLBRUK: Tačno.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Da li – Kako je to funkcionisalo?

RIČARD HOLBRUK: Otišli smo… imali smo četiri sata pregovora sa Miloševićem u sredu. Bio sam veoma…

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Sa predsednikom Miloševićem, predsednikom Srbije?

RIČARD HOLBRUK: Tako je. U Beogradu. Ja sam bio vrlo nezadovoljan ovim pregovorima. Rekao sam da idem u Zagreb i nazad u Sarajevo, vraćam se sutra posle podne, i moraćemo da završimo pregovore ili će posledice biti vrlo gadne. Vratili smo se u četvrtak posle podne u 16 sati i pregovori su bili u vili. Doveo je sa Pala dvoje glavnih bosanskih Srba po rangu iza Karadžića i tada sam znao da imamo dugu noć pred nama. Pregovarali smo deset sati i usaglasili smo jedan papir. On je tada poslao svog šefa bezbednosti, gospodina Stanišića, na Pale, i Stanišić je bio svedok kad su Karadžić i gospođa Plavšić potpisali dokument koji smo mi faksirali na Pale. Dokument nije promenjen na Palama, a mi i ne bi dozvolili promene. Stanišić je original doneo natrag i ja sam ga čekao u Beogradu. Otprilike u dva sata ujutru, on mi je dao original i razgovarali smo dugo o uslovima pod kojima je Karadžić završio svoju javnu i političku karijeru .

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Ali već ste proveli toliko vremena sa Miloševićem, a Milošević je takođe bio u Dejtnou. On je bio ključna ličnost koja je pregovarala sa Sjedinjenim Državama, kao i sa bosanskim Srbima, Mladićem, Karadžićem. On je znao koji su uslovi. Zašto ste o njima morali ponovo da pregovarate? On je potpisao ovaj sporazum.

RIČARD HOLBRUK: Pa, znate, Dejtonski sporazum kaže da on treba da poštuje Tribunal za ratne zločine i sarađuje s njim, što on ne čini. Ali Dejtnoski sporazum nije specifično predvideo da Karadžić treba da se odrekne svoje vlasti u SDS-u. A zaključili smo da je to apsolutno neophodno, s obzirom na Karadžićevo ponašanje.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: A, dakle to je bilo nešto dodatno? To je bilo nešto uzgredno?

RIČARD HOLBRUK: Šarlejn, ovo je Dejton i Dejton plus, ovaj, ali je veoma važno da to bude jasno shvaćeno sada kada idemo napred, jer imamo planove za sledećih nedelju-dve dana.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Mislite, dodatak – izvinite – dodaci onome što ste već postigli? Hoćete reći da ćete sada morati da improvizujete sa sporazumom, da li je to ono što želite da kažete?

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Ne ja, ali želeo bih a objasnim šta su nači – šta su planovi za moje kolege. Ovo sam učinio kao jednokratan angažman na zahtev Državnog sekretara i Bele Kuće i ambasadora Kornbluma. Sledeći korak koji ćemo danas objaviti je to da će ambasador Kornblum, Pomoćnik državnog sekretara za evropske poslove, putovati za Beograd ovog vikenda, pošto prvo poseti Evropu i razgovara sa Evropljanima. A on će se ponovo sastati sa predsednikom Miloševićem, u cilju pravljenja sledećeg koraka u ovom procesu.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: A to je –

RIČARD HOLBRUK: Sledeći korak u procesu je da Karadžić treba da napusti Pale, planinsko uporište koje je zapravno on stvorio. Dok god je on na Palama, čak iako je nevidljiv, čak iako je van javnosti i političkog života, ja se lično osećam neudobno, kao i moje kolege. Tako da će ambasador Kornblum ići ka tome kao sledećem koraku, a zatim će uslediti i koraci posle tog –

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Izvinite. Napustiti Pale i otiće gde, u Hag, u Tribunal za ratne zločine?

RIČARD HOLBRUK: Prepustiću ambasadoru Kornblumu da to uredi.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Da li je to cilj?

RIČARD HOLBRUK: Dugoročni cilj je potpuno jasan – Karadžić i Mladić u Tribunal za ratne zločine u Hagu. Ali detalji poverljivih diplomatskih pregovora nužno moraju da ostanu poverljivi, a ja neću da unapred određujem ili predočavam pregovaračke taktike ambasadora Kornbluma. Hteo bih samo da budem jasan, jer to nije bilo objavljeno pre ovog intervjua, da će ambasador Kornblum odmah da se nadoveže i žestoko da nastavi tamo gde sam ja stao.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: A šta to sad znači, žestoko?

RIČARD HOLBRUK: Pa, žestoko znači žestoko. Poluge kojima raspolažemo još uvek su prisutne.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Mislite na sankcije?

RIČARD HOLBRUK: Sankcije, pretnja njima je i dalje dostupna. Mogućnost zabrane SDS-a ili zabrane njegovog učešća na izborima još uvek je dostupna, a NATO je veoma važan faktor u tome. Nije slučajno da sam započeo svoju turneju prošle sedmice tako što sam otišao u Brisel i sreo se sa generalom Džulvanom, Vrhovnim komandantom, i Solanom, Generalnim sekretarom. Njihova podrška mojoj misiji bila je apsolutno kritična. Tako da će Kornblum da vodi veoma žestoku, agresivnu strategiju sledeće sedmice.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Da li je to zato što se plašite da će, bez vojne snage Sjedinjenih Država, ovi sporazumi biti – da će oni odustati od ovih sporazuma –

RIČARD HOLBRUK: Da.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: - čak i uz Miloševićeva uveravanja da će sve ići napred, čak i sa potpisanim sporazumom?

RIČARD HOLBRUK: Šarlejn, mislim da je istorijat protekle godine veoma jasan kada je reč o ovom pitanju. Treba da radimo u partnerstvu s našim evropskim saveznicima, ali je američko vođstvo koje se agresivno primenjuje ono što obezbeđuje uspeh. Ovo nije kritika naših evropskih prijatelja i kolega. Ali vođstvo mora da bude američko.

ŠARLEJN HANTER-GOLT: Predsednički kandidat Bob Dol je kritikovao dogovor koji ste postigli ovog vikenda, rekavši da ste dozvolili da ovaj optuženi ratni zločinac ostane ovde, što mu faktički ostavlja kontrolu nad Bosnom, a nije li tako da su mnogi – da su njegovi pomoćnici i glavni savetnici većinom nacionalisti, koji ne žele multi-etničku Bosnu?

RIČARD HOLBRUK: Pa, ovaj drugi deo vašeg pitanja se ne može poreknuti. Krajišnik, Buha, Plavšić, ljudi iza Karadžića, oni su isto toliko čvrsti koliko i on. Oni nisu optuženi, i prema pravilima Dejtona i zajedničkog dogovora s kojim su se složili Bosanci, oni mogu da učestvuju na izborima. Štaviše, predsednik Izetbegović mi je rekao da je spreman da radi unutar zajedničkog okvira sa ovim ljudima ako oni nisu optuženi, iako ih mrzi. Što se tiče optužbe senatora Dola, mislim da je on pomalo prenaglio. Dobili smo polovinu onoga što smo hteli. Dol je u pravu kada kaže da je Karadžić još uvek na Palama. Zato ambasador Kornblum i ide u Beograd, ali mislim da nije od pomoći ako senator Dol kritikuje sporazum i predviđe njegov neuspeh u trenutku njegovog stupanja na snagu. Ono čemu se nadam je da će se senator Dol pridružiti ovoj administraciji u saopštavanju Karadžiću, Mladiću i ostalima da je neophodno puno sprovođenje ovog i narednih koraka, a da će, u suprotnom, biti posledica...

http://www.pbs.org/newshour/bb/bosnia/july96/holbrooke_7-22.html

 

 
 
Copyright by NSPM