Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - novembar 2007.

 

 

Vuk Jeremić: Ovi pregovori su ključni

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić po završetku prepodnevnog sastanka Državne delegacije Srbije sa 'trojkom' rekao je da konsultacije sa 'trojkom' daju nadu da bi poslepodnevni sastanak sa delegacijom kosovskih Albanaca mogao biti uspešan.

'Mislim da je sada više nego očigledno da je ovo presudan dan. Govorili smo i pre odlaska u Beč da su ovi pregovori ključni. Nakon plenarne sednice sa Albancima znaćemo da li smo u pravcu koji vodi ka pronalaženju kompromisnog rešenja, do 10. ili posle 10 decembra', rekao je Jeremić novinarima.

'Mislim da smo nakon sat i po razgovora na dobrom putu da više učvrstimo razumevanje bar sa 'trojkom'. Postoji jedan stepen razumevanja između Beograda i trojke koji daje nadu da bi sesija direktnih razgovora sa Albancima mogla biti uspešna', rekao je Jeremić.

On je objasnio da je susret sa 'trojkom' posrednika iz EU, SAD i Rusije, - Volfgangom Išingerom, Frenkom Viznerom i Aleksandrom Bocan-Harčenkom, bio usmeren na to o čemu će se razgovarati na plenarnoj sednici, dodavši da će dve glavne teme biti 14 tačaka 'trojke' i nastavak diskusije o statusu.

Jeremić je preneo da je Državna delegacija Srbije, predvođena predsednikom Borisom Tadićem i premijerom Vojislavom Koštunicom, najviše vremena u razgovoru sa 'trojkom' posvetila razgovoru o predlogu od 14 tačaka.

'Složili smo se sa trojkom da je koncept pronalaženja zajedničkog imenitelja dobar i da možemo da se složimo oko 14, 24 i 34 tačaka dok god budu one tačke oko kojih možemo da se složimo', kazao je šef srpske diplomatije.

On je kazao da su predsednik i premijer Srbije izneli svoja suštinska gledanja na 14 tačaka.

'Izvukli smo nekoliko najvažnijih stvari koje su suštinski, konceptualno od presudnog značaja da bi mogli da kažemo da smo u okviru zajedničkog gledanja', dodao je Jeremić.

'Skrenuli smo pažnju na dva fundamentalna principa - da proces mora biti na jasan, eksplicitan način u okviru Rezolucije 1244, da ona predstavlja okvir za ovaj proces i buduće rešenje, kao i da nema bilo kakvih unilateralnih koraka, pribegavanja unilateralnim akcijama', precizirao je Jeremić.

On je ocenio da je 'izuzetno važno da tih 14 tačaka, ukoliko odlučimo da one sadrže stvari koje se odnose na budući status, a ne samo principe nekih odnosa, moraju biti u skladu sa našim gledanjem na status'.

'Što se tiče beogardskog prisustva na Kosovu, beogradskog kapaciteta da upravlja Kosovom, to može biti definisano samo krajnjim sporazumom', podvukao je Jeremić.

On je precizirao da formulacije koje kažu da Beograd neće upravljati Kosovom, da neće biti prisutan na Kosovu, nisu dovoljne.

'Ako želimo takve statusne odrednice da imamo u tih 14 ili više tačaka, a nadamo se da će biti sve više tačaka dodira, moramo biti precizni. Moramo da kažemo da će Beograd biti prisutan i da će moći da upravlja Kosovom u skladu sa sporazumom koji budemo postigli. Ne može se Beograd a priori odricati bilo kakvog prisustva i upravljačkog kapaciteta. Ono može da bude predmet dogovora, rezultat kompromisnog rešenja', istakao je Jeremić.

 

 

 
 
Copyright by NSPM