Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - decembar 2007.

 

POLITIKA - SVET I MI - Četvrtak, Decembar 06, 2007 23:04  RTS

 

SLOBODAN SAMARDŽIĆ: PREDSTOJI DUGA POTRAGA ZA KOMPROMISNIM REŠENJEM

Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić izjavio je za 'Novosti' da tek predstoji duga potraga za kompromisnim rešenjem statusa pokrajine.

On je rekao da će se, na sednici Saveta bezbednosti UN 19. decembra u Njujorku, Srbija čvrsto založiti za nastavak pregovora. On međutim dodaje, i da je opasnost od jednostranog proglašenja nezavisnosti KiM posle te sednice - realna.

Povodom izveštaja koji 'trojka' treba da podnese generalnom sekretaru UN, pre zasedanja SB, Samardžić kaže da u njemu treba da se objasni zbog čega 120 dana pregovora nije urodilo rezultatom.

'Činjenice su neumoljive: jedna strana, srpska, bila je krajnje aktivna i željna kompromisa. Druga, albanska, krajnje pasivna, samo je čekala da pregovori vremenski isteknu', objasnio je Samardžić.

On je pojasnio i da se 'trojka' založila da se dijalog pokrene, da je tema bila status, za razliku od Ahisarijevog vremena, ali i da ni novi posrednici 'nisu uložili dovoljno napora da nateraju Albance da razgovaraju o statusu. To se pre svega odnosi na Viznera i Išingera'.

Samardžić je to objasnio činjenicom da je 'albanska strana dobila jasan znak od nekih svetskih igrača u ovoj igri, da se opet na kraju pregovora nalazi nezavisno Kosovo kao ishodište i krajnje rešenje. U takvoj situaciji Albanci nisu hteli da vode prave pregovore', zaključio je Samardžić.

On je kazao i da je sednica SB UN prilika za našu stranu da izloži sve sve činjenice i upozori na dramatične posledice eventualnih jednostranih rešenja, 'posledice koje se tiču Srbije, KiM, regiona, pa i čitavog sveta'.

Ministar smatra da Srbiji ide u prilog svaka odluka SB UN koja bude u skladu sa Rezolucijom 1244.

'Ako članice budu vodile računa o tom okviru, mogu se očekivati odgovarajuće odluke koje bi dovele do nastavka pregovora. Takav rasplet podržavaju Rusija i Kina, ali i još neke članice SB', pojasnio je on.

Samardžić je ocenio i da je EU važan igrač na svetskoj sceni, koji povodom KiM nema jedinstven stav. 'Podeljena je između inertne politike koja prati u korak SAD i novih vetrova koji vode računa o međunarodnom pravu i realnim posledicama. Trenutno se EU nalazi pod žestokim pritiskom SAD. Ako izdrže pritisak, a ima nade, sve će krenuti u smeru nastavka pregovora', smatra ministar.

Povodom pominjanja angažovanja misije EU na Kosovu, on kaže da je to očigledan pokušaj da se, na mala vrata, počne sa primenom Ahtisarijevog plana koji predviđa nezavisnost KiM i da je upravo plan predvideo misiju EU koja je za Srbiju prihvatljiva samo kao nadzor suštinske autonomije.

Ocenio je i da postoji opasnost da će albanski lideri proglasiti nezavisnost Kosova, ali da to neće učiniti bez zelenog svetla iz SAD. Odluka Vašingtona, dodao je Samardžić, izgleda kao da je definitivna, ali je praktično uslovljena uspostavljanjem misije EU.

Ministar je još rekao da Srbija nikada neće priznati Kosovo van svoje teritorije i delovaće neprekidno na tome da povrati pravno stanje na KiM.

U slučaju jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, Samardžić je rekao da Rusija neće stajati po strani.

'Rusija bi predvodila medjunarodni pokret otpora protiv nezavisnosti Kosova i povlačila adekvatne poteze u međunarodnoj politici. U tom klubu protiv haosa i anarhije bile bi mnoge zemlje zainteresovane za mir, stabilnost i poštovanje prava. Svet bi ušao u dug period neizvesnosti. Ako neko misli da bi 'košmar' trajao prvih mesec-dva, a da bi se onda sve sleglo, vara se', dodao je ministar.

Na kraju je rekao da je umereni optimista, ali veći nego 2005. godine.

'Sada ima bar 60 zemalja koje znaju šta se dešava na Kosovu, a bar 30 koje su protiv nezavisnosti. Tada smo ih mogli nabrojati na prste jedne ruke', obrazložio je on.

Na pitanje kakve posledice na međunarodnom planu može da izazove jednostrano proglašenje nezavisnosti, Samardžić je rekao da bi to bilo zeleno svetlo mnogim zajednicama, pre svega u regionu, koje nisu zadovoljne svojim državama da zahtevaju ili nezavisnost ili priključenje matici.

'Kosovo, zatim, može da pobudi separatističke ambicije u Baskiji, na Korzici, u Škotskoj, Belgiji.... Verovatno bi se, već sutradan, dogodile konkretne akcije separacija u Abhaziji, Južnoj Osetiji i Pridnjestrovlju. Tu su Kašmir i Šri Lanka i ko zna koliko još sličnih slučajeva. To više ne bi moglo da se kontroliše', zaključio je ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić u intervjuu za 'Novosti'.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM