Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - jun 2008.

 

13. jun 2008. | 13:15 -> 21:10 | Izvor: B92, Beta, Tanjug

Boris Tadić: O novoj strukturi međunarodnih snaga na Kosovu i Metohiji mora da odlučuje Savet bezbednosti UN

Beograd, London, Atina -- Savet bezbednosti trebalo bi da odlučuje o međunarodnim snagama na Kosovu, poručuje Ki Mun Banu predsednik Tadić. Predsednik prekoračio ovlašćenja, smatra Koštunica.

O novoj strukturi međunarodnih snaga na Kosovu i Metohiji mora da odlučuje Savet bezbednosti UN, navodi se u odgovoru predsednika Srbije Borisa Tadića na pismo generalnog sekretara UN Ki Mun Bana.

"Republika Srbija ima interesa i namerava da podrži procese koji vode kompromisnom rešenju budućeg statusa naše južne pokrajine Kosova. Sve dok to rešenje ne bude pronađeno, međunarodna zajednica predvođena UN treba da zadrži glavnu ulogu u održavanju mira i stabilnosti na Kosovu i Metohiji. Upravo zbog toga je od ključnog značaja njena struktura i kompozicija", navodi se u Tadićevom pismu koje je u četvrtak upućeno Ki Mun Banu.

"Naš je stav da o novoj strukturi međunarodnog prisustva, što se nudi u vašem pismu, mora da odlučuje Savet bezbednosti. Slažemo se da šest tačaka koji se pominju u vašem pismu zahtevaju posebnu pažnju. Zbog toga smo spremni da nastavimo dalji dijalog s UN kako bi došli do zadovoljavajućeg rešenja", dodaje se.

Tadić navodi da jednostrano proglašenje nezavisnosti od strane privremenih institucija južne srpske pokrajine Kosova 17. februara predstavlja kršenje Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN i u suprotnosti je s Poveljom UN.

Predsednik Srbije navodi da pokušaj secesije predstavlja rizik za utvrđivanje mira i stabilnosti u regionu zapadnog Balkana.

Predsednik Tadić preneo je u pismu generalnom sekretaru UN da su u Srbiji 11. maja održani parlamentarni izbori, i da je njegova ustavna dužnost da pomogne u procesu formiranja nove vlade "koja će imati istorijski zadatak da implementira jasno potvrđenu volju građana Srbije brzom pristupu Evropskoj uniji i demokratskih vrednosti koje ona predstavlja".

"Stabilnost i prosperitetna budućnost celog zapadnog Balkana leži u EU. Zbog toga, EU ima ima značajnu ulogu u prevazilaženju prepreka koje treba prevazići u ispunjavanju tog cilja. To se posebno odnosi na probleme na Kosovu i Metohiji, jer su oni među najtežima u regionu. Želim da naglasim važnost pronalaženja legalnog načina da se krene napred, koje će biti prihvatljivo za sve strane i odobreno u Savetu bezbednosti. Jedino takav pristup može dovesti do održivog rešenja", zaključuje Tadić u pismu Ki Mun Banu.

 

 

 
 
Copyright by NSPM