Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - mart 2008.

 

 

Vitalij Čurkin: NATO ne sme silom na protivnike nezavisnosti


MOSKVA, 17. marta (Tanjug) - Predsedavajući Saveta bezbednosti, ambasador Rusije u UN Vitalij Čurkin, izjavio je da NATO snage na Kosovu i Metohiji ne smeju primenjivati silu protiv osoba koje se protive nezavisnosti južne srpske pokrajine.

"Zahtevi Saveta bezbednosti prema NATO su jednostavni - ne može se primenjivati nikakvo nasilje prema onima koji neće da se potčine nezakonitoj, jednostranoj deklaraciji o nezavisnosti", rekao je Čurkin u intervjuu za današnju "Noviju izvestiju".

"Svi radnici međunarodnih organizacija, koji se nalaze u regionu, dužni su da se striktno pridržavaju rezolucije 1244, u kojoj jasno piše da je njihova obaveza da se bave bezbednošću na Kosovu, povratkom izbeglica, stvaranjem normalnih uslova za život ljudi, ali ni u kom slučaju prinudom na kršenje rezolucije 1244. Ako snage NATO budu kršile tu rezoluciju, mi ćemo ošto pokrenuti to pitanje u Savetu bezbednosti", ukazao je ruski ambasador u UN.

Čurkin je rekao da veliki broj zemalja članica UN i članica Saveta bezbednosti deli zabrinutost Rusije zbog kršenja međunarodnog prava jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova i priznavanjem te nezavisnosti od strane nekih država.

"Generalni sekretar UN je tokom diskusija o Kosovu ponovio da Rezolucija 1244, u kojoj se govori o teritorijalnoj celovitosti Srbije, ostaje na snazi. Prisustvo UN na Kosovu nastaviće se u okvirima te rezolucije i nema političkog, pravnog niti moralnog opravdanja za jednostrano proglašenje nezavisnosti", rekao je Čurkiin.

"Ta izjava generalnog sekretara nije naišla na opoziciju ni kod jednog od članova Saveta bezbednosti", dodao je on, ističući da će Rusija učiniti sve da "nezakonito uspostavljanje misije Evropske unije na Kosovu ne ometa rad predstavnika UN".

Čurkin je ukazao da se u nekim dokumentima Evropske unije navodi prelazni period od 120 dana, koji teče od proglašenja nezavisnosti nakon kojeg će misija EU zameniti UNMIK.

"Savršeno je nejasno odakle su oni to uzeli. Ako na neki način i budu pokušavali da realizuju tu shemu, onda će to realno biti u protivurečnosti sa Rezolucijom 1244 i međunarodnim pravom", rekao je ruski ambasador u svetskoj organizaciji.

Čurkin je odbacio mogućnost članstva Kosova u UN i ocenio da je i dalje moguće pravno rešenje spora između Beograda i Prištine.

"U Povelji UN postoji član 4, u kojem piše da odluku o prijemu novih članica donosi Generalna skupština po preporuci Saveta bezbednosti. A pošto su najmanje dva člana Saveta bezbednosti, Rusija i Kina, protiv jednostrane nezavisnosti, Kosovo jednostavno nema šanse da dobije pozitivnu preporuku", rekao je Čurkin.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM