Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - mart 2007.

   

12. mart 2007. | 14:59 | Izvor: Beta

Špigl: "Vrlo sumorna budućnost Kosova"

Berlin - Institut za evropsku politiku iz Berlina ocenio je da su "prognoze za budućnost Kosova uveliko pesimističke".

Takođe, Institut ocenjuje da ne treba isključiti ni izbijanje "teških nemira, možda i ustanaka nalik revoluciji", piše danas nemački nedeljnik "Špigl".

List citira ocene iz poverljive analize izrađene za nemačko Savezno ministarstvo odbrane, u kojoj se navodi da je "planirana izgradnja multietničkog društva propala" i da "njega nema nigde, izuzev u birokratskim saopštenjima međunarodne zajednice".

Navodi se takođe da bezbednosna strategija Evropske unije za buduću misiju na Kosovu "nije niti analitična, niti konceptualno razrađena".

U analizi na preko 120 stranica se, kako prenosi "Špigl", ukazuje i da je "pogrešno verovanje da će nazavisnost rešiti sve probleme, nade stanovništva oteralo u nerealistične visine". No, umesto toga, predviđa se u analizi, "preti pad unazad, sa teškim nemirima, ako ne čak i ustancima nalik revoluciji".

Stručnjaci koje je angažovalo Ministarstvo odbrane su kao krivce za katastrofalno loše izglede Kosova za budućnost naveli UNMIK i KFOR, ali i "politiku guranja glave u pesak koju vode Evropljani".

U studiji se govori o lošem menadžmentu, korupciji i organizacionom haosu, kao i o "organizovanim kriminalnim bandama" koje su se "infiltrirale u ključne delove štaba KFOR-a".

Uloga SAD je u tom dokumentu ocenjena kao "kontraproduktivna".

Navodi se da je Vašington, "između ostalog, umešan u pružanje pomoći kriminalcima u bekstvu, da je delom sasvim otvoreno ometao evropske istrage o ratnim zločinima, kao i da je vojno obučavao bivše borce Oslobodilačke vojske Kosova, čime je jasno prekršena rezolucija Ujedinjenih nacija".

Istovremeno se politika zapadnih vlada prema Kosovu opisuje kao "oklevajuća, nedosledna i u suštinskim pitanjima nehomogena".

 

 

 
 
Copyright by NSPM