Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - jul 2008.

 

 

Izlaganje Nevena Jurice, predstavnika Hrvatske u UN, na sednici Saveta Bezbednosti posvećenoj situaciji u Gruziji.

“Ovo je treći put da se ovde okupljamo u poslednja tri dana zbog situacije u Gruziji. Moja delegacija nastavlja da iskazuje svoju duboku zabrinutost zbog nedavnog razvoja događaja u toj zemlji, zbog situacije u zoni konflikta, Južnoj Osetiji (Gruzija), koja postaje sve gora. Sudeći prema izveštajima oružani sukobi između gruzijskih i ruskih snaga neometano se nastavljaju, a u tim uslovima gruzijski parlament je objavio ratno stanje.

Hrvatska je, takođe, izuzetno zabrinuta zbog uvođenja velikog broja ruskih trupa u oblast Gruzije, Južne Osetije - Gruzija, a sada i oblasti Abhazija - Gruzija. Dozvolite da budem jasan, Hrvatska daje svoju punu podršku i poštovanje teritorijalnom integritetu i suverenitetu Gruzije i smatra povrede njenih granica potpuno neprihvatljivim. U tom smislu, i kao podršku prethodnim izlaganjima na ovom zasedanju, mi ih pozdravljamo i podržavamo da Ruska Federacija ozbiljno pristupi svojim obavezama u Gruzijskoj Južnoj Osetiji, kao čuvar mira, jer je proteklih dana izašla daleko izvan svojih ovlašćenja kao mirovnih trupa, kako je to predviđeno sporazumom iz 1992. godine zakljupčenim između gruzijskih, ruskih i južnoosetijskih lidera. Štaviše, Hrvatska je veoma zabrinuta zbog eskalacije i produbljivanja konflikta u regionima Gruzije koji nisu povezani sa situacijom u Južnoj Osetiji.

Mi snažno osećamo, da kada jedna zemlja deluje kao mirotvorac u nekom regionu, na teritoriji druge suverene države ne sme da koristi svoju vojsku da uzima na nišan vojne i civilne mete, u drugim regionima koji sa time nemaju veze, a na teritoriji iste suverene države, bez obzira na razlog. Mi smo ozbiljno zabrinuti zbog činjenice da nema stvarnog napretka u smanjenju eskalacije, kroz direktne diplomatske kanale između Gruzije i Rusije, ili pak između vlasti separatistickih regiona Gruzije i same Gruzije.

Hrvatska još jednom poziva sve strane da se slože sa trenutnim i bezuslovnim prekidom vatre i sporazumevanje o sprečavanju izbijanja novih provokacija. Verujemo da će biti veoma teško vratiti se na situaciju od pre 6. avgusta pre nego što su neprijateljstva počela, i obnavljanja status quo-a iz tog vremena, ukoliko se ne dogovori prekid vatre. Obe, i Rusija i Gruzija treba da pozovu svoje trupe da obustave vatru, te da pristupe diplomatskim naporima da ponovo uspostave međusobno povrenje povodom ovih pitanja. Mi pozdravljamo odluku Gruzije da povuče trupe iz Južne Osetije, i smatramo da je ovo signal za početak razgovora između gruzijskih, južnoosetijskih i ruskih vlasti.

U isto vreme, mi smo uznemireni izveštajima da ovo povlačenje gruzijskih trupa biva ometano. Rusija treba da bude kredibilan partner u ovom procesu i ne treba da iskoristi svoju poziciju da bi umanjila i jednu od strana u Gruziji, kao što ne sme da diktira rezultate razgovora između gruzijskih i južnoosetijskih vlasti, ili gruzijskih i abhaskih vlasti.

Mi pozdravljamo zajedničku EU i OEBS misiju koja je posetila Gruziju i iskreno se nadamo da će njihovi napori veoma doprineti prekidu vatre i povratku pregovorima. Mi posebno podržavamo trenutnu ulogu i aktivnosti OEBS-a u regionu Južne Osetije kao nepristrasnog medijatora i smatramo da njihove preporuke kao dobrih posrednika treba da budu uvažene od strane svih strana u ovom konfliktu.

Konačno, gospodine Predsedavajući, moja delegacija želi da stavi snažan akcenat na upotrebu trupa u regionu gruzijske Abhazije, postavljanje trupa UNAMIK i granatiranje gruzijskih sela. Ove vlasti ne smeju u ovako osetljivoj situaciji u drugim delovima zemlje stavljati sebe na prvo mesto i nagoveštavati upotrebu sile. Mi se nadamo da će vlasti abhaskog regiona Gruzije preispitati ove neprijateljske akte i dozvoliti da se UNAMIC vrati u ovaj region u skladu sa Rezolucijom SB UN i postojećim ugovorom.

Još nešto, gospodine Predsedavajući, moja delegacija je takođe spremna da podrži akcije ovog Saveta, kao što su to predložile delegacije Francuske i Velike Britanije. “

 

 

 
 
Copyright by NSPM