Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - februar 2008.

 

 

Havijer Solana, Jap de Hop Shefer: EU i NATO preuzeće kontrolu nad celim Kosovom

BRISEL, 25. februara (Tanjug) - Evropska unija i NATO će preuzeti kontrolu nad celim Kosovom, izjavili su danas, posle razgovora u Briselu, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana i generalni sekretar NATO-a Jap de Hop Shefer.

Odgovarajući na pitanje novinara da li je zabrinut mogućnošću podele Kosova, Solana je odgovorio odrečno.

"U principu, nismo zabrinuti. Tamo je za sada UNMIK i on trenutno ima odgovornost … Mi počinjemo s razmeštanjem, a naša misija, o kojoj su članice EU postigle dogovor, preuzeće celu teritoriju Kosova", izjavio je Solana, dodajući da je povlačenje predstavnika misije EU sa severa «samo privremeno».

Jap de Hop Shefer se složio sa Solanom, ističući da se stav NATO-a poklapa sa stavom EU i da će «Kfor biti raspoređen na celoj teritoriji Kosova».

Govoreći o odnosima Srbije i NATO-a, generalni sekretar Alijanse je kritikovao «retoriku koja ne pomaže», ali je dodao da je za NATO Srbija «važan partner" i da će NATO učiniti sve što može kako bi se što više iskoristila saradnja u okviru Partnerstva za mir».

«Ja najbolje razumem frustracije u Srbiji, ali hajte, molim vas, da okrenemo novi list», izjavio je Shefer.

On je dodao da je na terenu, saradnja Kfora i Vojske Srbije odlična, ističući poštovanje koje gaji prema načelniku generalštaba Vojske Srbije Zdravku Ponošu.

Na pitanje šta EU može da ponudi da bi popravila odnose sa Srbijom, Solana je odgovorio da je zasad «važno da se situacija smiri i da svi počnu da se ponašaju odgovorno».

«Želimo da imamo dobar odnos sa Srbijom, ponudili smo joj mogućnost da se približi EU... Važno je, međutim, da i druga strana bude spremna na to», istakao je Solana i dodao da postoji mogućnost ubrzanja procesa približavanja Srbije Evropskoj uniji.

 

 

 
 
Copyright by NSPM