Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - maj 2008.

 

POLITIKA - SVET I MI - Sreda, Maj 28, 2008 20:55 

VUK JEREMIĆ: NEPRIMERENO REAGOVANJE HRVATSKIH ZVANIČNIKA

Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je za RTS da je potpuno neprimerena reakcija najviših zvaničnika Hrvatske o činjenici da je bilo etničkog čišćenja Srba u vreme vojne akcije 'Oluja'.

Jeremić je podsetio da je vlada Hrvatske 'uhapsila i izručila haškom sudu generala Antu Gotovinu', jednog od komandanata hrvatskih oružanih snaga u vreme akcije 'Oluja', u avgustu 1995. godine.

Gotovina je izručen da bi odgovarao, zajedno sa ostalim zvaničnicma Hrvatske, uključujući i tadašnjeg predsednika Franju Tudjmana po haškoj optužnici.

Jeremić je citirao hašku optužnicu u kojoj se navodi da se Gotovina 'tereti za učešaće u zločinačkom poduhvatu čiji je zajednički cilj bio prisilno i trajno uklanjanje srpskog stanovništva iz regije Krajine'.

'Hrvatska vlada je uhapsila i izručila generala Gotovinu da bi odgovrao za ovakvu optužbu i više je nego jasno da kada je više od 250.000 ljudi jedne nacionalnosti živelo negde, a posle neke vojne operacije ih tamo nema, da je izvršeno etničko čišćenje', rekao je on.

Jeremić je naglasio da 'u Hrvatskoj danas živi skoro četvrt miliona Srba manje nego što je živelo pre početka operacije 'Oluja' i da se nije libio da tu činjenicu iznese u Zagrebu'.

Šef srpske diplomatije je kazao da 'ne treba bežati od te istine i da treba da se okrenemo zajedničkoj budućnosti u Evropskoj uniji, ali da ne smemo zaboravaiti da se ovakva stvar dogodila'.

'Ja, kao i bilo koji predstavnik trenutne, a nadam se i buduće vlade Srbije, neću bežati od te činjenice, govorili je u Zagrebu ili bilo gde na zemljskoj kugli', rekao je on.

Jeremić je podsetio da je prilikom nedavne posete Hravatskoj ukazao i da postoji niz nerešenih pitanja dve države, počev od nejednakog tretiranja srpskog kapitala u Hrvatskoj u odnosu na to kako se hrvatski kapital tretira kod nas.

Činjencia je da postoje tajne optužnice [na kojima su Srbi], da proces povratka raseljenih ne daje adekvatne rezulatate, iako se pokrenuo sa 'mrtve tačke', rekao je on, podsetivši da je ponudio institucionalnu pomoć Srbije putem ovaranja konzulata u Kninu.

Jeremić je podsetio i da su bilateralni odnosi dve države opterećeni time što je Hrvatska odlučila da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije, čime je ugrozila suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM