Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - septembar 2008.

 

 

Danijel Server: Srbija ne može u EU dok ne reši Kosovo!

Danijel Server: Među dvadesetak zemalja EU koje su priznale Kosovo biće bar jedna koja će se usprotiviti ulasku Srbije u EU

Srbija će morati da reši pitanje Kosova pre nego što postane članica Evropske unije! Srbija neće moći u EU sve dok ne prizna „faktičko stanje na terenu", tvrdi direktor Balkanske inicijative u američkom Institutu za mir Danijel Server.

- Među dvadesetak zemalja Evropske unije koje su priznale nezavisnost Kosova biće barem jedna, a verovatno i više njih koje će se usprotiviti ulasku Srbije u EU, ukoliko se ne reši to kosovsko pitanje. Znam da funkcioneri EU govore da te dve stvari nisu povezane, ali to je samo birokratska retorika - rekao je Server u razgovoru za Glas Amerike. Server, koji važi za veoma uticajnog i odlično obaveštenog analitičara, rekao je da je inicijativa Srbije da od Međunarodnog suda pravde zatraži mišljenje o legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova opasna, jer se tako stvara neizvesnost o statusu Kosova za dugi niz godina, što je loše za Kosovo, Srbiju, pa i ceo i region.

- Većina deklaracija o nezavisnosti su po definiciji bile nelegalne, pa je to bio slučaj i sa američkom deklaracijom o nezavisnosti od Britanije. Ali, glavno pitanje je da li je Kosovo već sada suverena država. SAD i više od 40 zemalja su to potvrdile. I to se neće promeniti mišljenjem Savetodavnog komiteta Međunarodnog suda pravde. Mislim da je cilj Beograda da što duže odlaže ono što je neizbežno... - rekao je on.

Američki analitičar ocenio je da je Kosovo „specijalan slučaj, ali nije apsolutno jedinstven, i da ono što se dogodilo u Gruziji u stvari podriva poziciju Rusije u vezi sa Kosovom".

- Rusija je priznala nezavisnost Južne Osetije i Abhazije, ali to nije učinio niko drugi osim Nikaragve. Postoji jasna razlika između kosovskog slučaja i onoga što se dogodilo u Gruziji. Rusija je sada pokazala veliku neprincipijelnost. U ovom momentu Beograd bi trebalo da razmisli da li se može osloniti na Rusiju - rekao je Server, i naglasio da po pitanju Kosova nema velikih razlika između dvojice američkih predsedničkih kandidata, Džona Mekejna i Baraka Obame.

 

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM