Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - maj 2008.

 

 

Boris Tadić: Pravo na integritet i na evropsku budućnost

POLITIKA - SVET I MI - Subota, Maj 03, 2008 13:47 

Predsednik Srbije Boris Tadić poručio je na samitu šefova država centralne i jugoistočne Evrope da se Srbija nikada neće odreći svog integriteta i suvereniteta, kao što se ne odriče ni ulaska u EU.

'Srbija ima i pravo i obavezu da na miran način brani vlastiti integritet i identitet i istovremeno puno pravo da osigura svoju evropsku budućnost', rekao je predsednik Srbije.

On je dodao da je reč o dva strateška i legitimna državna cilja, koji su apsolutno neodvojivi jedan od drugog.

Tadić je, obraćajući se učesnicima samita u Ohridu, podsetio da je naša zemlja u utorak potpisala sa Evropskom unijom Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kao veoma važan korak ka punopravnom članstvu Srbije u EU.

'EU je najveći mirovni projekat u istoriji čovečanstva. EU štiti identitet pojedinačnih naroda, a istovremeno obezbedjuje ekonomski prosperitet za sve građane. To su tri razloga zbog čega ostajemo privrženi evropskom putu Srbije koji nema alternativu', objasnio je predsednik Srbije.

'Velika većina mojih sunarodnika čvrsto je opredeljena da Srbija bude jaka i stabilna zemlja, punopravna članica EU', rekao je Tadić i dodao da je zbog toga svaka Vlada Srbije od demokratskih promena 5. oktobra 2000. godine radila na reformama celokupnog društva i pripremala Srbiju za članstvo u EU.

Uveren sam da je Srbija sposobna da postane zvaničan kandidat za članstvo do kraja ove godine, kao i da će do tada ispuniti sve uslove kako bi njeni gradjani slobodno, bez viza, putovali u zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma, rekao je Tadić.

On je poručio da niko ne treba da sumnja u to da će Srbija ispuniti sve obaveze prema Haškom sudu, iako je nedavno oslobadjanje Ramuša Haradinaja, optuženog za svirepe ratne zločine prema Srbima, Romima i Albancima, izazvalo veliko razočarenje, poljuljalo ugled Haškog suda i ozbiljno doveo u pitanje njegov legitimitet.

'Moja zemlja se nalazi na prekretnici i u narednim nedeljama mora doneti hrabre odluke kako bi osigurala evropsku budućnost svojim gradjanima', istakao je Tadić.

'Otvorili smo vrata EU potpisivanjem S S P, ali će gradjani odlučiti da li će sporazum koji je potpisan biti i praktično primenjen', rekao je on i izrazio uverenje da će građani na izborima još jednom potvrditi evropsku orijentaciju zemlje.

Srbija ima za cilj da podigne svoju ekonomiju, kako privlačenjem stranih investicija tako i svojim ulaganjem u zemlje regiona. S S P je od ključne važnosti za uspostavljanje zone slobodne trgovine između Srbije i EU, najvećeg i najbogatijeg tržišta od oko 500 miliona potrošača, a Srbija ima ekonomski potencijal i povoljnu klimu za ulaganja i investicije, primetio je Tadić.

On je u prilog tome naveo da će italijanski Fiat uložiti 700 miliona evra u Zastavu, a Memorandum o partnerstvu je potpisan samo dan posle potpisivanja S S P-a.

Potpisani S S P je, međutim, veoma značajan i za očuvanje teritorijanog integriteta zemlje, naglasio je Tadić i dodao da taj dokument kroz član 135. poštuje rezoluciju 1244 SB UN i ne prejudicira konačan status Kosova, koga, kako je naglasio, jedino mogu utvrditi Ujedinjene nacije.

Dva meseca nakon nelegalnog proglašenja nezavisnosti Kosova od strane privremenih organa vlasti na KiM, jasno je da ovaj potez nije doneo ništa pozitivno, rekao je srpski predsednik.

'Naprotiv, negativno je uticao na političke prilike u Srbiji, destabilizovao delove Kosova i Metohije sa većinskim srpskim stanovništvom, narušio je proces saradnje i pomirenja na celom Balkanu i postao presedan koji secesionističke oblasti širom sveta već koriste za ostvarivanje svojih ciljeva'.

Tadić je još jednom naglasio da Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, jer taj akt smatra nelegalnim, a protivpravno priznanje od strane pojednih zemalja povredom svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

On je istovremeno podsetio svoje kolege da Srbija nije vojno intervenisala na Kosovu, niti uvela ekonomske sankcije prema kosovskim Albancima, a da su kosovski Srbi, ohrabreni od strane Beograda, odlučili da ostanu na Kosovu.

Srbija će, rekao je, političkim i diplomatskim sredstvima nastaviti borbu za svoje interese i za poštovanje medjunarodnog prava, kao i saradnju sa UNMIK-om i Kforom.

Tadić je upozorio da misija Evropske unije na Kosovu deluje izvan okvira predvidjenih rezolucijom 1244, podvlačeći da se ne radi o tome da Euleks nije dobrodoša u našoj južnoj pokrajini, već da za svako takvo angažovanje treba da postoji jasan pravni mandat - odluka Saveta bezbednosti UN.

'UNMIK ne sme da prenese nijednu svoju nadležnost na EULEX, sve dok slanje EU misije ne odobri SB UN', upozorio je Tadić.

On je dodao da isto tako UNMIK ne sme da dozvoli primenu nijedne odredbe Ahtisarijevog plana na Kosovu i Metohiji, jer taj plan nije usvojen u SB UN, a odbačen je od strane Srbije i kosovskih Srba.

Održivo rešenje statusa Kosova moguće je, rekao je on, pronaći samo kroz nastavak pregovora pod okriljem Ujedinjenih nacija, a Savet bezbednosti UN jedina je institucija koja može doneti pravno valjanu odluku.

Predsednik Srbije izrazio je, na kraju, nadu da će Evropska unija u najskorije vreme potpisati sporazum i sa Bosnom i Hercegovinom, kako bi bio završen proces integracije svih zemalja zapadnog Balkana u EU i došlo do potpunog pomirenja među narodima regiona.

On je poručio da je Srbija spremna da bude domaćin narednog samita država centralne Evrope: 'Dobrodošli u Srbiju i u našu srednjeevropsku regiju - Vojvodinu', zaključio je Tadić.

Niko ne može ucenjivati Srbiju stavom prema Kosovu

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u Ohridu da Srbiju niko ne može ucenjivati stavom prema Kosovu na njenom putu evropskih integracija.

'Mi ne želimo da učestvujemo u međunarodnom procesu koji ugrožava mir u svetu i destabilizuje svet. I još jednom potvrđujem da niko ne može ucenjivati Srbiju stavom prema Kosovu kada je u pitanju njena integracija u EU', rekao je srpski predsednik novinarima posle odvojenih bilateralnih susreta sa predsednicima Crne Gore i Češke, Filipom Vujanovićem i Vaclavom Klausom.

Tadić je u razgovorima sa svojim kolegama, šefovima država centralne i istočne Evrope, na marginama samita u Ohridu, insistirao na stavu da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova.

'Srbija će i dalje braniti suverenitet i nacionalni integritet i to pozivajući se na dve tačke: na međunarodno pravo i na presedan u proglašenju nezavisnosti Kosova, što znači destabilizaciju regiona i celog sveta', rekao je Tadić novinarima.

Tadić je takođe pozdravio odluku tužilašstva Haškog tribunala da uloži žalbu na oslobađajuću presudu Ramušu Haradinaju.

'Zaštrašujuće je to što je oslobađanje Haradinaja došlo nakon zaštrašivanja i ubistva svedoka. Pozdravljam odluku da se ponovo otvori proces u vezi Haradinaja u Međunarodnom sudu u Hagu', rekao je Tadić.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM