Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - avgust 2007.

   

Alen Mlatišuma Vašington VOA 23/08/2007

Robert Hanter: Jedini gubitnik igara koje Rusija igra može da bude srpski narod

U novije vreme, učestale su optužbe funkcionera stranke premijera Srbije, da NATO na Kosovu stvara svoju marionetsku državu. Bivši američki ambasador u NATO-u, Robert Hanter, kaže da u vreme kada dva velika balkanska naroda, Srbi i Albanci, nastoje da nađu što produktivniji model suživota i integracije u evroatlansku zajednicu, ima i onih koji ne deluju kontruktivno. Ambasador Hanter kaže da je Ahtisarijev plan samo ponudio početnu ideju koja je trebalo da doprinese pomirenju nepomirljivih zahteva Srba i Albanaca - u odnosu na status Kosova.

HANTER: Ideja da neko sa strane pokušava da otme nekome teritoriju i nametne stavove je nonsens. NATO je na Kosovu da bi odgovorio izazovima na koje kosovski Albanci i Srbi nisu mogli da nađu zajednički odgovor. Ahtisarijev plan je možda najbolja od ponuđenih opcija, ali to je samo prvi korak. Ono što mora da sledi je stvaranje prosperitetnijeg ambijenta za Srbiju i za Kosovo, unapredjenje njihovih odnosa i njihov kolektivni aranžman sa EU, tako da posle određenog vremena, a u Bosni vidimo da to može i da potraje – imamo zajednice koje će shvatiti da imaju produktivnu budućnost u porodici država EU i NATO, umesto da se na bizaran način stalno okreću događajima iz juna 1389. godine. Takvo ponašanje nije u interesu ove generacije. Stoga ja pozdravljam lidere u Srbiji koji pokušavaju da stvari pokrenu napred i žalim zbog toga što u političkoj eliti ima onih koji ne razumeju moć istorije u nastojanju da oblikuju budućnost.

GLAS AMERIKE: Proteklih dana čuli smo i kako su najnoviji napadi na NATO koji dolaze iz srpske vlade, deo nastojanja da se Srbija povuče iz Partnerstva za mir. Koliko je to realno?

HANTER: Ja sam 1993. bio među idejnim tvorcima PFP-a i niko od nas koji smo bili u toj grupi nije ni mogao da pretpostavi koliko veliki uspeh će taj program imati u transformaciji zemalja centralne i istočne Evrope u demokratske države sa redukovanim armijama koje su umesto uloge represivnog aparata dobile novu funkciju. I Rusija je članica PFP i uradila je neke vrlo efikasne stvari unutar tog projekta. Eventualno povlačenje Srbije iz tog programa nanelo bi štetu interesima naroda Srbije.

Rusija konačno ima šansu da se nađe na ispravnoj strani istorije Balkana , da pomogne da ljudi žive u skladu sa svojim životnim interesima, umesto igranja igara zasnovanih na nekim geopolitičkim fantazijama. Rusija bi mogla mnogo da dobije od nezavisnog Kosova koje saradjuje sa Srbijom, baš kao i od Srbije koja se kreće u pozitivnom smeru. Jedini gubitnik igara koje Rusija igra može da bude srpski narod.

GLAS AMERIKE: Da li bi verbalni napadi na NATO mogli da zasmetaju transatlanskoj integraciji Srbije?

HANTER : Nadam se da će lideri Srbije koji reflektuju volju većine naroda iskoristiti svoje pravo da budu deo evroatlanske zajednice. Za to je potrebno liderstvo i hrabrost, ali ne onakva kakvu je demagogijom ispoljavao Milošević, koja je dovela do gubitka srpskih života. Ovo ne mora da bude situacija u kojoj neko gubi sve, a neko sve dobija. Ovo je situacija koja iziskuje kvalitetno liderstvo svih strana – kako bi se došlo do korisnih i produktivnih rešenja za sve, kako bi Srbija izašla kao pobednik.

GLAS AMERIKE: Čuli smo ovih dana, opet iz vlade Srbije, ideju o upotrebi provizije iz rezolucije 1244 koja omogućava povratak srpske policije i vojske na Kosovo.

HANTER: To je nešto što se može rešiti na pozitivan način , ali moguće je da demagozi kakav je bio Milošević pokušaju da iskomplikuju stvari, što bi moglo da dovede i do nasilja. To nije tako jednostavno pitanje. NATO ima odgovornost da zaštiti Srbe na Kosovu, baš kao i Albance. Ovo nije proces formiranja albanske države . Ovo je pokušaj da se dođe do pomirenja i suživota. To će potrajati i neće biti lako. Ali to je budućnost za ljude dobre volje, koji brinu o svojim porodicama, društvu i svojoj zemlji. Demagoge treba baciti u kante za đubre. 

GLAS AMERIKE: U analizi agencije Stratfor, inicijativa za povratak srpskih trupa na Kosovo pripisuje se indirektno Rusiji, od čijeg će insistiranja – kako se procenjuje – zavisiti i stav Beograda.

HANTER: Nadam se da će Srbija, baš kao što je to nekad činila Jugoslavija, znati da kaže dosta kada je u pitanju ruski savet šta da čini . Vremena kad su srpski lideri slušali Ruse - poput kriza u Bosni ili na Kosovu 1999. – bila su katastrofalna za Srbiju. Srbija treba da saopšti Moskvi da gleda svoja posla i da će o budućnosti Srbije odlučivati Srbi.

 

 

 
 
Copyright by NSPM