Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - februar 2007.

   

2. februar 2007. | 16:46 -> 17:23 | Izvor: B92, Beta

 

Prištinski tim: Osnov nezavisnosti

Priština -- Pregovarački tim Kosova ocenio da je predlog Martija Ahtisarija osnov za stvaranje nezavisne i suverene države Kosovo.

Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu je, nakon sastanka sa Ahtisarijem u Prištini, rekao da će predlog izaslanika UN stvoriti nezavisnu i suverenu državu Kosovo, uz sve garancije za manjine, posebno srpsku.

"Pregovarački tim će vrlo brzo ponuditi komentare i sugestije na paket predsednika Ahtisarija i opredeljen je da nastavi proces kako je planirano", rekao je on.

"Tim je ubeđen da će se međunarodni proces rešavanja statusa vrlo brzo okončati stvaranjem nezavisne i suverene države uz sve garancije za zajednice koje žive na Kosovu, pre svega za srpsku zajednicu", rekao je Sejdiju novinarima.

Predsednik opozicione Demokratske partije Kosova Hašim Tači je rekao da Kosovo od danas ulazi u novu fazu koja postavlja temelj državnosti i suvereniteta ne celoj teritoriji Kosova. Tači je 2. februar nazvao istorijskim datumom za Kosovo.

Premijer Kosova Agim Čeku je rekao da dokument Ahtisarija otvara put nezavisnosti Kosova.

"Onako kako Ahtisari opisuje Kosovo, to je suverena i nezavisna država. Međutim, ovaj dokument ipak ne predstavlja sva naša očekivanja, sve nase zahteve, sve ono što nam pripada i što smo tražili i mi ćemo ga kritičkim pogledom posmatrati tokom narednih nedelja, tokom februara", rekao je Čeku.

Prethodno je portparolka vlade Uljpijana Ljama rekla da eventualno protivljenje Beograda Ahtisarijevom paketu više nema nikakav efekat. "Tražimo da se događaji u Srbiji više ne smatraju povezanima sa onima na Kosovu", rekla je ona.

Predsedništvo Demokratskog saveza Kosova veruje da paket rešenja statusa Ahtisarija "predstavlja izraz volje naroda Kosova za nezavisnu i suverenu državu Kosovo".

"Kosovo nezavisna država, sa pluralističkom demokratijom, tržišnom privredom, integrisano u EU i NATO, jedino je prihvatljivo rešenje za status Kosova", navodi se u saopštenju DSK-a.

Hodžaj: Poglavlje izgradnje države

Kako za B92 ocenjuje jedan od albanskih pregovarača, Enver Hodžaj, godina koja je pred nama na Kosovu treba da bude iskorišćena kako bi građani Kosova bili upoznati sa suštinom predloga.

"Mi ćemo imati novu fazu tranzicije od UNMIK-a , gde će neki delovi vlasti i nadležnosti biti prenete na naše institucije. Takođe, istovremeno će biti formirana nova civilna kancelarija međunarodne zajednice", kaže on.

"Teško je predvideti kako će ova godina izgledati, treba da sačekamo raspored koji ćemo imati. Ali ono što znamo, to je da je ova godina poslednje poglavlje rasprada Jugoslavije, ali i prvo poglavlje izgradnje države", rekao je Hodžaj.

Poslanici se upoznaju s planom

Službe skupštine Kosova počele su da dele poslanicima paket rešenja statusa koji je danas zvanično predao Marti Ahtisari, saopšteno je iz kabineta predsednika skupštine Kosova Kolja Beriše.

"Dokument će se na početku dostavljati na engleskom da bi do ponedeljka svi poslanici dokument dobili i na albanskom i na srpskom jeziku", kaže se u saopštenju.

Na taj način poslanici će biti u prilici da se upoznaju sa dokumentom i da iznesu svoje primedbe i sugestije

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM