Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - jul 2008.

 

BBC 21.07.2008

Džordž Buš: 'Da više zemalja prizna Kosovo'

Američki predsednik Džordž Buš obećao je u razgovoru sa predsednikom i premijerom Kosova Fatmirom Sejdiuom i Hašimom Tačijem da će Vašington nastojati da ubedi države koje nisu priznale Kosovo kao nezavisnu državu da to "što pre učine".

"Odlučno podržavam nezavisnost Kosova i protiv sam bilo kakvog oblika njegove podele", rekao je Buš novinarima nakon što je u Beloj kući primio goste Prištine.

Hašim Tači se tom prilikom zahvalio Sjedinjenim Državama zbog podrške koju su pružile nezavisnosti Kosova i poručio da će Priština Amerikancima "zauvek biti verni prijatelj".

Predsednik Sejdiu je izmedju ostalog rekao da je domaćinu obećao da će Kosovo biti "demokratska zemlja, država svih svojih gradjana".

Sejdiu i Tači su se prethodnih dana sastali i sa američkim državnim sekretarom Kondolizom Rajs, sekretarom za odbranu Robertom Gejtsom i predstavncima Kongresa.

Prema rečima BBCjevog dopisnika iz Vašingtona poseta dvojice čelnih ljudi Kosova za cilj nije imala razgovore o nekim konkretnim vidovima saradnje već da pre svega pokaže koliko Sjedinjene Države podržavaju nezavisnost Kosova.

'Parirati inicijativi Srbije'

Ideja je, kako kažu izvori iz Bušove administracije, da Vašington time podstaknu neke od zemalja koje se kolebaju oko toga da li da priznaju Kosovo, da to učine.

Amerikancima i vladi u Prištini to bi omogućilo da na neki način pariraju nameri Srbije da od Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u septembru zatraži usvajanje rezolucije kojim bi se od Međunarodnog suda pravde zatražilo da oceni da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunrodnim pravom.

Srbija, kako primećuje BBCjev dopisnik iz Vašingtona, u ovom trenutku ima prilično jak argument za takav zahtev, s obzirom na činjenicu da je Kosovo priznalo nešto više od 40 zemalja, od ukupno 192 članice Ujedinjenih nacija.

Upravo stoga će se -- prema njegovim rečima -- do 22. septembra, kada počinje zasedanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, voditi ogorčena diplomatska bitka Prištine i Beograda oko priznavanja, odnosno nepriznavanja Kosova.

Uloga Vašingtona u toj bici mogla bi biti vema značajna, kaže BBC-jev izveštač iz glavnog grada SAD-a.

 

 

 

 
 
Copyright by NSPM