Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - septembar 2008.

 

 

Kako je usvojen predlog Srbije

Generalni komitet UN jednoglasno je prihvatio inicijativu Srbije da se u dnevni red zasedanja Generalne skupštine UN uvrsti predlog rezolucije kojom se traži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o zakonitosti proglašenja nezavisnosti Kosova.

- Generalni komitet je aklamacijom poslao na Generalnu skupštinu naš predlog razolucije. To je velika i važna diplomatska pobeda ali daleko od toga da je ona i konačna. Prava pobeda će biti dobiti većinu u samoj Generalnoj skupštini UN, rekao je šef srpske diplomatije Vuk Jeremić za RTS.

Jeremić koji je učestvovao na sednici je objasnio da je za danas plenarno zasedanje Generalne skupštine UN na nivou ambasadora koji treba da potvrdi odluke Generalnog komiteta.
- Ne očekujemo probleme s obzirom da je Generalni komitet jednoglasno uvrstio tačku Srbije, kazao je Jeremić.
Ministar je dodao da je poslednje nedelje septembra dan kada počinje zasedanje Generalne skupštine UN i da se još ne zna kada će doći na glasanje tačka Srbije, navodeći da „sad predstoji ubeđivanje 192 zemlje UN da glasaju za rezoluciju Srbije“.
Sednica je bila dramatična i do poslednjeg trenutka nije se znalo kakav će ishod imati. Kako „Blic“ saznaje na sastanku Komiteta prvi je govorio predstavnik Španije koji je podržao inicijativu Srbije. Potom su govorili predstavnici Argentine i Egipta koji su, takođe, podržali našu inicijativu. Posle njih ubedljiva većina od 28 država izrazila je podršku inicijativi Srbije.
Predstavnici Velike Britanije, koji su došli na sastanak zajedmo sa pravnim timom, izjasnili su se protiv stavljanja inicijative Srbije na dnevni red. Nakon Britanca za reč se javio prestavnik SAD koji je ponovio stav svoje zemlje u vezi sa nezavisnošću Kosova, ali je, na čuđenje svih, dodao da se Vašington neće opirati ovoj inicijativi u Komitetu.
Pošto je Velika Britanija ostala usamljena u svom protivljenju, Srbija je ponudila da se pruži prilika za stvaranje konsenzusa i Britanija je promenila mišljenje. Na kraju je predsedavajući upitao da li je neko protiv da se stavi na dnevni red inicijativa Srbije. Niko se nije protivio.
Jeremić je danas izjavio za BBC da očekuje da će zemlje, poput SAD i Velike Britanije, glasati za inicijativu Srbije na Generalnoj skupštini UN, "jer se predstavnici te dve države na sinoćnjem zasedanju Generalnog komiteta nisu usprotivile stavljanju rezolucije na dnevni red".
"Mislim da je ovde reč o principu - naša rezolucija ne sadrži nijednu jedinu političku kvalifikaciju kosovske jednostrano proglašene nezavisnosti", izjavio je Jeremić dopisniku BBC-ja u UN.

Omogućiti Srbiji da traži mišljenje od suda

Analitičar Evropskog saveta za spoljnu politiku Ričard Gauen rekao je da bi Srbiji trebalo omogućiti da zatraži mišljenje o nezavisnosti Kosova od Međunarodnog suda pravde, jer bi suprotna odluka narušila koncept međunarodnog prava.
"Lično sam apsolutno za to da se Srbiji omogući da zatraži mišljenje Međunarodnog suda pravde. Slažem se da bi suprotna odluka narušila sam koncept međunarodnog prava", rekao je Gauen za BBC.
Gauen je dodao da bi zauzvrat "Srbija trebalo da prihvati stvarnost na terenu, odnosno da, zarad dobrobiti Srba na severu Kosova i u enklavama, sarađuje sa misijom EU".
"Te dve stvari bi trebalo da teku uporedo. Beograd , po mom mišljenju, suviše dugo insistira na međunarodnom pravu i zanemaruje teškoće kosovskih Srba", rekao je analitičar Evropskog saveta za spoljnu politiku, nezavisnog međunarodnog udruženja za evropsku politiku.

Sastav Generalnog komiteta

Generalni komitet Skupštine Ujedinjenih nacija čini 28 predstavnika zemalja članica UN, među kojima su predsednik i 21 potpredsednik Skupštine, kao i predsednici šest radnih komiteta. Zemlje čiji predstavnici trenutno čine Komitet su Nikaragva, Avganistan, Bolivija, Kamerun, Kina, Egipat, Francuska, Jamajka, Kirgistan, Moldavija, Mongolija, Mijanmar (Burma), Namibija, Niger, Portugal, Ruska Federacija, Ruanda, Solomonova Ostrva, Španija, Togo, Velika Britanija, SAD, Honduras, Nigerija, Holandija, Argentina, Mađarska i Irak.

Sojers: Britanija još nije donela odluku kako će glasati

Britanski ambasador u Ujedinjenim nacijama Džon Sojers izjavio je danas da London još nije doneo čvrstu odluku kako će glasati o inicijativi Srbije u Generalnoj skupštini, ocenjujući da Srbi "ne postupaju mudro" što pokreću pitanje legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova pred Međunarodnim sudom pravde.
"Mi smatramo da su Srbi pogrešno navedeni time što ovo iznose na dnevni red (Generalne skuštine UN). Oni žele da privremeno zaustave pitanje Kosova dok nastavljaju sa svojim procesom integracije u Evropsku uniju", rekao je Sojers za BBC. Sojers je ocenio da "srpski postupak nosi rizik destabilizacije Kosova, što nije ni u njihovom, ni u našem interesu. To neće doprineti njihovoj integraciji u Evropsku uniju". Upitan da li to znači da će Britanija glasati protiv iznošenja tog pitanja pred Međunarodni sud pravde, Sojers je odgovorio da "o tome nismo doneli čvrstu odluku, ali ne mislimo da Srbi mudro postupaju time što ovo pokreću".
"Mislimo da bi, ako žele da nešto iznesu pred Međunarodni sud, mogli još jednom da razmotre predlog koji sastavljaju. Tu su moguće neke izmene. Ali, oni treba da razmotre šta žele da postignu - ako žele da postignu integraciju Srbije u Evropu, onda moraju da rade sa svojim evropskim partnerima, a ne protiv njih", naglasio je Sojers.
Na primedbu BBC-jevog novinara da to zvuči kao pretnja, ambasador Sojers je odgovorio: "Ne. To nije pretnja, ali Srbija neće biti u mogućnosti da se priključi Evropskoj uniji ukoliko ne razreši sporove sa svojim susedima, ako ne bude dobar evropski građanin koji poštuje evropske vrednosti."
Upitan da li ga zabrinjava mogućnost da Međunarodni sud pravde donese odluku prema kojoj je kosovska nezavisnost nelegalna, što bi bilo neprijatno za Britaniju, koja tu nezavinost podržava, Sojers je odgvorio da je Britanija "apsolutno uverena u pravne osnove na osnovu kojih je priznala Kosovo".

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM