Home

Info

Pretplata

Kontakt

Prošli brojevi

Posebna izdanja

Debata

Hronika

Linkovi

NOVA SRPSKA POLITIČKA MISAO

 

Hronika - Tema 1

nastavak teksta

početak teksta

1.5. Konacno, najzanimljiviji, a ujedno i najteži za detekciju jeste bilans onoga što se dogodilo u glavama, odnosno, u svesti gradjana nakon 5. Oktobra.

Ne treba ni naglašavati da su promene u ovoj sferi uvek najsporije, najnevidljivije - i najvažnije. Ipak, bez obzira što je još rano za izvlacenje konacnih zakljucaka, cini se da ni ovde trendovi nisu ohrabrujuci, i sve je realnija bojazan da bi petooktobarske nade i obecanja mogli biti ugroženi, ako ne i sasvim potopljeni, zahvaljujuci delovanju nekih trajnijih konstanti srpskog politickog života.

Nesporno je da se nakon septembarsko-oktobarskog prevrata dvehiljadite godine Srbijom razlio talas olakšanja, optimizma i pozitivne energije. Ovaj entuzijazam, medjutim, brzo je iskopnio u sudaru sa poskupljenjima, nezaposlenošcu i beskonacnim unutardosovskim sukobima. Narocito su ružni bili prizori postoktobarskog partizanstva i hajducije, koji su se manifestovali kako u onom bezazlenijem (sporadicni vandalizmi, razvlacenje skupštinskog enterijera), tako i u kud i kamo opasnijem vidu (poplava "kriznih štabova", juriš na sinekure). Da i ne pominjemo bljutavi postrevolucionarni moralni egzorcizam ("slucaj" Bojane Lekic), u kojem, dakako, glavnu rec po pravilu vode oni koji su medju poslednjima preplivali na pobednicku stranu.

Gotovo je neverovatno u kolikoj se meri ovde neprestano ponavljaju neki politicki klišei, a pre svega sklonost da se vlast tretira kao plen, odnosno, kao nešto što kada jednom padne u šake ne sme da se ispušta ni po koju cenu. (U tom smislu, posebno je interesantno kako ovaj groznicavi grabež ide paralelno sa izjavama da je vršenje bilo kakve vlasti u današnjoj Srbiji prava golgota, muka i prokletstvo, nešto što se ni najcrnjem neprijatelju ne bi moglo poželeti. Zato je pravo cudo kako se, uprkos tome, uvek pronadje toliki broj kandidata spremnih na ovo "žrtvovanje".) Medju pomenute klišee spada i bahatost sa kojom nova garnitura stupa na politicku scenu, objavljujuci totalni raskid sa prošlošcu, novi pocetak i novo doba, da bi se citava prica uglavnom završavala samo sa novom retorikom i kostimografijom, uz zadržavanje stare politicke metodologije - kao i mnogih starih kadrova. Taj zjapeci nesklad izmedju reci i dela, izmedju ideologije i tehnologije vlasti, i ovoga se puta obilno manifestovao i najverovatnije je upravo on - više cak i od izostalog ekonomskog progresa - odgovoran za tako brz gubitak postoktobarske energije i najnoviju potvrdu drevne mudrosti o Kurti i Murti, koja je, ocito ne bez razloga, duboko ukorenjena u kolektivnoj svesti balkanskih naroda. A o tome koliko su ova svest i ova iskustva (ne)pogodna mentalna baza za sprovodjenje korenitih društvenih reformi, ne treba ni govoriti.

2. Opstanak DOS-a kao prepreka demokratskim pomacima: jedna - sve manje - jereticka teza

Ambivalentan je osecaj autora suocenog sa ispunjenjem svog pesimisticnog predvidjanja. Prošle jeseni, u podužem clanku pod nazivom: "Treba li DOS da se raspadne i zašto?"(Danas, 25/26 novembar dvehiljadite), kao i nešto kasnije u Banjaluckom Reporteru, izložio sam tezu koja je od strane mnogih ocenjena kao "preuranjena", a u manje naklonjenim reakcijama kao "opasna", pa cak i otvoreno podrivacka. Za razliku od onog "pravog", septembarskog DOS-a, receno je tamo, novembarski DOS (a šta tek reci za ovogodišnji) karikatura je svog negdašnjeg lika i sve više postaje prepreka realizaciji vlastite misije - pod uslovom da se ta misija shvati kao temeljna promena državne politicko-ekonomske strukture, a ne puko instaliranje na vlasti jedne nove garniture. Stoga, iako rasturanje DOS-a ne treba nasilno požurivati, ne valja ni zatvarati oci pred sve manifestnijim devijacijama u njegovom funkcionisanju, niti ignorisati opasnost da se on vremenom pretvori u neprincipijelnu interesnu koaliciju novih srpskih oligarha, koji, veštacki naduvavajuci opasnost od "povratka na staro", zapravo perpetuiraju svoju neogranicenu vlast . Zato je mnogo bolje, zakljuceno je tada, da se clanice DOS-a na vreme i relativno prijateljski razidju, i po mogucstvu popune upražnjen srpski politicki prostor, nego da se prolongiraju i uvecavaju unutardosovske omraze i tako svakodnevno smanjuju šanse ne samo za realizaciju njihovog, navodnog, zajednickog programa, nego i za neka buduca postizborna koaliciona savezništva.

2.1. "Novi oligarsi" ili "front demokratskih snaga"

Raspad nekog politickog saveza po pravilu se vezuje ili za njegov neuspeh, ili za ostvarenje misije zbog koje je do udruživanja došlo. Kako o prvom razlogu, s obzirom na ubedljivu izbornu pobedu, kao i srecan rasplet postizborne krize, ovde ne može biti govora, ostaje da se razmotri druga mogucnost. S teškom mukom sakupljenu, labavu asocijaciju osamnaest stranaka i pokreta razlicite orijentacije i izrazito nejednake snage i uticaja, na okupu je mogla da održi samo opšta ugroženost od strane Miloševica kao zajednickog neprijatelja, tako da nakon njegovog (politickog) nestanka dalje postojanje DOS-a zaista postaje, ako ne bespredmetno, onda svakako upitno. Vec u trenutku Miloševicevog pada izgubljena je jedina integrativna sila koja je povezivala ovu šaroliku skupinu, koja je i ranije, dok u igri još nisu bili vlast i privilegije, nalikovala gomili rogova u vreci.

No, dok Miloševic po svoj prilici predstavlja definitivnu politicku prošlost, mnogi od cinilaca koji su omogucili njegov uspon i ostanak na vlasti i dalje su na sceni. Likvidiranje tih infrastrukturnih, personalnih i psiholoških segmenata Miloševiceve vlasti pokazuje se kao veoma težak zadatak, koji se ne može ostvariti preko noci, i za ciju realizaciju je, možda, samo jedinstveni (ali zbilja jedinstveni) DOS posedovao optimalne kadrovske, politicke i simbolicke resurse - koji su u medjuvremenu vec uveliko potrošeni. Oni koji se danas po svaku cenu zalažu za opstanak DOS-a, rekli bismo, nerealno potenciraju opasnosti od restauracije poraženog poretka, a vezivajuci eventualni razlaz za magloviti cilj "otklanjanja ostataka autoritarnog miloševicevskog nasledja" zapravo ga odlažu u neku neodredjenu buducnost. Moglo bi se, medjutim, lako dogoditi da upravo ovo preterano i predugo insistiranje na "jedinstvu fronta demokratskih snaga" postane prepreka zbiljskoj demokratizaciji srpskog društva, omoguci neku vrstu restauracije i pretvori se u novi generator politicke patologije.

2.2. Mit o jedinstvu i "srpskoj neslozi"

Uklanjanje Miloševica se, u neku ruku, može posmatrati i kao metapoliticki akt, kojim se tek stvaraju pretpostavke za normalno dislociranje politickih razlika i opredeljenja. Ujedinjene na zadatku demontiranja Miloševiceve vlasti, stranke okupljene u DOS saglasile su se da na odredjeno vreme zaborave svoje koncepcijske razlike - što se pokazalo kao dobitna izborna kombinacija. To ujedinjenje i samoogranicenje, medjutim, mora biti jasno vremenski i programski omedjeno. U protivnom, rekosmo, ono što je predstavljalo razumnu i pragmaticnu politicku taktiku moglo bi prerasti u puko istrajavanje na vlasti jedne nove, više interesne nego ideološko-politicke grupacije srpskih "tajkuna" i oligarha.

Cinjenica je da DOS predstavlja jedan konglomerat raznovrsnih politickih opcija i senzibiliteta, koji u suštini ispunjavaju citav "normalan" politicki spektar, od izrazite levice (SDU, Socijaldemokratija) preko levog i desnog centra (Gradjanski savez, Demokratski centar, DS) do liberalne i klerikalne desnice ( DSS, Demohrišcani). Osim toga, tu su okupljene i stranke nacionalnih manjina (Madjari, Muslimani), kao i umereni nacionalisti, centralisti, regionalisti i "autonomaši". Izvan DOS-a, dakle, na politickoj sceni ostaje samo krajnja desnica (radikali, SSJ), teško definljivi SPO i fragmenti do juce vladajuceg SPS-a, što je svakako malo za iole normalnu distribuciju politickih opcija. U takvim uslovima, dezintegracija DOS-a predstavljala bi ne samo logican, nego cak i poželjan korak na putu politicke normalizacije srpskog društva. Uostalom, jedan od izvora politicke patologije koju je oko sebe širio Miloševicev režim predstavljao je i njegov oksimoronski karakter, koji je sprecavao prirodnu politicku disperziju i omogucavao mu da prema potrebi (to jest, shodno interesu vlastitog samoodržanja) poseže za levom, desnom, nacionalistickom ili "mondijalistickom" politikom i parolama.

Ma koliko to bio težak korak, srpska politicka scena mora konacno poceti da sazreva i suoci se sa stvarnim pluralizmom, koji podrazumeva da politicki subjekti mogu imati veoma razlicite stavove po pitanju, recimo, Vojvodine, Kosova, privatizacije, odnosa sa Crnom Gorom… a da pri tome uopšte ne moraju biti izdajnici, fašisti, miloševicevci i(li) NATO-placenici. Razumljiv je strah od tog pluralizma i odgovornosti koja iz njega proistice. To je poznati sindrom "bekstva od slobode". Danas, kada smo konacno svi shvatili (istina, neko 87. neko 90-te, 92. 96. 99. ili 6. oktobra - ali to sad, je li, nije važno) koliko nam je zlo naneo Slobodan Miloševic, ponovo smo postali jedinstveni. Svi smo za DOS i za demokratiju. Svi volimo i Srbiju i svet. I Koštunicu. I Dinkica. I Koraca i Batica i Ljajica. Na žalost, ili srecu, nije tako. Prilicno se razlikujemo, i dobro je za politicko zdravlje nacije da te razlike što pre dobiju adekvatnu artikulaciju. Arhajski mit o jedinstvu, kao i fama o srpskoj neslozi, koja u najnovijoj obradi provejava iz brige za jedinstvo DOS-a, spadaju medju stvari cija bi destrukcija bila krupan demokratski i modernizacijski doprinos nove (DOS-ovske) vlasti. Ukoliko, medjutim, do razlaza dodje prekasno, te bude li on suviše eksplozivan i brutalan, a sve ide ka tome, kolektivna frustracija ce se samo povecati - a stari mitovi o jedinstvu i neslozi još dodatno osnažiti.

2.3. Cuvari bratstva (i jedinstva)

Ko bi uopšte pre samo godinu-dve (ukljucujuci i njih trojicu) mogao zamisliti da ce Micunovic biti predsednik parlamenta, Žarko Korac potpredsednik vlade, a Vladan Batic ministar pravde? Da i ne govorimo o Veselinovu, Milovanovicu, predsednicima raznih upravnih odbora, brojnim doministrima i pomocnicima. Ne znaci da su to sve rdjava rešenja - mada ima i takvih - a pogotovo ne da su lošija od prethodnih. Mislim, medjutim, da je nesumnjiva neka vrsta kolektivnog egzistencijalnog šoka koji je ozbiljno uzdrmao dosovsku elitu. Tako nagla i radikalna promena položaja teško da može a da ne dovede do promene u samopoimanju i opštoj percepciji stvarnosti, koja nekako spontano poprima sve ružicastiju (takoreci, pink) boju. Dosovskim pepeljugama, naglo ubacenim u taj bajkoliki svet diplomatskih salona, blindiranih automobila, licnih šofera i telohranitelja, biva naprosto sve teže i sve mrskije da skidaju ovu koprenu, koju još dodatno ucvršcuje carobno TV ogledalo.

Zapravo, jedan od manje uocljivih ali vrlo važnih razloga za hitno rasturanje DOS-a jeste i to što bi eventualni razlaz znacajno potkresao pomahnitali ego njegovih (bez)brojnih lidera, navodeci ih na neko logicno pregrupisavanje i bar delimicno susprezanje njihovih sujeta i animoziteta. Veliki lideri malih clanica DOS-a veoma dobro znaju da ko god pobedio i kakav god bio buduci politicki raspored u Srbiji njihove pozicije nikada nece biti takve kakve su sada. Propustivši u proteklim mesecima priliku da se samostalno (ili u manjim grupama) politicki pozicioniraju, pri tom svesni da sa Koštunicom ne smeju i nece (baš kao ni on sa vecinom njih), a istovremeno znajuci šta ih ceka ako se bez alternative nadju u Djindjicevoj mašini, njima se postojece stanje cini kao idealno i bogom dano politicko ustrojstvo - i za njih ono zbilja jeste takvo. Zato ce oni biti ogorceni branioci statusa kvo, verni cuvari dosovskog bratstva i jedinstva i smrtni neprijatelji svakoga ko se usudi da takne u taj idealni poredak koji predstavlja otelovljenje njihovih najskrivenijih želja. Šta više, u toj borbi oni mogu biti cak i ostrašceniji od "glavnih" aktera sukoba, buduci da se, za razliku od ovih, koji ipak imaju i neke alternativne varijante, male clanice DOS-a bore za goli politicki život.

Problem je, medjutim, što takvo držanje, nezavisno od želje aktera, vodi perpetuiranju jednog nezdravog politickog stanja i na neodredjeno vreme odlaže konstituciju normalne politicke scene. Osim toga, DOS je imao realnu šansu da blagovremenom i planskom disperzijom svojih clanica fakticki ispuni citav srpski politicki spektar, ali je ta mogucnost sada nepovratno izgubljena. Politicko ziheraštvo, strah od gubitka stecenih pozicija i sitna politikantska racunica koja uvek iznova odlaže neminovan razvod, uz stalne medjusobne zadjevice i kampanjski vodjene reforme, direktno su SPS-u i radikalima omogucili politicko preživljavanje, i ostavili prostor za buduci uspon ovih, ili nekih slicnih radikalnih opcija. Najkomicniji je, ipak, argument koji je pred decembarske izbore bio odlucujuci, i još uvek se može cuti tu i tamo, da je neophodno još neko vreme "ocuvati jedinstvo demokratskih snaga sve dok se ne izvrši demontaža ostataka Miloševicevog režima". Nažalost, dok oficijelna dosovska javnost ponavlja ovu mantru, zavadjeni delovi tih "demokratskih snaga" vec poodavno stoje rame uz rame sa razlicitim "ostacima režima" i samo što se ne merkaju preko nišana.

nastavak teksta

početak teksta

hronika vesti (arhiva)

 

Copyright by NSPM