Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - decembar 2007.

 

 

SAOPŠTENjE KOALICIJE DSS-NS POVODOM PREDSEDNIČKIH IZBORA

21.12.2007.

Koalicija Demokratska stranka Srbije - Nova Srbija razmatrala je položaj zemlje i ishod pregovora o budućem statusu pokrajine Kosovo i Metohija posle održane sednice SB 19. decembra. Koalicija DSS-NS smatra da je državni pregovarački tim na najbolji način branio interese zemlje tokom pregovaračkog procesa.
Na samoj sednici Saveta bezbednosti SAD i nekoliko evropskih država sprečile su inicijativu Rusije, Kine, Indonezije i Južne Afrike, koju je Srbija snažno podržala, da se nastave pregovori i pronađe komromisno rešenje. Na taj način SAD i evropske države članice SB blokirale su rad SB na pronalaženju kompromisnog rešenja i najavile jednostranu primenu Ahtisarijevog plana za nadziranu nezavisnost Pokrajine.
U Srbiji su raspisani predsednički izbori u času kada se pitanje statusa Kosova i Metohije našlo na dnevnom redu najvažnijih međunarodnih instanci, ulazeći u završnu i možda kritičnu fazu. Nad zemljom se nadvila opasna pretnja ostvarivanja plana velikih zapadnih država predvođenih SAD da se, suprotno Povelji UN, proglasi jednostrana nezavisnost Pokrajine.
Koalicija DSS-NS konstatuje da su bez dogovora sa DSS i NS raspisani izbori i da se zemlja već nalazi u predizbornoj kampanji, a da istovremeno zapadne zemlje javno saopštavaju da će najavljenu odluku o statusu Kosova i Metohije realizovati posle izbora.
Pošto koalicija DSS-NS nije bila u prilici da sa svojim koalicionim partnerima razmotri i usaglasi pitanje predsedničkih izbora, pretpostavljamo da će koalicioni partneri razumeti što sada pred očima javnosti naknadno moramo pokušati da potražimo izlaz i dođemo do dogovora. Naravno, ukoliko i na strani DS postoji takav interes .
Koalicija DSS-NS smatra da u ovom času postoji nekoliko izuzetno važnih pitanja na koja moramo odgovoriti, jer od njih zavise sudbina Kosova i Metohije i budućnost Srbije.
Poznato je da je EU donela odluku da na teritoriju Srbije na Kosovo i Metohiju protivpravno i suprotno Rezoluciji 1244 pošalje svoju Misiju za sprovođenje odbačenog Ahtisarijevog plana, kako bi se stvorila nadzirana nezavisnost Kosova. Sasvim je jasno da je nadzirana nezavisnost samo drugo ime za jednu marionetsku tvorevinu. Koalicija DSS- NS se izričito protivi dolasku Misije EU i neophodno je da se ovo pitanje potpuno razreši pre potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju . Otvara se ozbiljan problem u odnosima Srbije i EU ukoliko EU ostane pri odluci da svojom Misijom stvara takvu marionetsku tvorevinu na tlu Srbije.
Koalicija DSS-NS izražava najozbiljniju zabrinutost zbog najava značajne većine članica EU da će priznati jednostranu nezavisnost Kosova. Zato DSS i NS najenergičnije institiraju da se pre potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju unese jasna odredba da EU, saglasno svojim osnivačkim aktima, u potpunosti garantuje i poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije u međunarodno priznatim granicama. Neophodno je da EU Srbiji garantuje ono što se garantuju svim ostalim članicama EU i zato DSS i NS čvrsto zahtevaju zauzimanje jasnog stava da EU potpisuje Sporazum imajući u vidu celu a ne osakaćenu Srbiju.
Programski cilj DSS i NS je saradnja i integracija Srbije u EU na principima koji važe za sve druge evropske države. To niko ne bi smeo razumeti kao politiku izolacije , nego kao gledanje istini u oči i kao izraz najelementarnijeg nacionalnog i državnog samopoštovanja. DSS i NS su uverene da je povlačenje ove „ crvene linije“ nacionalnog samopoštovanja nužan uslov samog opstanka države i naroda. Očekujemo i da EU iskaže puno poštovanje prema ovom principijelnom stavu.
Naredno, važno pitanje odnosi se na NATO pakt i njegovu ulogu od bombardovanja Srbije do Aneksa 11 Ahtisarijevog plana. Zašto je NATO bombardovao Srbiju i potom doveo svoje trupe u Pokrajinu najbolje se vidi u odredbi Aneksa 11, koja NATO definiše kao „konačan organ“ vlasti u marionetskoj tvorevini nazvanoj „nadzirano nezavisno Kosovo“. Zbog uloge NATO pakta u pokušaju rasparčavanja Srbije i otimanja 15 odsto naše teritorije, DSS i NS smatraju da je neophodno proglasiti vojnu neutralnost Srbije u odnosu na postojeće vojne saveze.
Ovo su za koaliciju DSS-NS najvažnija pitanja u ovom odsudnom času. Ukoliko postoji interes DS za utvrđivanje zajedničke politike na predstojećim predsedničkim izborima, ostajemo otvoreni za ozbiljan razgovor i iskrenu saradnju.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM