Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - avgust 2008.

 

 

Ted Galen Karpenter: Igru separatizma može da igra više igrača

VAŠINGTON, 12. avgusta (Tanjug)  

Potpredsednik konzervativnog vašingtonskog instituta Kejto Ted Galen Karpenter ocenio je danas u izjavi Tanjugu da će, zbog dogadjaja u Južnoj Osetiji, američko-ruski odnosi biti znatno pogoršani, a izgledi za nalaženje kompromisnog rešenja za Kosovo još slabiji.

"Moskva sada pokazuje Vašingtonu da igru podsticanja etničkih separatističkih pokreta u svetu mogu da igraju dva igrača", rekao je Karpenter u izjavi srpskoj nacionalnoj agenciji.

Prema njegovom mišljenju, dogadjaji u Gruziji dodatno smanjuju izglede za suptilnu diplomatiju i ozbiljne napore da se postigne kompromis u vezi Kosova.

"Kosovo će ostati u nekoj vrsti političkog i diplomatskog medjuprostora. Nezavisnost pokrajine će na kraju možda priznati polovina zemalja u svetu, ali druga polovina to neće učiniti, pri čemu će Rusija blokirati članstvo Kosova u medjunarodnim institucijama gde god bude mogla", ocenio je vašingtonski ekspert za spoljnopolitička i vojna pitanja.

On je podsetio da je u mesecima pre nego što su SAD i vodeće članice Evropske unije odlučile da priznaju nezavisnost Kosova, Moskva upozoravala da bi se kosovski presedan mogao primeniti na brojne situacije u svetu, posebno navodeći Južnu Osetiju i Abhaziju.

"Zapadni funkcioneri su tada iznosili apsurdan argument da je Kosovo jedinstven slučaj i da neće postaviti presedan, a sada su se uverili u suprotno", rekao je Karpenter.

Prema njegovom mišljenju, moglo bi se čak reći da Moskva, vojnom ofanzivom u Gruziji, bar delimično vraća Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima "milo za drago", zbog njihove arogantne politike u mnogim pitanjima - od širenja NATO do zanemarivanja ruskih interesa na Balkanu što je počelo sredinom 90-tih godina prošlog veka.

"Rusija je tada bila isuviše slaba da bilo šta učini, ali sada je mnogo jača i ekonomski i vojno. Moskva sada pokazuje Vašingtonu da igru podsticanja etničkih secesionističkih pokreta, uz podržavanje takve politike vojnom silom, mogu da igraju dva igrača", ocenio je Karpenter i dodao da sada "SAD i NATO tu ne mogu mnogo da učine".

Karpenter smatra da će posle dogajaja u Osetiji rusko-američki odnosi biti mnogo zategnutiji, naročito ako Rusija uspe da istisne gruzijskog predsednika Mihaila Sakašvilija sa vlasti.

"Odnosi dve zemlje se pogoršavaju već nekoliko godina, a ovaj novi incident će ih gotovo vratiti na nivo iz doba hladnog rata", zaključio je Karpenter.

 

 
 
Copyright by NSPM