Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - novembar 2007.

 

 

SLOBODAN SAMARDŽIC: BEZ POMAKA ZBOG OPSTRUKCIJE ALBANSKE STRANE


BADEN
, 27. novembra (Tanjug) - Članovi Državnog pregovaračkog tima Srbije, ministri Vuk Jeremić i Slobodan Samardžić, izjavili su sinoć da će, bez kompromisnog rešenja za status Kosova, na Balkanu "sa sigurnošću nastupiti teška situacija", i zamerili albanskoj strani što odbija razgovore o predlozima Beograda.

Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić preneo je novinarima da su predsednik i premijer Srbije izneli dodatne argumente za predlog suštinske autonomije za Kosovo.

Prema njegovim rečima, oni su podsetili da postoji istorijat ovog problema koji je počeo sa pričom da treba prvo ispuniti standarde pre nego što bi se došlo do statusa, pa je predloženo da standardi i statutus idu zajedno, i posle samo o statusu, bez obzira da li se standardi ispunjavaju.

"Mi se črvsto držimo teme statusa i dajemo naše predloge. Odbili smo razgovore o poststatusnoj situaciji", kazao je Samardžić i naveo da beogradska delegacija pokušava da privuče albansku stranu na razgovor o toj stvari.

"Oni (kosovski Albanci) kao i ranije do sada nisu spremni da reaguju na naše argumente. Ponovili su svoju priču o nezavisnosti i partnerstvu Srbije i Kosova kao dve nezavisne države", preneo je Samardžić detalje sa zajedničke sednice.

Od strane posredničke "trojke", nastavio je Samardžić, bilo je pokušaja da se razmisli o varijantama potpisivanja nekih parcijalnih sporazuma o odnosima Srbije i Kosova.

"Naša strana izložila je stanovnište da je mnogo bolji predlog da se reši status Kosova na način kompromisa i da se držimo te teme. Naše stanovište je da ovi razgovori mogu da se završe izveštajem trojke, koji će ići na UN. Naš temeljni stav je da moramo da razgovaramo o ovoj stvari dugo i dođemo do zajedničkog stava", naglasio je Samardžcih.

On je ukazao da je problem to što albanska strana ima svoje mišljenje da je nezavisnost obećana i što nema velikog motiva i razloga da pregovara, "isčekujući očekivano rešenje".

Zaključivši da se ne može oceniti da ima pomaka u pregovorima, Samardžić je kazao da je Državni tim Srbije do sada učinio sve do sada, i danas, da do pomaka dođe, izlažući svoj stav o suštinskoj autonomiji fleksibilno i stalno uz nove argumente.

"Da smo imali prave pregovore o budućem statusu i da ih albanska strana nije izbegavala, mi bismo sa opštih pitanja generalnog koncepta statusa prelazili na vrlo konkretna institucionalna pitanja kako rešiti specifične probleme", kazao je Samardžić.

Rezimirajuhci prvi dan finalne runde pregovora Samardžić je rekao da je osnovno pitanje za nastavak razgovora da li će se albanska delegacija konačno uključiti u pregovore, i da li će "trojka" učiniti napor da ih privuče pravim pregovorima, ili će stvar ići dosadašnjim "spontanitetom".

"Ako bude išlo kao do sada neće biti pomaka. Očekujemo da trojka podnese krajnje objektivan izveštaj o pregovorima, o tome koja je strana bila sklonija kompromisnom rešenju", podvukao je Samardžić.

"Veoma je važno kakvo će biti međunarodno okruženje posle 10. decembra, ukoliko ne bude postignuto sporazumno rešenje, što je u ovom trenutku malo verovatno", rekao je šef diplomatije Jeremić u Badenu posle susreta Državnog tima i posredničke trojke Kontakt grupe.

"Mislim da je veoma važno da se u UN povede ozbiljna debata i da međunarodna zajednica pokaže ozbiljnost i odgovornost", istakao je Jeremić.

On je napomenuo da Srbija želi kompromisno rešenje za budući status Kosova ne samo da bi bio održan međunarodni pravni poredak, ne samo da bi se održao Ustav Srbije i ne samo da granice na Balkanu ostanu nedirnute.

"To sve je važno, ali pre svega se borimo za budući status Kosova koji će biti plod kompromisa, jer bez kompromisnog statusa neće biti prosperiteta građana zapadnog Balkana", poručio je Jeremić.

On je dodao da je državna delegacija uspela da stavi u fokus ne samo pravnu, već i ljudsku argumentaciju.

"Bez kompromisnog rešenja nema prosperiteta za obične ljude, nema mira i stabilnosti regiona, nema brze evropske integracije, niti za jednog građanina na zapadnom Balkanu. Kompromis je potreban zbog običnih ljudi, koji moraju biti u centru naše pažnje", objasnio je Jeremić.
Pregovori u banji Baden će biti nastavljeni u utorak novim zajedničkim sastankom od 9.30 do 12 sati, zatim će, od 15 do 16 sati, biti održan sastanak međunarodnih posrednika sa srpskom delegacijom, a od 16 do 17 sati sa delegacijom Prištine.

U sredu, od 9 do 10 sati biće održan treći zajednički sastanak na kojem će biti reči o zaključcima posredničke "trojke", čime će trodnevna runda pregovora biti završena.

Konferencija za štampu će se, kako je planirano, održati u sredu u 11.30, u Ministarstvu spoljnih poslova Austrije, u Beču.

Međunarodni posrednici će, posle trodnevnog skupa u Badenu, još jednom posetiti Beograd i Prištinu, a zatim će predati izveštaj Kontakt grupi, koja će ga proslediti generalnom sekretaru UN .

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM