Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - septembar 2008.

 

 

Stejt Department: Kritika Srbiji zbog ograničavanja verskih sloboda

VOA 20/09/2008

Američki Stejt Department objavio je svoj 10. godišnji izveštaj o stanju verskih sloboda u svetu u kome kritikuje Srbiju zbog zakonskog ograničavanja i diskriminacije pojedinih verskih grupa, kojima je uskraćen legalni status.

U izveštaju se navodi da ne postoji zvanična državna religija, ali da zakon priznaje samo sedam «tradicionalnih» verskih zajednica: većinsku Srpsku pravoslavnu crkvu, Rimokatoličku crkvu, Slovačku evanđelističku crkvu, Reformističku hrišćansku crkvu, Evanđelističku hrišćansku crkvu, islamsku i jevrejsku zajednicu, i da one imaju delimično povlašćen položaj.

Stejt Department ističe da je poštovanje verskih sloboda od strane Vlade Srbije i dalje problematično, zbog zakona o verskim slobodama i proizvoljnog tumačenja tog zakona od strane resornog Ministarstva.

U izveštaju se takođe navodi da su policijske istrage govora mržnje i vandalizma uglavnom spore i nezavršene, te da su i neki zvaničnici u javnosti u negativnom kontekstu govorili o manjinskim verskim zajednicama. Bilo je, tvrdi se u izveštaju Stejt Departmenta, zlostavljanja i diskriminacije građana zasnovanog na verskoj pripadnosti i verovanjima, a lideri manjinskih verskih zajednica prijavljivali su činove vandalizama, govora mržnje, fizičke napade i negativne izveštaje u medijima.

U delu izveštaja posvećenog Kosovu, navodi se da je sloboda veroispovesti garantovana Ustavom, koji je stupio na snagu 15. juna 2008. godine, i da drugi zakoni i politika vlade doprinose uglavnom slobodnom upražnjavanju religija.

Vlada Kosova je, ističe se u izveštaju, generalno i u praksi poštovala verske slobode i nije bilo značajnih promena u statusu tih sloboda tokom perioda koji pokriva izveštaj.

Nivo građanskog nasilja je, tvrdi Stejt Department, neznatno opao, ali napetosti među zajednicama ostaju na visokom nivou, posebno posle proglašenja nezavisnosti  17. februara 2008, a iako se čini da su društvena diskriminacija i nasilje uglavnom etnički motivisani, bliska veza etničke pripadnosti i religije otežava utvrđivanje da li su događaji bili motivisani etničkom ili verskom netrpeljivošću.

Kada je reč o poštovanju slobode veroispovesti u Crnoj Gori, izveštaj Stejt Departmenta potvrđuje da Ustav, zakoni i politika Vlade doprinose uglavnom slobodnom upražnjavanju religije, kao i da Vlada u praksi generalno poštuje solobodu verosipovesti. U izveštaju se navodi da je bilo određenih pojedinačnih slučajeva zlostavljanja i diskriminacije građana zbog njihove verske opredeljenosti ili verovanja, ali da nije bilo značajnih promena u statusu tih sloboda tokom perioda koji pokriva izveštaj.

 

 

 
 
Copyright by NSPM