Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - februar 2008.

 

 

EU nema sta novo da ponudi Srbiji "na kratke staze"

BRISEL, 15. februara (Tanjug) - Evropska unija nema šta novo da ponudi Srbiji "na kratke staze » nakon jednostranog proglašenja otcepljenja Kosova, ali će imati razumevanja za «emotivan stav većine Srba» koji taj proces doživjavaju kao «amputaciju nacionalne teritorije», izjavio je danas u Briselu jedan visoki francuski zvaničnik.

«Ne vidimo šta bi EU mogla da predloži u narednim danima i nedeljama», izjavio je ovaj zvaničnik na konferenciji za novinare u Savetu EU, i naglasio da ne veruje u «svetlu budućnost» ponude Unije Srbiji 28. januara da potpiše «politički sporazum».

«Smatramo ipak da ponuda o potpisivanju političkog sporazuma nije bila uzaludna jer je omogućila da na izborima pobedi Boris Tadić, a to je bio njen glavni cilj», izjavio je visoki francuski zvaničnik.

Savet ministara EU će o Kosovu raspravljati u ponedeljak, a u isto vreme će Srbiji uputiti poruku da je "politički sporazum» sa EU i dalje na stolu,  te da bi Sporazum o stabilizaciji i  pridruživanju (SSP) mogao biti potpisan čim Srbija «pokaže volju» da ispuni neophodne uslove - punu saradnju s Haškim tribunalom, izjavio je jedan visoki zvaničnik slovenačkog predsedništva EU.

On je istakao da prema potpisivanju SSP "nema promena" od poslednjeg sastanka Saveta ministara EU, kada se Unija nije saglasila o tome da Beogradu ponudi da potpiše taj dokument.

Kada se radi o «političkom sporazumu», koji je EU ponudla umesto SSP, slovenački diplomata je rekao da je to «ozbiljna ponuda, što potvrdjuje ponuda o dijalogu i o stipendijama studentima».

EU se sprema da pošalje na Kosmet misiju EULEKS uprkos snažnom protivljenju Srbije, te da «primi k znanju» jednostrano proglašenje nezavisnosti Prištine. Odluku o priznavanju otcepljenja donosiće svaka država članica  EU pojedinačno.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM