Home

Info

Pretplata

Kontakt

Prošli brojevi

Posebna izdanja

Debata

Hronika

Linkovi

NOVA SRPSKA POLITIČKA MISAO

 

Hronika 15. - 21. jun

hronika vesti (arhiva)

Boris Tadic, potpredsednik DS: Labusa za predsednika

Sanino: OEBS razmatra oduzimanje mandata DSS

Zoran Djindjic odgovara na tvrdnje Vojislava Kostunice

Dragan Marsicanin, premijer vlade u senci DSS: Kurta i Murta nisu jedini jahaci vlasti

ND: Buhino ubistvo rezultat vlade u senci

 

Blic, 15. jun

Boris Tadic, potpredsednik DS

 Labusa za predsednika

BEOGRAD (Beta, Fonet) - Potpredsednik DS Boris Tadic izjavio je da bi njegova stranka želela da ima svog kandidata za predsednika Srbije, ali i da bi bilo dobro da DOS ima zajednickog kandidata.

„Potpredsednik Savezne vlade Miroljub Labus je clan DS i moguci je kandidat za predsednicke izbore. To je potpuno jasan i razumljiv pristup DS“, rekao je Tadic. On je dodao da DOS još nije odlucio da li ce na predsednickim izborima imati jednog ili više kandidata, ali je ocenio da bi bilo dobro da koalicija istakne jednog kandidata.

Premijer Srbije Zoran Đindic rekao je juce, povodom bojkota parlamenta od strane poslanika DSS, da su ih gradani izabrali da budu vlast i da sad rade ono što ne smeju, postali su opozicija.

- Ili zemlja nije našla pravi model demokratije, ili sa tim poslanicima nešto nije u redu - rekao je Đindic. Odgovarajuci na pitanja novinara o izjavi predsednika SRJ Vojislava Koštunice da predsednik Srbije ima velika ovlašcenja, Đindic je kazao da su u predlogu ustava koji je ponudio DSS data još veca ovlašcenja, skoro kao predsedniku SAD. - Sadašnji republicki Ustav daje veci akcenat funkciji predsednika Srbije nego Vlade i u tome ne vidim veliki problem - rekao je Đindic. On je objasnio da predsednik Srbije u vanrednim situacijama zaista ima velika ovlašcenja, ali vanredno stanje ne može tek tako da se proglasi, pošto razlozi za to ne postoje.

- Dok se ne donese novi ustav koji ce drugacije definisati mesto predsednika, Srbija mora da ima predsednika po postojecem ustavu - zakljucio je premijer.

Blic, 15. jun

Sanino: OEBS razmatra oduzimanje mandata DSS 

Beograd - Šef misije OEBS za Jugoslaviju Stefano Sanino je za TV B92 rekao da specijalizovana institucija OEBS za izbore razmatra pravni osnov oduzimanja mandata u republickoj skupštini. Sanino je naglasio da OEBS ne staje ni na ciju stranu, vec je posvecen jacanju demokratskih institucija i zbog toga veoma zainteresovan za puno poštovanje pravnih propisa i za rad Skupštine.

- U ovom trenutku smo zatražili od te specijalizovane institucije da nam da pravno mišljenje o toj stvari. Znamo da je Demokratska stranka Srbije podnela zahtev Ustavnom i Vrhovnom sudu da odluce o ustavnosti ove odluke, tako da cemo imati i mišljenja domacih sudova. U isto vreme, tražili smo od komisije, koju sam vec pomenuo i koja je specijalizovana za pitanja izbora, da nam da svoje pravne savete. Sacekacemo reakciju domacih sudova i medunarodnih strucnjaka da bismo dali svoj konacan stav po ovom pitanju - rekao je Sanino, ali nije precizirao kada ce eksperti te medunarodne organizacije zauzeti svoj stav.

Danas, 15-16. jun

Zoran Djindjic odgovara na tvrdnje Vojislava Kostunice 

Prvo drzavni status potom novi ustav

Beograd - Komentarisuci delove intervjua predsednika SR Jugosalvije Vojislava Kostunice Studiju B, Zoran Djindjic je konstatovao da su "Kostunica i njegova stranka insistirali na legalizmu i postovanju Ustava, a Ustav obavezuje da se izbori za predsednika Srbije odrze do kraja godine". - 

Ne moze se Ustav postovati selektivno, uz obrazlozenje da su predsednicka ovlascenja prevelika - zasto bi jedino funkcija predsednika Republike bila protivustavna kategorija, ako na svim ostalim funkcijama ostaju ljudi koji su po istom ustavu izabrani - rekao je Djindjic. 

Predsednik Republicke vlade je ocenio da su u Predlogu ustava koji je sacinila Demokratska stranka Srbije ovlascenja predsednika jos veca od ovih iz Ustava donetog u jednopartijskoj Skupstini 1990. godine. On je podsetio da se Demokratska stranka Srbije dogovorila o redosledu poteza: resenje statusa drzavne zajednice sa Crnom Gorom, potom republicki ustav. 

- Nije realno ocekivati da se konstituise zajednicka drzava i donese novi ustav do kraja godine. Stoga su predsednicki izbori neophodni. Vlada Srbije se jasno opredelila u pogledu zajednicke drzave sa Crnom Gorom. Sto se nas tice, to pitanje bi moglo da se resi za 24 sata, ali ne mozemo da budemo odgovorni za druge nivoe vlasti u nasoj zemlji - rekao je Djindjic. 

Odgovarajuci na novinarsko pitanje o eventualnoj opasnosti da politicke razmirice odbiju investitore, Djindjic je naglasio da "razmirica nema", odosno da ce potencijalni investitori, naprotiv, biti privuceni "dovodjenjem stvari u red". - Nije prirodno da poslanici vlasti opstruisu Skupstinu. Prirodno je da rade svoj posao, kao sto sudije treba da sude. A to sto sudstvo ne funkcionise krivica je nekih sudija - rekao je Zoran Djindjic.

Danas, 15-16. jun

Dragan Marsicanin, premijer vlade u senci DSS 

Kurta i Murta nisu jedini jahaci vlasti

Beograd - U roku od tri nedelje zavrsicemo i predstavicemo celovit program, a od postojece Vlade koja je velika, neefikasna i skupa, pritom nije podnela godisnji izvestaj o radu, zavrsni racun, nasa vlada u senci bice mala, efikasna i jeftina - rekao je Dragan Marsicanin, potpredsednik Demokratske stranke Srbije i premijer vlade u senci na jucerasnnoj konferenciji za novinare. 

Marsicanin je objasnio da je DSS posle izbora 2000. godine prihvatila deo odgovornosti i ucesce u radu Vlade koja je predvidjala reforme i usvajanje sistemskih zakona u Narodnoj skupstini. Po njegovim recima, DSS se vremenom nasla van izvrsne vlasti i sada je ostala jedini zastupnik ideala iz 2000. godine . Predloge koje budu imali dostavljace Narodnoj skupstini, jer se tamo zakoni usvajaju, a sugestije su upucene svima koji zele da cuju drugo misljenje i prihvate bolja resenja, objasnio je Mrasicanin. - Vlada u senci za razliku od one u mraku bice zaista samostalna i stvarno reformska. Odgovornost ove vlade je velika jer je usmerena prvenstveno prema gradjanima. Kriticki odnos temeljicemo na argumentima i cinjenicama uz obavezu da resenja koja nudimo budu bolja od onih koja kritikujemo. Kurta i Murta nisu jedini jahaci vlasti u Srbiji - istakao je Marsicanin. 

Danijel Cvjeticanin, ministar ekonomije i finansija vlade u senci rekao je da Marsicaninov kabinet nije antireformski i antitranzicioni, ali da ce se zalagati za vladavinu prava uporedo sa liberalizacijom. On je istakao da bez svojine i ugovora nema puta u Evropu. - Konverzija marke u evro pokazala je da postoje ogromne mase novca koje stanovnistvo cuva u slamaricama. Dobar deo tog novca brzo se ponovo povukao, nema ga u tokovima privrede jer ne osecaju sigurnost potrebnu za ulaganja. U atmosferi straha i cekanja, direktori preduzeca ne znaju da li ostaju na tim funkcijama, radnici ne znaju da li im je firma pred ukidanjem dok cinovnici strepe od redukcije - rekao je Cvjeticanin. On je dodao da ova vlada nece voditi populisticku socijalnu politiku koja ce odredjivati koje ce grupe imati i kako ce biti oslobodjene tereta tranzicije, vec ce taj teret podeliti. On je istakao da se u preduzecima utice na direktore, ali i na privredne sudove i dodao da Srbija ne moze ostati okruzena gvozdenom zavesom Sengena. Buducnost domace privrede je, smatra Cvjeticanin, u srednjim i malimpreduzecima, sto potvrdjuju iskustva zemalja koje su vec prosle tranziciju.

Daqnas, 15-16.jun

ND: Buhino ubistvo rezultat vlade u senci

Beograd - Ubistvo generala Boska Buhe je prvi rezultat vlade u senci. Ne mislim da su oni direktno umesani u to, ali taj potez diskredituje i slabi drzavu, a kada vlast slabi kriminal se javlja i dize - ocenio je Nebojsa Lekovic, potpredsednik Nove demokratije, na jucerasnjoj konferenciji za novinare. Prema njegovim recima, moraju se sto pre preduzeti mere da se stane na put kriminalu, pa se ta stranka zalaze za hitno donosenje zakona protiv terorizma i organizovanog kriminala. "Trazimo od Vlade Srbije da sto pre dostavi predlog tog zakona Skupstini Srbije", kazao je Lekovic. On je istakao da je DOS obecao vracanje dostojanstva parlamentu Srbije i dodao da ce poslanici ND predloziti kodeks o ponasanju u Skupstini. Ocenio je da "nije pametna" odluka DSS da ne ucestvuje u radu parlamenta. "Ne postoji nijedan slucaj u svetu da predsednik drzave ima vladu u senci", prokomentarisao je Lekovic formiranje DSS "vlade i senci". Naglasio je da ND jos nije razmatrala najavu raspisivanja predsednickih izbora, kao i da ne zna da li ce imati svog kandidata ili ce "podrzati nekog zajednickog" kandidata DOS.

hronika vesti (arhiva)

 

Copyright by NSPM