Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - april 2008.

 

 

Tanjug: Diplomate iz Brisela pokušavaju da srpskom premijeru Koštunici učine primamljivom novu koaliciju s predsednikom Tadićem

BERLIN , 5. maja (Tanjug) - Diplomate iz Brisela pokušavaju da srpskom premijeru Vojislavu Koštunici učine primamljivom novu koaliciju s predsednikom Borisom Tadićem pa se u tom smislu razmatra mogućnost ustupaka Koštunici po pitanju Kosova, piše danas nedeljnik ''Špigel'' iz Hamburga.

''U te ustupke spada mogućnost administrativnog razdvajanja etničkih zajednica na Kosovu", piše "Špigel", dodajući da je na radnom stolu diplomata, iza zatvorenih vrata, i nova verzija predloga po ugledu na nemačko-nemački sporazum iz 1972. godine koji je ranije izneo Volfgang Išinger.

Tim predlogom iz 1972. godine su, kako se podseća, bivša istočna i zapadna Nemačka utvrdile svoje odnose bez medjunarodno-pravnog priznanja tadašnje Nemačke Demokratske Republike.

''Evropa se nada da će parlamentarni izbori osloboditi Srbiju političke izolacije, ali čini se da gnevni Srbi odbijaju pomoć Brisela'', pisse nedeljnik, navodeći da evropske diplomate nastoje svim silama da spreče "ultranacionaliste iz Srpske radikalne stranke(SRS)" da postanu najjača partija u novom parlamentu.

''Dolazak radikala na vlast, pribojavaja se Brisel, mogao bi da bude ne samo spoljnopolitički košmar, već i uzrok novih nevolja sa etničkim manjinama u zemlji'', piše ''Špigel'', prenoseći bojazan neimenovanih diplomata iz Brisela.

Nedeljnik primećuje istovremeno da je lider SRS Tomislav Nikolić "uplovio u umerenije vode otkako je Vojislav Šešelj u haškom zatvoru", pa u tom smislu tvrdi da Nikolić insistira na distanciranju Srbije od svih velikih sila - EU, SAD i Rusije.

''Špigel'' piše da su, posle jednostrane nezavisnosti Kosova i priznanja najvećih članica EU, Srbi "gnevni što Zapad pokušava da svim sredstvima demontira njihovu zemlju", ocenjujući "kontraproduktivnim beskrajno udvaranje izaslanika iz Birisela ne baš moćnoj trupi proevropskih političara u Srbiji''.

List ocenjuje da se Tadićev, proevropski blok može radovati zbog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), ali da, medjutim, mnogi u tome ne vide ništa više od simboličkog gesta Evrope.

''Čoveku se gotovo može učiniti da EU vodi neku sopstvenu predizbornu kampanju u Srbiji'', ocenjuje ''Špigel''.

Nedeljnik, takodje, piše da se briselske diplomate ne ustežu čak ni od "čudnih političkih poklona".

''Tako je Srbija iznenada dobila dozvolu za izvoz mleka u EU, što je u narodu izazvalo podsmeh - zato što srpski proizvodjači uopšte nisu u stanju da taj izvoz ostvare", piše ''Špigel'', ocenjujući da takvi potezi ostavljaju utisak samo na malobrojne i da ''Tadić, velika nada Zapada, ostaje razapet izmedju demonstrativnog patriotizma i proevropskog kursa''.

List piše da Tadić ''deluje kao demoralizovani mesija, čije poruke ostavljaju utisak na one, koji bi ga ionako birali'' i da važi kao političar, koji je pre svega omiljen kod ženskih birača.

"Tadić obećava da će, ako bude morao da se odluči izmedju Kosova i EU, svakako izabrati Kosovo. On time pokušava da razbije sumnju u njegovu nacionalnu svest", piše nedeljnik iz Hamburga.

''Ipak, čak iako Tadićeva DS neočekivano ostvari dobar rezultat, ona neće moći da sama bude na vlasti, pa bi opet morala da traži koalicionog partnera'', piše ''Špigel'', sugerišući da bi to opet mogao biti DSS premijera Koštunice.

''Sem toga, aktuelni premijer ima i drugih, dobrih ponuda - onu koju bi mogao da mu ponudi šef radikala Nikolić", piše "Špigel".

''Nikolić ne isključuje mogućnost da Koštunica bude premijer i u eventualnoj vladi SRS i DSS - čak i u slučaju da DSS osvoji svega 15-ak odsto glasova'', smatra ''Špigel''.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM