Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - april 2008.

 

 

ZAPADNA ŠTAMPA: SSP VIRTUELAN DOKUMENT POTPISAN U CILJU PODRŠKE STRANCI PREDSEDNIKA TADIĆA NA IZBORIMA


BEOGRAD
, 30. aprila (Tanjug) - Zapadna štampa ocenjuje danas da su potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbiji odškrinuta vrata Evropske unije i upućen signal umerenim političkim snagama u zemlji.

Mediji takođe ukazuju da je reč o simboličnom gestu, budući da dokument stupa na snagu tek po ostvarenju pune saradnje sa Hagom, te da je izraz nastojanja da se pred izbore osnaže proevropske snage u zemlji.

Londonski "Fajnenšel tajms" tako ističe da će ovaj korak, učinjen juče u Luksemburgu, podstaći proevropske političke snage u Srbiji uoči parlamentarnih izbora.

Sporazum je potpisan u nastojanju da proevropske snage pobede nacionalističke, koje, kako navodi list, eksploatišu nezadovoljstvo srpskih birača podrškom koju EU pruža secesiji Kosova.

List beleži da je potpisivanje Sporazuma naišlo na neodobravanje u delu srpske javnosti, podsećajući da ga je osudio premijer Vojislav Koštunica, koji, kako smatra list, naginje nacionalizmu, i najavio da će ga poništiti ako, dodaje list, sa "ostalim kritičarima politike EU", pobedi na izborima.

"Fajnenšel tajms" takođe zaključuje da ovaj korak ni u čemu ne predstavlja proboj u odnosima EU i Srbije, jer Srbija neće osetiti nikakvu korist od njega pre nego što evropske vlade zaključe da Beograd u potpunosti sarađuje sa Tribunalom u Hagu.

Britanski "Indipendent" isto ukazuje da je SSP potpisan u nastojanju da se poraze nacionalisti u Srbiji, ocenivši da je reč o pretežno simboličnom činu do ostvarenja pune saradnje sa Hagom.

I francuski mediji ocenjuju da je potpisivanje SSP sa Beogradom "simbolični gest" i "virtuelni dokument" koji će stupiti na snagu pod uslovom da Srbija izruči haške optuženike.

Uticajni "Figaro" ističe da je "politički horizont SSP ograničen" i podseća da primena sporazuma "zavisi od pune saradnje srpskih vlasti sa Tribunalom", za koju se, kako navodi list, "EU nada da će biti ostvarena do 1. jula", kako bi srpski proizvodi mogli da uđu na evropsko tržište bez carina.

"U narednim mesecima (evropski zvaničnici) nastaviće da ubeđuju Holandiju da ne žrtvuje evropsku budućnost Beograda na oltaru međunarodne pravde", piše list, podsećajući na tvrd stav te zemlje oko potpisivanja SSP sa Srbijom.

"Figaro" navodi da je cilj potpisivanja Sporazuma sa Srbijom bio da se pruži podrška stranci predsednika Borisa Tadića na predstojećim izborima.

List "Liberasion", u kratkom komentaru, ističe da se EU konačno odlučila za simboličan gest prema Beogradu u nadi da će dati malo elana proevropskim reformističkim srpskim snagama pred održavanja izbora 11. maja.

Radio Frans enternasional ocenjuje da je srpski predsednik potpisao "virtuelni dokument", čija primena je uslovljena punom saradnjom Srbije sa Haškim tribunalom.

Nemački mediji, takođe, složni su u oceni da je Unija još jednom podržala proevropske snage u zemlji.

Uz ocenu da je EU izabrala "perfektan" tajming za potpisivanje SSP, uticajni politički nedeljnik ''Špigl'' smatra da su vrata Srbiji u EU tek odškrinuta, ocenjujući da SSP predstavlja prvi korak za pristup EU i signal umerenim političkim snagama u Srbiji.

''Frankfurter algemajne cajtung'' (FAZ) na prvoj strani prenosi da je EU ponovo podržala proevropske snage u Srbiji pred održavanje izbora, a da bi se sprečilo da se zemlja, iz razočaranja zbog gubitka Kosova, okrene od Evrope.

Vladi premijera Koštunice se, smatra FAZ, približavanje EU servira ''na srebrnom tanjiru'' i to popuštanje Evrope može u ''komšiluku'' Srbije da ima neželjene posledice.

''U državama zapadnog Balkana se proevropske elite osećaju potisnuto'', piše FAZ, navodeći kao primer Albaniju i Makedoniju i posebno Bosnu i Herecegovinu.

Dnevnik ''Frankfurter rundšau'' (FR), piše o, kako navodi, velikom gestu EU prema Srbiji, postavljajući pitanje da li će to postići svoj cilj.

''Šefovi diplomatija EU zveckaju ključevima za pregovore o pristupu Srbije EU, ali da li će vrata zaista biti otključana, zavisi od dva uslova'', komentariše FR, navodeći da to, s jedne strane, zavisi od saradnje sa Hagom, a s druge, od toga da li će potpisivanje postići željeni cilj na srpske birače.

Liberalni ''Tagescajtung'' navodi da bi nada Unije da ovim potezom može da utiče na ishod izbora u Srbiji mogla da bude "varljiva'' i podseća da je nedavno u Savetu Evrope upozoreno da tešna saradnja sa Briselom može da diskredituje Demokratsku stranku predsednika Tadića.

I bečki dnevnik "Prese" ocenjuje da EU želi da osnaži proevropske snage u Srbiji, ali i upozorava da se time pomaže nacionalistima u zemlji. List smatra da je učinjen važan korak da se Srbiji otvore vrata EU, ali da dolazi u pogrešno vreme, jer je Brisel trebalo da sačeka dok se u Srbiji ne slegne nezadovoljstvo građana zbog Kosova.

Bečki "Standard" navodi da je u EU preovladalo mišljenje da je potrebno Srbiji pre 11. maja pružiti ruku, kako bi ojačala proevropske snage, pošto bi Brisel, tvrdi list, posle izbora, ako bi pobedilo nacionalno-konzervativni blok, izgubio partnere.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM