Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - mart 2007.

   

TANJUG  17S049  1133  1703

Raste podeljenost i nervoza unutar EU oko Kosova

BRISEL, 17. marta (Tanjug) - Države članice Evropske unije su podeljene i sve nervoznije oko procesa rešavanja budućeg statusa Kosova i Metohije zbog zabrinutosti oko širih posledica eventualnog otcepljenja pokrajine od Srbije, piše novi broj evropskog nedeljnika «Juropjen vojs», a iste ocene prenose i Tanjugovi diplomatski izvori u Briselu. "Slovačka, Rumunija, Španija, Grčka, Kipar i Italija su sve od reda izrazile zabrinutost zbog planova o nezavisnom Kosovu, iako su pristale na to da delegacija EU, sastavljena od 72 člana, preuzme upravljanje od misije UN ukoliko Savet bezbednosti odobri predloge Martija Ahtisarija", piše briselski nedeljnik.

Tanjugovi izvori ističu da je i poljski predsednik Leh Kačinjski nakon nedavnog samita šefova država u Briselu istakao da ostaje pri svom suprostavljanju rešenju koje bi dovelo do nezavisnosti Kosova. "Svi su nervozniji zbog Kosova", prenosi "Juropjen vojs" reči jednog evropskog zvaničnika koji na taj način objašnjava trenutne tenzije medju državama članicama. List tvrdi da su spoljnopolitičke debate unutar EU sve više opterećene "podelama medju državama članicama zbog zabrinutosti oko dalekosežnih posledica nezavisnosti Kosova".

Ahtisari će, dodaje se u tekstu, predložiti rešenje koje predstavlja «nezavisnost u svemu sem u imenu». "Mnoge države članice, međutim, strahuju da bi to stvorilo presedan za ostale separatističke teritorije u bivšem Sovjetskom savezu, pa čak i unutar EU", ističe autor teksta. List navodi da su Rusija i Srbija stalno upozoravale na to da će nezavisnost Kosova stvoriti presedan za ostale separatističke teritorije.

"Unutar EU, čini se da je Kipar sada prihvatio taj stav (…) Nikozija se plaši presedana međunarodno nametnutog rešenja, obzirom na neuspeh u pronalaženju dogovornog rešenja oko pitanja podele Kipra», ističe «Juropjen vojs». List navodi da su podele oko Kosova «već počele da se šire van Balkana» i navodi da je na nedavnom sastanku EU članica došlo do tenzija oko načina rešavanja teritorijalne rasprave izmedju Gruzije i secesionističkih regiona Južne Osetije i Abhazije. «Sat vremena smo bili zadržani oko ovog pitanja zbog Kiprana (…) oni nikada do sada nisu spominjali Gruziju», prenosi jedan diplomata EU prisutan na sastanku na kojem su države članice raspravljale o predlogu izaslanika Unije u južnom Kavkazu Pitera Semnebija o tome kako EU može da pomogne rešavanju sukoba u tom regionu.

Kipar je posebno zabrinut za kosovski presedan zbog najava da bi nemačko predsedništvo EU želelo da reši pitanje blokade direktne trgovine sa severnim delom Kipra, nastanjenim Turcima. Nikozija je do sada stavljala veto na predloge rešenja. «Nervoza u Nikoziji oko ovog pitanja je postala očigledna tokom nedavnih medijskih napada na komesara EU za proširenje Olija Rena, koji je optuživan za podrivanje suvereniteta grčkog Kipra», piše «Juropjen vojs». Diplomatski izvori naime tvrde da bi nemački predlog mogao da sadrži modalitet kojim bi se izbegao kiparski veto. Kiprani su sa svoje strane odbacili predlog Evropske komisije da se o ovom pitanju glasa kvalifikovanom većinom.

   Ukoliko Nemačka pokuša da izbegne kiparski veto, Nikozija će dobiti podršku ne samo Grčke već i Španije, ocenjuje «Juropjen vojs».

  

 

 
 
Copyright by NSPM