Home
Komentari
Kulturna politika
Ekonomska politika
Debate
Prikazi
Hronika
Polemike
Prenosimo
 
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
NSPM Analize
Linkovi
Debate:
Kosovo i Metohija
Srbija i Crna Gora
Srbija i NATO
Srbija među ustavima
Crkva i politika
Kuda ide Srbija?
Svet nakon 11. septembra
Istina i pomirenje na ex-YU prostoru
   
  Komentari:
Politički život
Kolumne Đ. Vukadinovića i S. Antonića
Kulturna politika
Ekonomska politika
Polemike
BiH - deset godina posle Dejtona
Savremeni svet
   
  Pregledi:
Prenosimo
Prikazi
Hronika
Ankete
   
 

HRONIKA

Hronika - avgust 2008.

 

 

Vladika Atanasije: Još nema reči kajanja za zločine nad Srbima

Beograd, 4. avgusta (Tanjug)

U beogradskoj Crkvi sv. Marka danas je služen je parastos žrtvama operacije hrvatskih oružanih snaga "Oluja", u kojoj je od 4. do 7. avgusta 1995. izvršeno konačno "etničko čišćenje" Srba iz zapadne Krajine.

Parastos su služili vladika hvostanski Atanasije Rakita i mileševski Filaret, uz sasluženje sveštenstva Crkve sv. Marka.

Prisustvovali su potpredsednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić, predsednik Skupštine grada Beograda Branislav Belić, princ Aleksandar Drugi Karađorđević i princeza Katarina, predstavnici Udruženja poginulih i nestalih u Hrvatskoj i Krajini i Udruženja porodica nestalih i otetih s Kosova i Metohije, kao i predstavnici Vlade Republike Srpske Krajine u izgnanstvu.

Okupljenima u prepunoj Crkvi sv. Marka besedio je vladika Atanasije Rakita koji je istakao da je u "Oluji" počinjeno najveće "etničko čišćenje" u Evropi (nakon Drugog svetskog rata) u kome je poginulo i nestalo blizu 2.000 Srba, a s vekovnih ognjišta izgnano njih 250.000, dok je 1.110 srpskih sela uništeno.

Izgnani iz Hrvatske pre 13 godina, osiromašeli i oboleli, pokušavaju da izgrade novi život u Srbiji, dok mnogi bezuspešno nastoje da se vrate pošto im hrvatska država nije obezbedila uslove za povratak, rekao je Atanasije.

Posebno zabrinjava da se, kako je kazao, ni 13 godina nakon "Oluje" "ne čuje reč kajanja za zločine počinjene nad Srbima, niti reč osude onih koji su počinili zločin protiv mira".

Podsetivši da je zločin protiv mira, prvi i najteži zločin kojim je počelo stradanje svih - u Hrvatskoj, BiH, na Kosovu i Metohiji, vladika je istakao da Srbi nisu bili prvi, oni koji su počinili taj zločin, već prvi koji su sprečavali da do stradanja dođe.

"Nismo mi učinili zločin protiv mira, ali u nečemu smo bili prvi - naš predsednik (Boris Tadić) je prvi pružio ruku mira", kazao je vladika, a patrijarh SPC Pavle stalno pozivao da se ne čini zlo, govoreći "bolje je stradati, nego činiti da drugi stradaju", a ko tako čini sin je Božiji.

Budući da krivci i dalje ne čine ništa da se kompenzuju stradanja, u ovom trenutku, kako je istakao srpski vladika, nemoguće je ne pomenuti pristrasnost (suda) u Hagu, gde se zločincima praštaju zlodela.

"Molimo se Gospodu da utiša strasti i spreči dalje činjenje nepravdi, jer izgleda da taj talas nepravdi još nije stao. Neka ga Gospod obustavi", rekao je Atanasije Rakita i predao prisutnima blagoslov patrijarha Pavla.

Posle liturgije, nekoliko stotina građana uputilo se u protestnu šetnju Ulicom kneza Miloša, do ambasade SAD i Republike Hrvatske, noseći velike transparente "Zločin bez kazne - Olujom do NDH" i "Priznajte Republiku Srpsku Krajinu".

Protest je organizovala Vlada RSK u izgnanstvu, čiji su predstavnici nosili majice s natpisom "Dogodine u Krajini", a učestvovali su i predstavnici i članovi Udruženja porodica poginulih i nestalih iz Hrvatske i Krajine i Udruženja porodica otetih i nestalih s Kosova i Metohije.

 

 

 
 
Copyright by NSPM