Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - april 2007.

   

BBC 5. 4. 2007.

Danijel Server: "Misija SB je poslednja prilika"

Za komentar početka konsultacija o Kosovu u Savetu bezbednosti i najavljenog slanja misija tog tela u Beograd i Prištinu, BBC je zamolio Danijela Servera, direktora Balkanske inicijative pri Institutu za mir u Vašingtonu.

"Kraj partije je započeo, i meni se čini da je to dobro. Ono čega ljudi u Beogradu, Njujorku i Prištini treba da budu svesni je da ovo ne može da traje večito i da, po mom mišljenju, treba da se odvija prilično ubrzanom satnicom, na način koji pre svega izlazi u susret albanskim očekivanjima, ali i očekivanjima međunarodne zajednice. Što se tiče najavljenog odlaska delegacije Saveta bezbednosti u Beograd i Prištinu, ne verujem da to može išta značajnije da promeni. Pretpostavljam da je to poslednja prilika da se postigne neki sporazum. Beogradu je očito važno da se taj napor učini, ali sada će od Beograda zavisiti da li će taj napor doneti neku korist. Priština je već prihvatila Ahtisarijev sporazum, prihvatili su ga Evropljani, Amerikanci i generalni sekretar UN. Sada očekujem pritisak na Beograd."

Malo je detalja oko toga kako će se odvijati proces usaglašavanja oko nove rezolucije o Kosovu. Emir Džouns Pari, ambasador Velike Britanije, koja predsedava Savetom bezbednosti, izjavio je da će na nacrtu rezolucije raditi Kontakt grupa, Evropska unija i Sjedinjene Države. Kako vidite proces rada na rezoluciji i ulogu Rusije u svemu tome?

"Rusi imaju pravo veta u Savetu bezbednosti. Mislim da nije teško napisati takvu rezoluciju, ona će u suštini verovatno biti vrlo sažeta. Njome treba da se odobri Ahtisarijev plan i da se uspostavi novo međunarodno prisustvo na Kosovu. To može da se učini u nekoliko rečenica. Nije preterano važno ko će sačiniti nacrt te rezolucije - osnovno pitanje je da li će Rusi staviti veto. Ruska strana želi da Savet bezbednosti bude mesto na kojem se takve odluke donose. Ako oni nagoveste da će staviti veto, to bi značilo da bi odluka morala da bude doneta van Saveta bezbednosti, jer ja sam uveren da će ona biti doneta ovog proleća. Rusi ne žele da se takve odluke donose van Saveta bezbednosti. Prema tome, ja očekujem priličan pritisak na Beograd od strane delegacije Saveta bezbednosti, i mislim takođe da će biti primenjen veliki pritisak na rusku stranu da se prilagodi."

Danijel Server smatra da inicijativa Beograda da se krene u nove pregovore o Kosovu, uz novog međunarodnog pregovarača, nije realna i da neće uroditi plodom. Napor Saveta bezbednosti da pošalje misiju u Beograd i Prištinu najviše je čemu Srbija može da se nada, smatra BBC-jev sagovornik:

"Ako do kraja maja - kada Sjedinjene države odlaze sa mesta predsedavajućeg Saveta bezbednosti - ne bude bilo rezolucije, mislim da se može očekivati da jedan broj zemalja nastavi proces unilateralno, zato što žele da izbegnu bilo kakvu nestabilnost na terenu na Kosovu. Ali, istakao bih sledeće: ako ne bude rezolucije Saveta bezbednosti, onda nema ni Ahtisarijevog plana. Taj plan možda nije po volji Beogradu, ali sadrži mnoštvo garancija za Srbe na Kosovu. Teško mi je da pomislim da u njemu postoji nešto što kosovski Srbi nisu legitimno zatražili, a da nije ispunjeno - uključujući i direktne veze sa Beogradom bez posredovanja Prištine. Zato mislim da treba dva puta promisliti pre nego što se takav plan odbaci", kaže Danijel Server iz Vašingtonskog instituta za mir u razgovoru za BBC.

 

 
 
Copyright by NSPM