Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - septembar 2008.

 

 

Poslanici počeli raspravu o Sporazumu sa EU

Gotovo dva meseca od početka sednice Skupštine Srbije poslanici su juče počeli raspravu o prvoj tački dnevnog reda – vladinom predlogu da se ratifikuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji, koji će, kako tvrdi Božidar Đelić, potpredsednik vlade, odrediti strateški pravac naše zemlje i omogućiti jačanje sopstvene države i privrede. Najavljujući podršku SSP-u, poslanici vladajuće koalicije, LDP-a i manjina, ocenili su da je njegova ratifikacija od istorijskog značaja za Srbiju. Radikali su podršku uslovili prihvatanjem njihovog amandmana „koji ne dira u sadržaj SSP-a”, a za DSS i NS, SSP je neprihvatljiv, jer je „postao najobičnije sredstvo za oduzimanje Kosova i Metohije”.

U vrlo opširnom i nadahnutom obrazloženju razloga u prilog ratifikaciji SSP-a, Božidar Đelić je rekao da je SSP jedan od najvažnijih ugovora koje je Srbija imala mogućnost da potpiše i da „ovim ugovorom Srbija prvi put ulazi u jedan ravnopravan odnos sa EU.” On se posebno osvrnuo na, kako je rekao, ključno pitanje koje je bilo potegnuto da bi se osporilo potpisivanje SSP-a, a tiče se Kosmeta:„Primedbe da bi se Srbija, navodno, odrekla svog Kosova, ne stoje – sporazum je statusno neutralan. Nećemo odustati od borbe za očuvanje teritorijalnog integriteta, nikada nećemo pristati na bilo kakve ucene u vezi sa priznavanjem jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, niti ćemo ikada trgovati Kosovom”. Đelić je podsetioda je pred poslanicima i vladin Predlog rezolucije o kontinuitetu državne politike prema KiM i „tu se jasno potvrđuje i stavlja na znanje i evropskim partnerima i celom svetu da Srbija neće priznati nezavisnost KiM”. Prema Đelićevim rečima,Srbija će, ulaskom u ugovorni odnos sa EU, moći efikasnije da se bori za očuvanje celovitosti svoje teritorije.

Đelić je, vrlo detaljno, govorio o ekonomskoj koristi koju će svi segmenti naše privrede imati od EU, objašnjavajući da će Privremeni trgovinski sporazum sa EU, omogućiti, između ostalog, našoj poljoprivredi izvoz bez carinskih ograničenja na tržište EU... On je zaključio:„Evropa nije rešenje za sve naše probleme, ali SSP je naš najbolji saveznik u borbi protiv nezaposlenosti i postizanju cilja da Srbija postane centar jugoistočne Evrope”.

Jorgovanka Tabaković, ovlašćeni predstavnik SRS-a, kazala je da od vladajuće koalicije zavisi hoće li radikali glasati za ratifikaciju, odnosno od toga „hoćete li usvojiti našu interpretativnu deklaraciju, kojom se potvrđuje ono što jesu državne granice Srbije i za šta se svi vi deklarativno zalažete”. Ona je pojasnila da interpretativna izjava niu čemu ne menja sadržinu SSP-a, „samo ističe način na koji Srbija razume odredbu koja govori o KiM”. Tabakovićeva je rekla da se ne traži da se zažmuri na oba oka, kako bi „poverovali da SSP nije ni u kakvoj vezi sa nastojanjem dela evropskih zemalja da poklone jednoj nacionalnoj manjini, ovaj put Albancima, da im poklone državu”. Nemojte prećutkivati ni haški uslov, kazala je ona.

Najavljujući da će svi poslanici LDP-a glasati za SSP, Čedomir Jovanović je izrazio žaljenje što Đelić nije rekao zašto se nije dogovorio sa DSS-om i SRS-om, „a politički problem u društvu se neće rešiti tako što će 142 poslanika glasati za SSP”. Jovanović je kazao da je naše društvo duboko podeljeno, a u Evropu se ne ide tako. On je rekao da se, suštinski, stav vlasti i predstavnika DSS-a i SRS-a o Kosovu ne razlikuje:„Rekli ste da ne podržavate nezavisno Kosovo baš kao i predlagači interpretativne deklaracije i to bi bio pokušaj da se napravi neki kompromis. Sedite sa Nikolićem i Koštunicom i pronađite mogućnost za taj dogovor”. Prema njegovim rečima, glasanje za SSP ne znači potvrdu nezavisnosti KiM.

Međutim, bivši ministar za KiM i potpredsednik DSS-a Slobodan Samardžić tvrdio je suprotno – da je SSP postao sredstvo u delovanju EU u oduzimanju Kosova od Srbije. On je rekao da ekonomski deo SSP-a nije neprihvatljiv, ali „Srbija i EU danas imaju duboko poremećene odnose”. On je podsetio da je 21 država EU priznala nelegalno proglašenu nezavisnost KiM, čime su, kako je rekao, prekršene odredbe o nepovredivosti teritorije međunarodno priznatih granica. „Ukoliko skupštinska većina ratifikuje SSP, uticaće na oduzimanje sopstvene teritorije”.

Suzana Grubješić, šef poslaničke grupe G17 plus, kazala je da potpisivanje SSP-a predstavlja „temelj odnosa prema prošlosti i orijentire srpske budućnosti”. Prema njenim rečima, članstvo u EU nije samo po sebi cilj, već „sredstvo dasvaki građanin Srbije živi kao građani Evrope, sa istim pravima, obavezama, evropskim vrednostima i evropskim standardom”.

Najavljujući podršku SSP-u SPS-a i JS-a, Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS-a, kazao je da je važno ne politizovati EU više nego što je potrebno, već da „ga razumemo na način koji oslikava očuvanje državnog i nacionalnog interesa naše zemlje”. Prema njegovim rečima, alternativa potpisivanju SSP-a, bila bi da se izolujemo i da izgubimo dragoceno vreme u evropskim integracijama i očuvanju teritorijalnog integriteta.

Kako je rekao Balint Pastor, poslanici SVM-a i poslaničke grupe manjina, glasaće za ratifikaciju SSP-a, „to je drugi korak Srbije na putu evrointegracija, ali je prvi bitan korak ka institucionalizaciji odnosa Srbije i EU”. On je izrazio nadu da će pridruživanje Srbije EU biti prvorazredni nacionalni cilj.

Velimir Ilić, lider NS-a, kazao je da „bajke o Evropi koje je pričao Đelić ne priliče ni deci u osnovnoj školi, dajte da analiziramo svaki član SSP-a, ako treba sto puta, kako bi u Srbiji došlo do kompromisa”. On je pričao o svojim posetama zemljama EU, pa i Bugarskoj, „očaj jedan, pa Bugari dolaze da beru papriku i kupe šljive po Srbiji, da zarade koji dinar, čekali to i nas u EU, da naša deca budu vozači traktora, berači pečurki i kupina?”. On je zatražio da se „izdefinišu sporne stvari, ne znam zašto je sporan amandman radikala da se definiše status Kosova”.

Moma Čolaković, šef poslaničke grupe PUPS-a, najavio je podršku SSP-u, „jer treba dati šansu mladim ljudima, radnicima i penzionerima da bolje žive”, a Nada Kolundžija, šef poslaničke grupe ZES-a, rekla je novinarima, da je SSP od „izuzetnog političkog i ekonomskog značaja za Srbiju, za Srbiju će od trenutka kad bude ratifikovan početi novo odbrojavanje vremena”.

[Politika 04/09/2008.]

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM