Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - april 2008.

 

 

POLITIKUM: VEĆINA GRAĐANA ZA EU, ALI BEZ PRIZNAVANJA KIM


BEOGRAD
, 9. aprila (Tanjug) - Blizu dve trećine građana Srbije, tačnije 63,9 odsto, opredeljeno je za ulazak Srbije u EU, međutim 71,3 odsto građana misli da ne bi trebalo prihvatiti eventualno uslovljavanje prijema u EU priznavanjem nezavisnosti Kosova, pokazuju rezultati istraživanja agencije "Politikum" napravljenog za potrebe Ministarstva za Kosovo i Metohiju.

Kada je reč o spoljnopolitičkoj orijentaciji građana, ubedljiva većina je i dalje protiv ulaska Srbije u NATO, dok je, sa druge strane, većina za bliske veze sa Ruskom Federacijom. Protiv ulaska u NATO je 67,1 odsto ispitanih, dok najtesnije veze sa Rusijom podržava 58,8 odsto građana.

Konstantan pad evroentuzijazma građana koji se iz meseca u mesec beleži u "Politikumovim" istraživanjima, ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić, za čije je ministarstvo ispitivanje javnog mnjenja rađeno, objasnio je nezadovoljstvom građana zbog bespravnog dolaska misije EULEKS na Kosovo i dodatnog uslovljavanja daljih integracija Srbije.

"Građani su protiv bespravnog i nasilnog upada EULEKS-a na Kosovo i Metohiju i osećaju da postoji nešto falično u toj političkoj odluci, da joj se ne vidi pravni osnov niti cilj", rekao je Samardžić na predstavljanju rezultata istraživanja.

Zanimljivo je to što je, i pored većinskog opredeljenja građana za ulazak u EU, oko 63 odsto ispitanih uglavnom ili apsolutno protiv izručivanja građana Srbije Haškom tribunalu, iako je saradnja sa tim sudom jedan od uslova za nastavak integracija.

Odgovarajući na pitanje o najpravednijem rešenju za status Kosova i Metohije, 54,9 odsto ispitanih podržava autonomiju pokrajine u okviru Srbije, 27,9 odsto je za podelu teritorije na srpski i albanski deo, četiri odsto za uspostavljanje stalnog međunarodnog protektorata, a 6,8 odsto za samostalnost Kosova.

Zvaničnu državnu politiku Srbije prema Kosovu i Metohiji, prema rezultatima istraživanja, potpuno ili uglavnom podržava 51,1 odsto građana, a ne podržava je 34 odsto.

Ubedljiva većina građana ne podržava način na koji je misija EULEKS upućena na Kosovo. Protiv prihvatanja te misije je 42,7 odsto ispitanih, a 34,6 odsto smatra da je treba prihvatiti samo ukoliko dobije mandat Saveta bezbednosti UN.

Prisustvo institucija Srbije na Kosovu i Metohiji potpuno ili uglavnom podržava 70,5 odsto ispitanih, a 64,2 odsto anketiranih smatra da Srbija na Kosovu treba da bude prisutna i vojno-policijski.

Danas predstavljeno istraživanje je četvrto u nizu "Politikumovih" istraživanja koja se sprovode na svaka dva meseca. Sprovedeno je na 1.300 ispitanika od 24. marta do 1. aprila.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM