Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

ISTRAŽIVANJA

Istraživanja javnog mnenja

   

 

Blic

„Medijum galup“

Blok sa DS u prednosti

Autor: M. Maleš | 22.03.2008 - 06:09

Kada bi se izbori za Skupštinu Srbije održavali danas, najviše glasova, 39,9 odsto, dobila bi koalicija okupljena oko Demokratske stranke Borisa Tadića, pokazalo je martovsko istraživanje agencije „Medijum galup“.

Prema tom istraživanju, drugi po broju glasova bili bi radikali sa 37,1 odsto, treća koalicija DSS - Nova Srbija Vojislava Koštunice i Velimira Ilića sa 10,4 odsto, četvrti socijalisti sa 5,4 odsto, a peti LDP Čedomira Jovanovića sa 3,1 odsto glasova, čime bi izgubili pravo na ulazak u parlament.
Najviše mandata u parlamentu Srbije, prema istraživanju, imala bi koalicija okupljena oko DS u kojoj su G17 plus, Liga socijaldemokrata Vojvodine i SDP Rasima Ljajića i to 105, radikali bi imali 95 poslanika, DSS - Nova Srbija - 26, socijalisti - 14, a nacionalne manjine - 10.
Šta je uticalo na to da, u odnosu na prošlo istraživanje ove agencije obavljeno u prvoj polovini februara, LDP koji je tada imao 5,4 odsto i SPS sa 3,9 odsto osvojenih glasova, praktično promene pozicije i stranka Čedomira Jovanovića ne osvoji cenzus za ulazak u parlament, objašnjava Srbobran Branković iz „Medijum galupa“:
- SPS je zabeležio porast jer je ušao u koaliciju sa Jedinstvenom Srbijom Dragana Markovića Palme i Partijom ujedinjenih penzionera Srbije, dok je LDP deo glasova izgubio izlaskom LSV-a Nenada Čanka iz njegove koalicije.
Pad glasova od dva procenta beleži i SRS koji je, prema istraživanju ove agencije, u februaru imao 39,4 odsto. Branković kaže da pad radikala proističe „od prelivanja glasova koji su otišli koaliciji SPS-PUPS-JS“.
Na osnovu ovog istraživanja, može se uočiti da će SPS ili narodnjačka koalicija biti upravo onaj tas na vagi koji će odlučiti da li će vladu praviti radikali ili proevropski blok okupljen oko DS.
Najpopularniji političari su Boris Tadić, o kojem 45,6 odsto građana ima pozitivno mišljenje, i Tomislav Nikolić, o kojem pozitivno mišljenje ima 41,1 odsto građana Srbije.
Istraživanje je sprovedeno od 6. do 13. marta na uzorku od 1.000 ispitanika.


 

 

 
 
Copyright by NSPM