Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - septembar 2007.

   

BBC 10.09.2007

Džon Bolton: Jednostrano priznanje Kosova bi bila greška

Vlada Srbije naložila je ambasadoru Srbije pri UN Pavlu Jevremoviću da obavesti sve članice Saveta bezbednosti o, kako je rečeno, "otvorenoj pretnji SAD teritorijalnoj celovitosti Srbije".

Kako se izveštava, ambasador Jevremović preneće poruku da SAD, sprovodeći politiku sile, direktno ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.

To je reakcija na izjavu predstavnik Stejt departmenta Kurta Vokera koji je rekao da će, ako Kosovo jednostrano proglasi nezavisnost, SAD tu nezavisnost i priznati, navodeći da je to jedino rešenje za Balkan.

Tim povodom BBC je pitao bivšeg ambasadora SAD pri UN Džona Boltona da li je iznenađen otvorenim najavama Vašingtona da će u rešavanju kosovskog pitanja zaobići Savet bezbednosti UN.

"Mislim da bi bilo pogrešno da SAD priznaju jednostarno proglašenu nezavisnost Kosova. Jedino rešenje koje bi bilo razumno trebalo bi da proistekne iz pregovora Srba i kosovskih Albanaca. Eventualno nametanje rešenja moglo bi da vodi nasilju što nije ni u čijem interesu. Videćemo šta će biti. Evropljani su u većini protiv priznavanja nezavisnosti Kosova bez odluke Saveta bezbednosti i to bi moglo da utiče na stav SAD".

Rusija

Na pitanje da li je, dok je bio ambasador, slutio da će ruski otpor nezavisnosti Kosova biti toliko žestok i da će Kosovo postati pitanje od suštinskog značaja za Moskvu, Džon Bolton kaže da "to nikada nije bilo sporno".

"Dok sam ja bio ambasador najviše smo raspravljali o tome da li Savet bezbednost može da razbije jednu zemlju članicu UN, tim pre što je ta zemlja napravila značajan napredak na demokratskom putu. Uveren sam da tako nešto nije u nadležnosti Saveta bezbednosti. No sada kada je ruski stav kristalno jasan, teško da će se Savet uopšte naći u prilici da o tome odlučuje. Pitanje je sada izmešteno iz Saveta bezbednosti na širi diplomatski plan. Zato bi eventualno američko priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova destabilizovalo region, i imalo upravo suprotan efekat od onog kome američka politika teži već 15 godina".

Bivši američki ambasador pri UN dodaje da se Vašington opredelio za nezavisnost Kosova tek pošto je on napustio dužnost na Ist riveru.

"Do 2006. godine cilj je bio da se nađe obostrano prihvatljivo rešenje. Ja i dalje mislim da je to najbolji put. No, Stejt department još od raspada SFRJ vodi antisrpsku politiku, ne razlikujući Miloševićevu Srbiju od ove današnje, koja je učinila ogroman napredak na putu demokratizacije. Uprkos tome, Stejt departmenat ostaje pri svome".

Da li je, dakle, još moguće da Vašington promeni stav koji je u Tirani izrekao i sam predsednik Buš, da je nezavisnost jedini mogući ishod pregovora o Kosovu.

"Ne sumnjam da postoji mogućnost da SAD priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. To bi, naravno, bila greška i još uvek nisam siguran da je to neizbežno", ocenio je u razgovoru za srpsku redakciju BBC-a bivši američki ambasador u Ujedinjenim nacijama Džon Bolton.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM