Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - jul 2008.

 

Politika, 09.07.08.

Izabrana peta postpetooktobarska vlada

Opozicija: Ekspoze mandatara Mirka Cvetkovića samo spisak lepih želja

Narodna skupština Srbije izabrala je sinoć, nešto posle 22.30 časova, novu vladu, na čijem čelu je premijer Mirko Cvetković, a koja broji 27 članova. Za izbor vlade glasalo je 127 poslanika vladajuće koalicije, protiv je bilo 27 poslanika DSS–NS-a i LDP-a, a deset radikala, koji su bili u sali, nije učestvovalo u glasanju. Odmah posle izbora članovi vlade položili su zakletvu i time stupili na dužnost, a u skupštinskom holu priređen je koktel.

Posle celodnevne rasprave u kojoj su učestvovali samo poslanici opozicije koji su, između ostalog, zamerili mandataru da mu je ekspoze „spisak lepih želja, u kojem nema ničega konkretnog”, Mirko Cvetković je zahvalio svim poslanicima na učešću u debati, istakavši da neke primedbe ne bi komentarisao jer su „lingvističkog tipa” i dodao da će, na kraju mandata vlade, sve što je u ekspozeu napisano, biti podložno sudu činjenica, a ne predubeđenja. Cvetković je kazao i da nije tačno da nisu pomenuti konkretni projekti, navodeći da su dati neki, kao što je Koridor 10, pa će „svako imati priliku da kaže da li je to urađeno, ili ne”.

Nova vlada Srbije imaće 24 resorna i jednog ministra bez portfelja, zamenika predsednika vlade i tri potpredsednika, od kojih samo jedan nije istovremeno i ministar. Kabinet od 27 ljudi, koji će voditi Mirko Cvetković, zbog produžetka parlamentarne rasprave na 10 sati, do zaključenja ovog broja „Politike” još nije bio izabran, ali je sasvim izvesno da ima podršku 128 od ukupno 250 poslanika (Lista za evropsku Srbiju, koalicija SPS-PUPS-JS, Mađarska Koalicija i Bošnjačka koalicija za evropski Sandžak). Izbor vlade, kako su najavili, neće podržati radikali, poslanici koalicije DSS-NS, LDP-a, kao i Riza Halimi (KAPD).

U debati o ekspozeu, učestvovali su uglavnom opozicionari, a svi su zamerili što je, kako su rekli, mandatar napravio spisak lepih želja i odredio ciljeve, iza kojih bi svako stao, ali nije objasnio kako će ih ostvariti.

Miloš Aligrudić, šef poslaničke grupe DSS–NS, kazao je da se iz ekspozea moglo saznati štošta, osim jasne i čvrste politike buduće vlade. On je kazao da to što je Cvetković mandatar, a „Ivica Dačić, koji ima veći autoritet u DS-u od Cvetkovića, zamenik premijera, jasno govori da će ovom vladom vladati neko drugi”. Prema Aligrudićevim rečima, vladom će vladati „Boris Tadić, uz konsultacije sa Kameronom Manterom (ambasador SAD prim. a.), Stivenom Vodsvortom (ambasador Velike Britanije), Milanom Bekom, Miroslavom Miškovićem, garanti opstanka vlade su van ove države, neki od njih su tajkuni koji sede u ovoj državi, pa ona ima veliku šansu da ostvari pun mandat”. Aligrudić je, između ostalog, pitao i „šta znači neprihvatanje nezavisnosti KiM, šta je sa Euleksom, kakav je odnos prema rekonfiguraciji misije UN, ukoliko se na taj način na mala vrata uvodi Euleks”.

Za Čedomira Jovanovića, šefa poslaničke grupe LDP-a, sve što piše u ekspozeu podložno je ozbiljnoj kritici. On je dodao da ovo nije prva vlada koja želi da vodi Srbiju u EU, da rešava probleme, ali je „prva vlada koja nema snage da Hag nazove Hagom, nego saradnju sa Haškim tribunalom skriva iza poštovanja međunarodnog prava”.

Prema Jovanovićevim rečima, tačno je da Srbija dobija jedan polupredsednički sistem, „to se može kritikovati, ali zaslužuje neku vrstu razumevanja, čak i podrške, jer je dobro da predsednik republike preuzme odgovornost i on na ovaj način to čini”. Jovanović je rekao da će vlada imati podršku LDP-a za hapšenje Ratka Mladića, za poništavanje štetnog ugovora o autoputu, za reviziju energetskog sporazuma sa Rusijom, ali „ova opšta mesta u vašem ekspozeu ne nude ništa i zato ne možemo da vam pružimo bezrezervnu podršku – bićemo rezervisani”. Jovanović je zatražio od Ivice Dačića da uhapsi sve odbegle učesnike atentata na Zorana Đinđića, reizbor sudija, „koji bi ostvario projekat koji bi bio omogućen kroz primenu Zakona o lustraciji”. Jovanović je zamerio što Cvetković nije pomenuo medije, rekavši da LDP želi da se prekine praksa zloupotreba institucija, „tu, pre svega mislimo na upravni odbor javnog servisa i čelne ljude javnog servisa, koji se tamo nalaze kao komesari prethodne vlade”.

Tomislav Nikolić, šef poslaničke grupe SRS-a, kazao je da mandatar nema autoritet, to svi govore, ali „Borisu Tadiću nije ni bio potreban čovek sa autoritetom, Boris Tadić misli da jedini čovek koji treba da ima autoritet jeste Boris Tadić”. Nikolić je kazao i da je Skupština Srbije pre četiri godine donela rezoluciju kojom se opredelila za ulazak u EU i pitao Cvetkovića ko je smetao da se ta odluka sprovede „od svake vlade slušamo kako je za EU”. Nikolić je kazao i da se ne vidi šta to znači „neprihvatljiva nam je nezavisnost Kosmeta, šta znači dalja borba za KiM, da li je to rat, kako je govorio Boris Tadić pre nekoliko meseci, da li je to rat o kojem je govorio Ivica Dačić, pre nekoliko meseci”. Nikolić je kazao da vlada može da računa na podršku radikala ako bude kriza na Kosmetu, ali „nas očekujte iza leđa na svakom zakonskom projektu”. Nikolić je ocenio da se ekonomski program vlade „zasniva na principu, zaduži se i prodaj”.

Balint Pastor (SVM) najavio je podršku vladi, jer su „njeni prioriteti ubrzane evropske integracije i modernizacija cele države”. Pastor je kazao da mađarska koalicija nije uslovljavala svoju podršku nikakvim zahtevima, ni ministarskim mestima, zamerio što u ekspozeu nije pomenuta multietničnost Srbije, ali „zadovoljni smo što postoji Ministarstvo za ljudska i manjinska prava”. Pastor je kazao da je za SVM potpuno prihvatljiv Cvetković, jer je ispunio sve što je kao ministar obećao, ali „žao nam je što još nema volje da premijer bude iz Vojvodine, čak i kad postiže rezultate, dakle prihvatljiv je Cvetković, ali bio bi prihvatljiv i Bojan Pajtić”.

Nada Kolundžija, šef poslaničke grupe ZES, kazala je da je EU veliki cilj za čije će ispunjenje biti potrebno mnogo rada, saradnje, ideja, jer su ubrzane evropske integracije najbolji put koji može da doprinese boljem standardu. Ona je kazala da očekuje od vlade da uvaži parlament, a što se tiče primedaba da je vlada preglomazna, „najskuplja je ona vlada koja ne ispunjava ciljeve, a ne ona koja ima najviše resora”.

Riza Halimi (Koalicija Albanaca Preševske doline) rekao je da on nije deo skupštinske većine, iako se često govori da je cela poslanička grupa manjina uključena u dogovor o formiranju vlade i da neće glasati za vladu. Halimi je rekao da sa predstavnicima Albanaca nije obavljen nijedan konkretan razgovor „nismo dobili ni odgovor na pismo koje smo uputili predsedniku Srbije gde smo tražili reorganizovanje Koordinacionog tela za Preševo, Medveđu, Bujanovac”.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Tadić: Do uspeha samo timskim radom

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je sinoć da su reforma i modernizacija društva, kao suštinski cilj nove vlade Srbije, ostvarljivi samo ako vlada bude ujedinjena oko zajedničkih principa i sistema vrednosti. „Članstvo u Evropskoj uniji je samo formalni cilj nove vlade, a suštinski je reforma i modernizacija društva”, izjavio je predsednik Tadić povodom formiranja Vlade Srbije sa premijerom Mirkom Cvetkovićem na čelu.„Da bismo sve to uradili, moramo da promenimo naš sistem vrednosti, da se ne sukobljavamo i ne delimo, i da se objedinimo oko zajedničkih ciljeva”, rekao je Tadić.

On je objasnio da to svakako ne znači gubitak različitosti u mišljenju i poništavanje demokratije. „Naprotiv, to znači pojačavanje demokratskih institucija, i tako će Srbija postati jedno moderno evropsko društvo”, ocenio je predsednik Srbije.

Efikasnost nove vlade zavisiće, prema njegovim rečima, od toga da li će oni koji čine vladu raditi kao tim i prihvatiti zajedničke vrednosti. „Moramo da vladu ujedinimo i učinimo timskom organizacijom. Kao i sportski timovi, tako i vlada može postići uspeh samo ako među ljudima koji rade u vladi postoji poverenje, zajedništvo i timski cilj i rad”, smatra Tadić.

On je rekao da bi više voleo da je Vlada Srbije manja jer bi time bili stvoreni i formalni preduslovi njene efikasnosti.

Međutim, „broj ministara i potpredsednika u vladi ne mora da bude prepreka njenoj efikasnosti, ukoliko se ona dobro organizuje”, rekao je predsednik.„Naravno da je ova vlada plod brojnih kompromisa nakon glasanja građana koji su dali poverenje mnogim strankama i sve su one imale legitimni interes da učestvuju u radu vlade i postavljale svoje uslove. Nekada je to vrlo bolno, i meni kao građaninu je to mučno, ali sam morao da preuzmem svoj deo odgovornosti da vlada što pre nastane”, rekao je Tadić.

Vlada, takođe, mora da ispunjava svoje rokove i ciljeve koje premijer treba da definiše na samom početku mandata, a ministri moraju da ispunjavaju ciljeve vlade.

Tadić je ukazao da će vlada, ako sve to bude ostvareno, biti efikasna, a ako ne bude ostvareno – moraće da se traga za novim rešenjima. „Uvek je moguća u budućnosti rekonstrukcija vlade, ali ovoj vladi u svakom slučaju treba pre toga dati veliku šansu jer ona to zaslužuje. Ja vladi poklanjam svoje poverenje, ali pratim način na koji će ona raditi, kao i svi ostali građani”, istakao je Tadić.

Dolazak na vlast podrazumeva veliku odgovornost, i premijer i ministri, kako je naglasio, moraju voditi računa o tome da državu kada budu odlazili sa vlasti ostave u boljem stanju nego što je bila u trenutku kada su stupali na vlast.

Najveća premisa uspeha Vlade Srbije će, po Tadićevim rečima, ipak biti jedinstvo i mogućnost da se pronađu fleksibilni odgovori na izazove budućnosti. „Rečenica ,samo sloga Srbina spasava' nema nikakvo značenje ako se ne pronađu jasni mehanizmi da se objedinimo oko zajedničkih ciljeva i da ne trošimo izlišno energiju na sukobe i podele, već da tu energiju preusmerimo na rešavanje konkretnih problema, i tek onda ćemo da dođemo do članstva u EU”, poručio je Tadić.

Prema njegovoj oceni, novoj vladi biće potrebna velika fleksibilnost u realizaciji ekonomske politike i evropskih integracija, kao i mnogo nove kreativnosti kada je u pitanju Kosovo i Metohija. „Ali, najviše nam je kreativnosti potrebno da rešavamo unutrašnje sukobe i podele jer smo skloni sukobima i podelama”, zaključio je predsednik Srbije.

Tanjug

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Dačić: Dobar izbor

Zamenik premijera Srbije Ivica Dačić izjavio je sinoć da je koalicija SPS–PUPS–JS napravila dobar izbor ulaskom u vladu sa listom „Za evropsku Srbiju”. „Koalicija SPS–PUPS–JS neće biti u vladi da bi podržala nečiju politiku, već će politiku i voditi i snositi odgovornost za nju”, rekao je Dačić novinarima u skupštini posle izbora vlade.

On je podsetio da je sporazumom dogovoreno da se nova vlada zasniva na pet principa – odbrana državnih i nacionalnih interesa, evropske integracije, socijalna pravda, ekonomski razvoj i borba protiv korupcije i kriminala.

Zamenik premijera, koji je ujedno i ministar unutrašnjih poslova, zahvalio je dosadašnjem ministru Draganu Jočiću na svemu što je učinio u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Najavio je da će danas posetiti svog prethodnika, koji se od januara ove godine oporavlja od posledica teške saobraćajne nesreće.

Želimo da nastavimo borbu protiv korupcije i kriminala, rekao je Dačić i dodao da će kao ministar policije učiniti sve da se zaštite imovinska prava građana, da bude manje saobraćajnih nesreća i da se iskoreni trgovina narkoticima, posebno u školama.

Dodao je da će od svih pripadnika MUP-a tražiti da poštuju građane Srbije, ali isto tako i da se poštuju policajci jer se oni, kako je kazao, žrtvuju za građane.

Upitan o saradnji sa Haškim tribunalom i da li je to jedan od prioriteta vlade, Dačić je rekao da su se socijalisti uvek zalagali za tu saradnju, ali da Hag nije prioritet, već obaveza.

 

Predsednik SPS-a i potpredsednik vlade je naglasio da saradnja mora da bude dvosmerna jer poslednji potezi tribunala pokazuju da taj sud nije pravičan prema svima i još rekao da na policiji nije da utvrđuje gde su begunci.

Upitan o formiranju vlasti u Beogradu, Dačić je samo rekao da nije razgovarano sa DS-om o tome.

Beta

--------------------------------------------------------------------------------------------

Nikolić: Kad mogu ja da ćutim…

Tomislav Nikolić (SRS) bio je, u jednom trenutku, „arbitar” između poslanika DSS-a i SPS-a, koji su, jedni drugima, spočitavali ko je kome šta obećavao kad su pregovarali o vladi. Nenad Popović (DSS), pomenuo je kako je vlada preglomazna, a Ivica Dačić (SPS) replicirao je navođenjem predloga koji je Vojislav Koštunica dao socijalistima „ukupno 27 ministarstava – sedam DSS, 15 SRS, od toga tri nestranačke ličnosti, SPS i ostali četiri i Bošnjaci jedno, posle je broj povećan za još jedno ministarstvo”. Dačiću je oštro odgovorio Miloš Aligrudić (DSS), a Tomislav Nikolić ih je pozvao da se ne svađaju: „Vođeni su razgovori, nisu uspeli i šta sad. Nemojte prepričavati razgovore, šta će 'žuti' da misle o vama. Pustite sad to, treba da formiramo vlast u Beogradu. Kad mogu ja da ćutim, možete i vi valjda malo. Daće bog da formiramo vlast, samo još ponedeljak da prođe, pa ćemo, bože zdravlja, svašta da kažemo jedni drugima. Nego ste vi mladi ljudi, bije vam krv u glavu, pa ne možete da izdržite da nešto oćutite”.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Danas prva sednica

Prva sednica nove vlade Srbije biće održana danas u podne, izjavio je sinoć u parlamentu premijer Mirko Cvetković.

Prema njegovim rečima, ove sedmice vlada će imati dve do tri sednice.

Novi premijer je u Skupštini Srbije najavio da će jednom mesečno imati redovnu konferenciju za novinare kako bi javnost informisao o radu svog kabineta.

Cvetković, koga je Skupština Srbije sinoć izabrala za premijera, izrazio je zadovoljstvo zbog toga što će vlada biti konstituisana dva meseca pre isteka zakonskog roka.

Tanjug

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Palma nije glasao

Dragan Marković Palma, lider Jedinstvene Srbije, kao što je i najavljivao celog dana, sinoć nije učestvovao u glasanju za izbor vlade pošto je, kako je rekao, morao da ide na slavu u svoje rodno selo.

M. Čekerevac

[objavljeno: 08.07.2008]

 

 

 
 
Copyright by NSPM