Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - mart 2008.

 

SAD prodaju oružje Kosovu - Kosovo rado prihvatilo američku pomoć

BBC 20 03 2008

Američki predsednik Džordž Buš potpisao je odluku koja omogućava da Sjedinjene Države prodaju oružje Kosovu.

U kratkom dokumentu objavljenom na internet stranici Bele kuće, američki predsednik navodi da je, u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, procenio da će isporuke naoružanja Kosovu "ojačati bezbednost Sjedinjenih Država i doprineti miru u svetu".

Diplomatski izvori u Vašingtonu kažu da je reč o uobičajenom i logičnom koraku nakon priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Da li je to zaista tako, BBC je upitao Brusa Džeksona , dobrog poznavaoca američke politike prema Balkanu i direktora nevladine organizacije Projekat za demokratije u tranziciji:

"Da, svrha rešavanja statusa Kosova bila je da se počne sa izgradnjom osnovnih elemenata kosovske države. Ti elementi su pravo Prištine da pozajmljuje novac, njena dužnost da zaštiti svoje gradjane, itd. Jedan od tih elemenata je i policija".

Lako naoružane snage bezbednosti

Na zahtev BBC-ja za dodatnim informacijama o ovoj odluci iz Bele kuće, tokom noći između srede i četvrtka poslato je pojašnjenje u kojem se navodi da će Kosovo u skladu sa planom Martija Ahtisarija imati lako naoružane snage bezbednosti, koje će brojati dve i po hiljade ljudi.

Te snage će, kao ukazuju zvaničnici u kabinetu Džordža Buša, delovati pod nadzorom NATO-a, a navodi se i da će svaki zahtev za isporuku oružja i opreme vladi u Prištini biti zasebno razmotren u svetlu zakonskih ograničenja.

Brus Džekson iz Projekta za demokratije u tranziciji misli da će iz Amerike na Kosovo stići prilično skromna oprema:

"Ako pogledate šta će zapravo biti prodato ili poklonjeno, videćete da je to oprema vrlo ograničenih mogućnosti. Ona će Kosovu omogućiti da ima malo jaču žandarmeriju. Znači govorimo o naoružanju malog kalibra, o opremi za rasturanje demonstracija. Oni svakako neće dobiti bilo šta što bi se moglo smatrati opremom za armiju i za ofanzivne operacije. To na neki način potvrdjuje da je nezavisnost Kosova nadgledana ", kaže on za BBC.

Postoji li ipak razlog za zabrinutost zbog odluke predsednika Buša da odobri isporuke oružja, jer situacija na Kosovu je prilično nestabilna?

"Procena medjunarodne zajednice nije bila takva. Iako je suverenitet Kosova ograničen, kada državi date odgovornost da štiti gradjane, onda ne možete da joj uskratite sredstva kojima će to učiniti", rekao je Brus Džekson na kraju razgovora.

Kosovski informativni centar, 20.03.2008.

Institucije su rado prihvatile američku pomoć Kosovu

Institucije Kosova su rado prihvatile bilo kakvu pomoć od Sjedinjenih Američkih Država i nastaviće sa saradnjom na svim poljima, rekao je danas predsednik Fatmir Sejdiu, komentarišući odluku američkog predsednika Džordža Buša da Kosovu isporuči oružje.

Predsednik Sejdiu je naglasio da se saradnja između Kosova i SAD nije završila onog dana kada su priznali nezavisnost Kosova, već da će se nastaviti i u budućnosti. „Ja samo želim da naglasim da nas SAD uvek podržava i pomaže, kao i ostale države EU i demokratskog sveta. Sarađivaćemo na svim mogućim poljima da bismo izgradili moderno Kosovo i Kosovo koje će biti značajan partner u svim saradnjama“, naglasio je predsednik Sjediu, ne govoreći o kojoj vrsti oružja je reč.

Ni premijer Kosova, Hašim Tači, nije rekao o kojoj vrsti oružja je reč, ali je samo ocenio da su odnosi između Kosova i SAD sjajni. „Odnosi između Prištine i Vašingtona su posebni, izvanredni, i naravno da je prisustvo američkog KFOR i svih trupa NATO uvek dobrodošlo, i da ga podržavaju svi građani sveta“, rekao je Tači.

Sejdiu i Tači uveravaju region: Kosovo će biti država svih građana sa zapadnom demokratijom

Predsednik Republike Kosovo, Fatmir Sjediu, i premijer, Hašim Tači, zahvalili su se danas Mađarskoj, Bugarskoj i Hrvatskoj za priznavanje Kosova kao nezavisne i suverene države. Predsednik i premijer su na odvojenim sastancima uverili predstavnike ove tri države da će Kosovo biti država svih građana sa zapadnom demokratijom.

„Želim da se još jednom zahvalim ovim državama na veoma značajnoj odluci, na posvećenosti i pomoći Kosovu na putu koji je pred nama“, rekao je predsednik Sejdiu, dodajući da će „Kosovo biti nezavisna i suverena država svih građana, sa zapadnom demokratijom izgrađenom na principima koji teže integraciji u EU i NATO“. Predsednik Sejdiu je ocenio da je ova odluka veoma značajna. „Mi smo se i ranije konsultovali sa ovim državama i njihov stav je bio da prođu kroz normalne procedure u Parlamentu i Vladi da bi doneli ovu odluku“, rekao je Sejdiu, dodajući da su „pokušaji Srbije da zaustavi priznavanje nezavisnosti bezvredni“.

I premijer Kosova, Hašim Tači je ocenio da je priznavanje nezavisnosti Kosova od strane država iz regiona pozitivan signal za Kosovo i da je to jasna poruka za mir i stabilnost u regionu, ali i za evroatlantske integracije. „Region definitivno izlazi iz faze nepotrebnih sučeljavanja radi mira, stabilnosti i saradnje oko integracijskih procesa“, rekao je Tači, dodajući da je obaveza svih država u regionu da sarađuju. Po Tačiju, najzačajnija faza kvalitativnog priznavanja je pri kraju i sada će početi proces kvantitativnog priznavanja.

Šef mađarske kancelarije u Prištini, Zoltan Imec, je naglasio da je značajno to što je Mađarska priznala novu državu. „Priznavanje nezavisnosti Kosova je i za nas značajno, jer će se u budućnosti ekonomska saradnja sa Kosovom razvijati mnogo brže. Siguran sam da će Mađarska biti veoma dobar prijatelj novoj državi Kosovo“, rekao je mađarski diplomata, naglašavajući spremnost za saradnju sa institucijama Kosova.

Šef bugarske kancelarije, Nikolaj Kolev, je rekao da se glasanje u Vladi Bugarske za priznavanje nezavisnosti Kosova očekuje u svakom trenutku. „Vlada Bugarske je donela odluku da prizna nezavisnost Kosova. Želim da pozdravim Vladu Kosova i sve građane Kosova. Za mene je jako zanimljivo to što je Kosovo na putu ka Evropskoj Uniji i NATO. Siguran sam da će Kosovo biti stabilna država u regionu“, rekao je Kolev.

Šef hrvatske kancelarije u Prištini, Davor Vidiš, je dao do znanja da je Vlada Republike Hrvatske na jučerašnjoj sednici priznala Republiku Kosova kao nezavisnu i suverenu državu. „Želim da vas obavestim da sam danas predsedniku Fatmiru Sejdiu predao kopiju dokumenta o priznanju od predsednika Stipeta Mesića, kao i premijeru Hašimu Tačiju od premijera Ive Sanadera. Hrvatska Kosovu želi mir, stabilnost, ekonomski prosperitet, dobre odnosa sa svim državama u regionu i što brži put ka evroatlantskoj integraciji“, rekao je Vidiš, dodajući da Hrvatska želi da se dobri odnosi između dve zemlje nastave.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM