Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - septembar 2008.

 

 

Vladajuća većina prihvatila amandman Radikala na SSP

BEOGRAD, 4. septembra (Tanjug) - Vladajuća većina prihvatila je danas amandman Srpske radikalne stranke na Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kojim se precizira da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije.

Tim amandmanom je predviđeno da se, kao drugi član zakona, uvrsti odredba koja precizira da Srbija, kao pravni sledbenik SRJ, odredbe SSP razume kao potvrdu da ne ugrožava teritorijalni integritet Srbije, a posebno status pokrajine Kososvo i Metohija kao sastavnog dela Srbije, što je garantovano reozlucijom Saveta bezbednosti UN 1244.

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Djelić je rekao na kraju načelne rasprave o SSP da je Vlada prihvatila amandman SRS sa tehničkom ispravkom.

Djelić je izrazio zadovoljstvo što je u parlamentu postignut konsenzus oko tri ključna strateška pravca zemlje - odbrane integriteta, ulaska u EU i gradnji privilegovanih odnosa sa Rusijom.

Liberalno-demokratska partija, koja je tražila što hitnije potvrđivanje sporazuma, izrazila je zadovoljstvo zbog postizanja širokog jedinstva u parlamentu i što će za SSP da glasa više od 200 poslanika.

U toku rasprave poslanici Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije saopštili su da neće podržati SSP ni sa amandmanom radikala, ističući da je ta odredba nije dovoljna garancija za očuvanje integriteta Srbije, jer nije uneta u sam sporazum.

Oni smatraju da teritorijalni integritet Srbije ugrožavaju oni koji potpisuju sporazum - EU sa politikom Euleksa i 21 država članica koje su već priznale nezavisnost Kosova i Metohije, te da jedino EU može da garantuje da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije, zbog čega je potrebno da se u samom sporazumu EU obaveže oko statusa Kosova i Metohije u okviru Srbije.

U obrazloženju amandmana, predlagač Tomislav Nikolić navodi da je u zakonu o potvrđivanju SSP potrebno da Skupština jasno stavi do znanja i potencira suverenitet i teritorijalni integritet na svojoj celokupnoj teritoriji.

Zato se amandmanom dodaje novi član zakona koji sadrži interpretativnu deklaraciju, odnosno izjavu kojom se tumače značenja pojmova i određene reči u tom međunarodnom ugovoru, navodi Nikolić.

Usvajanem amandmana interpretativna izjava postaje sastavni deo zakona o potvrđivanju i kao posebna zakonska odredba prethodi teksu SSP.

Predstavnici Demokratske stranke Srbije najavili su da neće glasati za amandman radikala.

 

 

 
 
Copyright by NSPM