Home

Info

Pretplata

Kontakt

Prošli brojevi

Posebna izdanja

Debata

Hronika

Linkovi

NOVA SRPSKA POLITIČKA MISAO

 

Hronika 15.- 21. maj

hronika vesti (arhiva)

Lideri DOS preksinoc postigli dogovor o rekonstrukciji Vlade Srbije

Vojislav Kostunica: Šta hoce senator Bajden

Dr Havijer Solana: Sporazum i napredak ka EU su tesno vezani

Vesna Pesic sumnjala da je Tanic agent DB

Pad populacije za 0,9 odsto

Policija u Subotici zaplenila sedam miliona akciznih markica

Djindjic, Svilanovic i Redzepi u Vasingtonu

Protiv pomirenja DS i DSS trecina gradana

Jovan Jasin: Nije cak bilo ni razloga za korupciju (povodom zaplenjenih akciznih markica)

Dragan Marsicanin, DSS: Necemo podrzati zakon o ministarstvima

Apsolutno siromasno 18,2 odsto gradjana Srbije

 

Danas, 15. maj

Lideri DOS preksinoc postigli dogovor o rekonstrukciji Vlade Srbije

Jos dva ministarstva i dva potpredsednika

Beograd - Lideri vladajuce koalicije DOS podrzali su na sastanku u utorak uvece rekonstrukciju Vlade Srbije koja podrazumeva formiranje ministarstava za lokalnu samoupravu i zastitu zivotne sredine. Na celu tih ministarstava trebalo bi da budu Rodoljub Sabic i Andjelka Mihajlov, dok bi novi ministar zdravstva trebalo da bude Tomislav Milosavljevic. Predsednistvo DOS odlucilo je i da potpredsednicka mesta ponudi lideru Nove Srbije Velimiru Ilicu i predsedniku Reformista Vojvodine Miodragu Isakovu. Premijer Zoran Djindjic je rekao da bi Ilic trebalo da bude "neka vrsta savetnika za investicije u lokalnim preduzecima", a nije precizirao koja bi zaduzenja imao Isakov, mada je pomenuo sprovodjenje zakona o javnom informisanju. Ilic je ranije rekao da nece ucestvovati u radu Djindjicevog kabineta, ali da ce razgovarati o tome sa premijerom. Vlada ce biti rekonstruisana tokom leta.

Demokratska stranka Srbije i opozicioni poslanici u republickoj skupstini od najavljene rekonstrukcije Vlade Srbije ne ocekuju sustinske promene. - Nema nikakve rekonstrukcije vec samo prosirenje ionako najglomaznije i najskuplje vlade u Evropi - smatra Dragan Marsicanin, potpredsednik DSS. U izjavi novinarima u Skupstini Srbije Marsicanin je naglasio da najavljene promene u kabinetu Zorana Djindjica DSS nece podrzati posto se "ne radi ni o kakvom ozbiljnom zahvatu koji bi trebalo da poboljsa rad vlade". Za DSS je, prema Marsicaninovim recima, neprihvatljivo i to sto Vlada nije podnela izvestaj o svom radu Skupstini Srbije, na sta je bila obavezna, vec Predsednistvu DOS, cime pokazuje svoj odnos prema najvisem zakonodavnom telu. Na pitanje hoce li DSS zatraziti glasanje o poverenju Vladi, Marsicanin je odgovori: - U ovom trenutku postoje prece politicke obaveze, izrada ustavne povelje i sredjivanje pitanja na saveznom nivou. Zatim su sva pitanja otvorena. Poslanik SPS Zarko Obradovic izjavio je da najavljeno prosirenje republicke vlade predstavlja komzeticke promene i politicku trgovinu u okviru DOS. - Sama cinjenica da premijer nudi resore po sistemu ako prihvate - prihvate, ako ne prihvate - nista, pokazuje da tu nema nikakve sustine - dodao je Obradovic. Zoran Cirkovic, zamenik sefa poslanickog kluba Nove Srbije kazao je da nije kontaktirao sa Velimirom Ilicem i ne zna hoce li on prihvatiti ponudjeno mesto potpredsednika. Cirkovic je najavi da ce poslanicki klub NS raspravljati i odluciti hoce li podrzati najavljene promene u Vladi Srbije. Dodajuci da ima razumevanje za potrebu predsednika Vlade da prosiri kabinet, Cirkovic je rekao da nece podrzati ulazak "levicarske stranke", sto se odnosi na najavljeno imenovanje Rodoljuba Sabica za ministra za lokalnu samoupravu. Ni sef poslanickog kluba DOS Cedomir Jovanovic juce u Skupstini nije znao da li ce Velimir Ilic promeniti misljenje i prihvatiti mesto potpredsednika.

Vesna Pesic odustala od mesta ambasadora u SAD

Vesna Pesic, ambasador SRJ u Meksiku je odustala od kandidature za mesto ambasadora u SAD, zahvaljujuci se na pozivu sefu diplomatije Goranu Svilanovicu - kazao je juce na konferenciji za novinare Zarko Korac, potpredsednik Vlade Srbije. On je dodao da je na taj nacin DOS opet ostao bez resenja za ovaj polozaj i istakao da su lideri vladajuce koalicije i ovaj problem razmatrali na protekloj sednici.

- Stav Velimira Ilica zavisi od njegove politicke procene - rekao je Jovanovic. Na pitanje zasto je potpredsednicko mesto ponudjeno Miodragu Isakovu, koji po svoj prilici, uskoro nece biti predsednik Reformista Vojvodine, Jovanovic je odgovori da nije siguran da ce Isakov napustiti lidersko mesto u svojoj stranci. Izvestaj o radu republickog Ministarstva pravde koji je podnet na sastanku lidera vladajuce koalicije pokazao je da u ovom resoru jos uvek postoji mnogo problema, kako zakonodavnih tako i kadrovskih, kazao je juce na konferenciji za novinare predsednik Demokratske alternative i potpredsednik Vlade Srbije Nebojsa Covic, - Odluceno je da se ministru pravde Vladanu Baticu da mnogo vise ovlascenja u radu - istakao je Covic pojasnjavajuci da je bas nedostatak ovlascenja naveden kao razlog poteskoca u radu ovog ministarstva. Kako je juce na konferenciji za novinare Socijaldemokratske partije kazao Zarko Korac, potpredsednik republicke vlade izvestaj premijera Zorana Djindjica je u potpunosti prihvacen, "podrzane su sve aktivnosti koje njegov kabinet obavlja". Osim rada Ministarstva pravde paznja je bila najvise posvecena Ministarstvu unutrasnjih poslova, resorima zdravstva i prosvete. - Neophodno je hitno usvojiti Osnove sporazuma o redefinisanju odnosa u Federaciji, jer ce u suprotnom Srbija imati mnogo stete zbog odugovlacenja - naglasio je Covic. Slicno misljnje ima i Korac koji tvrdi da zastoj ne proizvodi DOS, vec Koalicija za Jugoslaviju. Korac je izrazio ocekivanje da ce se koalicioni partner DOS na saveznom nivou aktivnije ukljuciti u proces redefinisanja odnosa nakon lokalnih izbora u Crnoj Gori. Korac je protekli sastanak Predsednistva DOS ocenio kao jedan od najboljih i najkonstruktivnijih do sada. Prema njegovim recima Vlada ce ubuduce javnost vise obavestavati o radu. Nebojsa Covic ocekuje vise zajednistva u buducnosti. - Potrebno je minimizirati nastupe predstavnika Vlade, kao stranackih licnosti i drzavne obaveze staviti na prvo mesto. Postoje zabune i ove funkcije se mesaju, jer je neke uhvatila panika predizbornog perioda - rekao je Covic. Povodom zahteva da DA dobije vise mesta u Vladi predsednik DA je dodao da to "ne moraju da budu samo transparentna mesta": - Mnogi su na polozajima zbog politicke trgovine ili dogovora, a vreme prolazi. Moramo zanemariti stranacke i licne interese i pronaci korisna resenja.

NIN, 16. maj

Vojislav Kostunica: Šta hoce senator Bajden

Moramo poštovati i domace i medunarodne pravne akte, baš zbog stvarno demokratske i pravne države, koju smo našim gradanima obecali i bez koje nam nema buducnosti

U zemlji u kojoj je lobiranje, odnosno honorarno promovisanje odredenih politickih ciljeva, ma kakvi ti ciljevi bili, toliko razraden i zakonom regulisan sistem kao u Americi, ekstremne izjave ne mogu i ne treba da zacude. Uvek je važan kontekst u kome su date i prilika u kojoj su izgovorene. S druge strane, oni na koje se te izjave odnose, moraju, gradeci svoju spoljnu politiku, da uzimaju u obzir, pre svega, ono što je osnovni, zvanicni tok, ali ne mogu u potpunosti gubiti iz vida ni one najekstremije stavove. Narocito kada je rec o zemlji toliko mocnoj i jakoj kao što je Amerika i o predsedniku Spoljnopolitickog odbora njenog Senata Džozefu Bajdenu. Prosto, Bajdenovu izjavu o tome šta SAD treba još da traže od Srbije valja tretirati kao daleku naznaku ili upozorenje da bi se u oktobru možda moglo dogoditi da u Zakon o americkoj pomoci, zahvaljujuci lobistickim pritiscima, ude još neki zahtev našoj zemlji. Pred tom cinjenicom jednostavno ne možemo zatvarati oci, ali ne smemo dopustiti ni da nas strah od neceg što bi se možda u nekom trenutku moglo dogoditi do te mere parališe da ne vidimo šta se stvarno dogada sada, pa da cinimo i ono što se od nas ne traži, niti ce se zvanicno tražiti. Ni kada je rec o odnosima sa SAD, ni kada je rec o Kosovu, ni kada je rec o Haškom tribunalu.

Drugacije receno, naša se politika mora temeljiti na našim realnim mogucnostima i potrebama, a ne na pretpostavljenim, i u tom pretpostavljanju najcešce preuvelicanim, tudim željama i ocekivanjima. Bilo bi, razume se, i besmisleno i neodgovorno da na sebe primimo žig genocidne države i genocidnog naroda, što nam Bajden pripisuje, u zamenu za drugu tranšu americke ekonomske pomoci. To istovremeno ne znaci da mi nipodaštavamo pomoc SAD ni njihov odnos prema našem ucešcu u medunarodnim finansijskim organizacijama. Naprotiv, ne nipodaštavamo je, i baš zato nismo spremni da je svedemo na trgovinu. I niko ne treba ni da nas podmicuje ni da nam preti da bismo mi obavili svoj posao podizanja zemlje iz rasula, što izmedu ostalog podrazumeva i utvrdivanje istine o svemu onome što se dogadalo na tlu bivše nam države. To moramo da obavimo sami, graditeljski, a ne rušilacki i po svaku cenu. Ne osvete, vec pravde radi. Do te istine, uostalom, nikome nije više no nama stalo i ona nikome nije potrebna toliko koliko je potrebna nama.

Senator Bajden je svoje videnje uslova koje Srbiji treba postaviti izneo otvoreno i ne neocekivano na dobrotvornoj veceri koju je priredilo jedno od društava za negovanje americko-albanskog prijateljstva. Tu su bile sadržane ocene o mom tvrdokornom nacionalizmu nasuprot nefanaticnom nacionalizmu predsednika Vlade Srbije, pohvale na racun želje Mihaela Štajnera da za svog mandata, ni manje ni više, reši konacni status Kosova i jetke kritike Evropske unije koja je našoj zemlji odobrila finansijsku pomoc upravo onda kada ju je Vašington suspendovao. Bajden je to izgovorio kao placeni lobista i to ne u Kongresu.

Za sve nas je mnogo opasniji mogao da bude njegov govor, održan 26. septembra 2000. za govornicom Senata. Dok smo se mi tada još ubedivali sa Republickom izbornom komisijom da se kod brojanja glasova primenjuje racunska radnja sabiranja, a ne oduzimanja, senator Bajden se jasno i glasno zalagao za zakonsko uslovljavanje americke pomoci Srbiji i pravo je cudo da Slobodan Miloševic to nije iskoristio baš kao što, kratko vreme pre toga, nije onako kako je mogao iskoristio ni pricu o Kancelariji za pomoc demokratskim snagama u Jugoslaviji koju su SAD osnovale u Budimpešti. Uopšte ne ulazeci u raspravu o pobudama onih koji su mislili da je to nacin da se pomogne demokratskim snagama u našoj zemlji, moram da kažem da je to samo potvrda da isti marketinški, a ni mnogi drugi recepti, ne uspevaju podjednako u svakoj sredini. Kao kada je, svojevremeno, jedan poznati proizvodac automobila, u ogromnoj želji da se njegov novi i stvarno dobar model terenskog vozila posebno dopadne kupcima u nekom drugom jezickom podrucju, vozilu nadenuo ime koje jeste pripadalo tom jeziku, ali je moglo da se tumaci i kao psovka, tako je i otvaranje budimpeštanske kancelarije, samo godinu dana posle bombardovanja, moglo da se cita i u jednom krajnje cinicnom kljucu.

Zato, kad god se pomene da je našoj zemlji potreban dobar marketing, pre svega u Americi i americki, osetim izvesnu nelagodu. Mislim da je nama, u suštini, potrebno predano širenje autenticne predstave o tome šta jesmo i kroz šta prolazimo i da se tu moraju angažovati i ljudi iz dijaspore, zato što poznaju i jednu i drugu sredinu, pa se mogucnost neprijatnih grešaka smanjuje. Nisu nam potrebne agencije za odnose sa javnošcu, pa makar bile i onako poznate kao "Rader end Fin" i neke druge. Svež je primer film o "Otporu", ovih dana u nas prikazan, u kome Martin Šin kazuje jednu krajnje pojednostavljenu, pa samim tim iskrivljenu, verziju zbivanja iz naše novije istorije. Ako me secanje ne vara, glas tog americkog glumca korišcen je ranije u nekim reklamnim materijalima Republike Hrvatske, kao i u filmu o hercegbosanskoj Gospi iz Medugorja. Naši prijatelji u Americi nikada, naravno, nece moci da imaju na raspolaganju one i onolike finansijske izvore kakve ima na raspolaganju albanski lobi u toj zemlji. Necemo moci da ocekujemo ponesena kazivanja poput cuvene izjave senatora Libermana od 28. aprila 1999. godine (samo dan posle podnevnog bombardovanja Surdulice) o tome da se "SAD i OVK zalažu za iste humanisticke vrednosti i principe". Uveren sam, medutim, da nam ta vrsta entuzijazma nije ni potrebna. Potrebno nam je razumevanje ovdašnje situacije, nebrojenih problema koje smo nasledili, specificnih teškoca naše tranzicije, nezaceljenih rana i strahova koji su još samo potisnuti, ne i odagnani. Potrebno nam je da se shvati da se neke stvari, ako se zaista želi da se valjano obave, ne mogu obaviti preko noci.

Doduše, ne bi bilo na odmet da i na domacoj politickoj sceni ima malo više takvog razumevanja, više ozbiljnosti i temeljnosti u pristupu. Nesolidno i ishitreno obavljeni zadaci lako nanose više štete no koristi nesporno važnim namerama i ciljevima. Nesporno je, recimo, da je borba protiv organizovanog kriminala, ne samo njegovog švercerskog nego i drugih vidova, izuzetno znacajna. Nesporno je da mafija podriva temelje svake države. To medutim nikako ne znaci da naša država u toj borbi može same sebe da se odrekne. A to bi se moglo zakljuciti ako pogledate spisak ucesnika regionalne konferencije o borbi protiv šverca cigareta održane 10. maja u Prištini: ministri finansija zemalja regiona - Albanije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Rumunije, Srbije. Ne može se ni iz najplemenitijih namera kršiti Ustav SRJ. Ni Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN. Ako i ima onih koji ce reci da se ne mora poštovati Ustav donet u vreme bivšeg režima, verujem da oko Rezolucije 1244 nece biti nikakvih oprecnih tumacenja, buduci da je rec o medunarodnopravnom dokumentu koji, za razliku od ucesnika prištinskog okupljanja, ne priznaje nikakav samostalni državni ili poludržavni status Kosova. Moramo poštovati i domace i medunarodne pravne akte, baš zbog stvarno demokratske i pravne države, koju smo našim gradanima obecali i bez koje nam nema buducnosti.

Dr Havijer Solana: Sporazum i napredak ka EU su tesno vezani Beogradski sporazum od 14. marta otvara nove perspektive za Srbiju i Crnu Goru i citav region: On dovodi Srbiju i Crnu Goru na znacajan korak bliže EU. Pruža novu osnovu za prakticnu saradnju izmedu Beograda i Podgorice. Takode, doprinosi regionalnoj stabilnosti i služi kao primer pravog nacina razrešavanja teških statusnih pitanja u regionu: preciznije, putem dijaloga, a ne konfrontacijom i jednostranim delovanjem.

 

Od 14.marta postignut je znacajan napredak ka primeni sporazuma. Parlamenti u Srbiji i Crnoj Gori velikom vecinom izglasali su podršku predloženim novim ustavnim aranžmanima. U Crnoj Gori neke politicke partije koje su se prvo protivile sporazumu odlucile su da poštuju skupštinsku odluku i da odano doprinesu njegovoj primeni.

Istraživanja javnog mnjenja ukazuju na široku podršku Sporazumu u narodu.

Medutim, nedavno sam postao svestan rizika od gubitka zamaha. Savezni parlament odložio je razmatranje Sporazuma. Crnogorski i srpski parlamenti tek treba da imenuju clanove ustavne komisije. Bilo je tendencija da se promovišu jednostrana tumacenja Sporazuma i da se prejudicira njegova primena. Sve to odlaže pocetak rada ustavne komisije koja ima kljucni zadatak u transformaciji Sporazuma u pravni instrument i u razrešavanju otvorenih pitanja. Konacnu rec ce, naravno, zadržati parlamenti kojima ce nacrt ustavne povelje na kraju biti podnet. Prema Sporazumu, to bi trebalo da se dogodi do kraja juna 2002. godine. U svetlu nedavnih odlaganja bice teško da se taj cilj do tada ostvari.

Zabrinut sam zbog ovakvog razvoja dogadaja. Razumljivo je da se i u Crnoj Gori i u Srbiji politicka atmosfera zagreje pred važne izbore. Medutim, bilo bi suprotno interesima naroda obe republike ako napredak ka novoj ustavnoj povelji postane žrtva suparništva medu politickim frakcijama.

Znacajne prednosti sporazuma za gradane Srbije i Crne Gore, a posebno napredak u približavanju EU, mogu se iskoristiti samo ako se Sporazum primeni brzo i efikasno. Formiranje ustavne komisije, izrada nacrta nove povelje, uspostavljanje novih institucija i pocetak procesa harmonizacije ekonomskih sistema zahtevace dosta napora i predanosti. A sve to mora ici ruku pod ruku sa opštim intenziviranjem politickih i ekonomskih reformi. Samo tako možete postici stvarni napredak ka Evropi tokom narednih godina. Ni Crna Gora ni Srbija ne mogu sebi priuštiti da više gube vreme.

Mogu vas uveriti da ce EU i dalje biti u potpunosti angažovana u ovom procesu i da ce uraditi što može kako bi pomogla da se Sporazum pretvori u uspeh. Medutim, sama EU ne može puno da uradi. Do politickog rukovodstva u Crnoj Gori i Srbiji je da sada preuzmu inicijativu. U martu su pokazali mudrost i odgovornost u prevazilaženju dugotrajnih razlika i saglasili se o zajednickom putu napred. Sada apelujem na njih da brzo i odlucno ispune ove obaveze. Autor je visoki predstavnik EU za zajednicku spoljnu i bezbednosnu politiku

Blic, 17. maj

Dr Havijer Solana: Sporazum i napredak ka EU su tesno vezani 

Beogradski sporazum od 14. marta otvara nove perspektive za Srbiju i Crnu Goru i citav region: On dovodi Srbiju i Crnu Goru na znacajan korak bliže EU. Pruža novu osnovu za prakticnu saradnju izmedu Beograda i Podgorice. Takode, doprinosi regionalnoj stabilnosti i služi kao primer pravog nacina razrešavanja teških statusnih pitanja u regionu: preciznije, putem dijaloga, a ne konfrontacijom i jednostranim delovanjem.

Od 14.marta postignut je znacajan napredak ka primeni sporazuma. Parlamenti u Srbiji i Crnoj Gori velikom vecinom izglasali su podršku predloženim novim ustavnim aranžmanima. U Crnoj Gori neke politicke partije koje su se prvo protivile sporazumu odlucile su da poštuju skupštinsku odluku i da odano doprinesu njegovoj primeni.

Istraživanja javnog mnjenja ukazuju na široku podršku Sporazumu u narodu.

Medutim, nedavno sam postao svestan rizika od gubitka zamaha. Savezni parlament odložio je razmatranje Sporazuma. Crnogorski i srpski parlamenti tek treba da imenuju clanove ustavne komisije. Bilo je tendencija da se promovišu jednostrana tumacenja Sporazuma i da se prejudicira njegova primena. Sve to odlaže pocetak rada ustavne komisije koja ima kljucni zadatak u transformaciji Sporazuma u pravni instrument i u razrešavanju otvorenih pitanja. Konacnu rec ce, naravno, zadržati parlamenti kojima ce nacrt ustavne povelje na kraju biti podnet. Prema Sporazumu, to bi trebalo da se dogodi do kraja juna 2002. godine. U svetlu nedavnih odlaganja bice teško da se taj cilj do tada ostvari.

Zabrinut sam zbog ovakvog razvoja dogadaja. Razumljivo je da se i u Crnoj Gori i u Srbiji politicka atmosfera zagreje pred važne izbore. Medutim, bilo bi suprotno interesima naroda obe republike ako napredak ka novoj ustavnoj povelji postane žrtva suparništva medu politickim frakcijama.

Znacajne prednosti sporazuma za gradane Srbije i Crne Gore, a posebno napredak u približavanju EU, mogu se iskoristiti samo ako se Sporazum primeni brzo i efikasno. Formiranje ustavne komisije, izrada nacrta nove povelje, uspostavljanje novih institucija i pocetak procesa harmonizacije ekonomskih sistema zahtevace dosta napora i predanosti. A sve to mora ici ruku pod ruku sa opštim intenziviranjem politickih i ekonomskih reformi. Samo tako možete postici stvarni napredak ka Evropi tokom narednih godina. Ni Crna Gora ni Srbija ne mogu sebi priuštiti da više gube vreme.

Mogu vas uveriti da ce EU i dalje biti u potpunosti angažovana u ovom procesu i da ce uraditi što može kako bi pomogla da se Sporazum pretvori u uspeh. Medutim, sama EU ne može puno da uradi. Do politickog rukovodstva u Crnoj Gori i Srbiji je da sada preuzmu inicijativu. U martu su pokazali mudrost i odgovornost u prevazilaženju dugotrajnih razlika i saglasili se o zajednickom putu napred. Sada apelujem na njih da brzo i odlucno ispune ove obaveze. Autor je visoki predstavnik EU za zajednicku spoljnu i bezbednosnu politiku.

Danas, 17. maj

Vesna Pesic sumnjala da je Tanic agent DB

Ratomir Tanic jeste bio clan Gradjanskog saveza Srbije, potvrdio je juce Ivan Andric, clan Predsednistva GSS i pojasnio da je Tanic cak bio potpredsednik stranke ispred UJDI, kada su se potpredsednici birali po paritetnom osnovu "Vesna Pesic je i pre deset godina sumnjala da je Tanic agent DB, jer je neprestano opstruisao rad stranke, koju je nakon nekoliko meseci i napustio objasnjavajuci da GSSne razume nacionalnu politiku - istakao je Andric i dodao da njegova stranka od tada sa njim nije imala nikakve kontakte, da cak "nisu znali ni da je clan Nove demokratije". Izrazavajuci iznenadjenje njegovim pominjanjem clanstva u GSS, Andric je rekao da je on kao mladji clan stranke, ali i clan Predsednistva GSS morao da pita ko je Ratomir Tanic.

Danas, 17. maj

Prvi podaci popisa stanovnistva, domacinstava i stanova u Srbiji 

Pad populacije za 0,9 odsto

Beograd - Republicki zavod za informatiku i statistiku objavio je juce prve, preliminarne rezultate ovogodisnjeg popisa. Prvim rezultatima popisa obuhvaceno je samo stanovnistvo u zemlji, tako da je u odnosu na prethodni popis, sproveden 1991.godine, na teritoriji Srbije prvi put u istoriji popisa zabelezen pad populacije s obzirom na to da u Republici trenutno zivi 7.478.820 stanovnika sto je za 0,9 odsto manje nego prema prethodnom popisu. - U centralnoj Srbiji popisano je 5.454.333 stanovnika, cime je u odnosu na 1991. godinu zabelezen pad od 2,3 odsto, dok je u Vojvodini, u kojoj zivi 2.024.447 stanovnika, registrovan populacioni porast od tri odsto - rekao je direktor Republickog zavoda za statistiku Zoran Jancic na jucerasnjoj konfrenciji za novinare u Vladi Srbije.

U Beogradu milion i 574 hiljade stanovnika

Prvi popisni podaci pokazuju da Grad Beograd ima 1.574.050 stanovnika, sto je za 26.000 vise nego 1991. godine. Pored opstine Crna Trava, na jugu Srbije, u beogradskoj opstini Stari grad registrovan je pad populacije za cak 12.000, sto se, po Stankovicevim recima, moze objasniti starenjem stanovnistva. Kako kaze, ne treba da nas iznenadi uvecan broj starackih domacinstava, jer to je "sumorna slika naseg demografskog stanja". Mnoge beogradske opstine imaju negativan prirodni prirastaj, dok Batajnica, Zemun i Grocka beleze uvecan broj stanovnika.

Iako su kod nas zabelezeni dugogodisnji trendovi negativnog prirodnog prirastaja, porast broja stanovnika Vojvodine, Vladimir Stankovic, pomocnik direktora, objasnio je cinjenicom da je tome doprineo porast broja izbeglog stanovnistva najvise nastanjenog u zapadnom delu Vojvodine, odnosno Juznobackom i Sremskom okrugu. Kako je rekao, u toj oblasti konstatovan je populacioni porast od cak 11 odsto. - Uvecan je i broj stanovnika na privremenom radu u inostranstvu kojih, po prvim podacima novog popisa ima 395.942, dok ih je na radu van zemlje pre 11 godina bilo 105.778 - naglasio je Stankovic. Globalno, najveci pad broja zitelja zabelezen je u najmanjim opstinama (do 20.000 stanovnika), dok, s druge strane, vise nema ni porasta broja stanovnika u velikim gradovima, jer su se, po misljenju nadleznih, ispraznile ruralne sredine odakle su se ljudi odseljavali u gradove. Srbija ima 2.614.320 domacinstava, sto predstavlja porast od 8,1 odsto, a uvecan je i broj stanova kojih po prvim podacima na podrucju Srbije ima 2.980.882. Povecanje domacinstava i stanova, po recima statisticara, objasnjava se cinjenicom da je sve vise domacinstava koja sacinjavaju samo clanovi uze porodice. I pored slabog odziva stanovnika da prijave sta imaju od stoke, prvi podaci, takodje, pokazuju da je opao ukupan broj stocnog fonda, izuzev podrucja Vojvodine gde je broj goveda uvecan za osam odsto u odnosu na poslednji popis. Konacne rezultate popisa stanovnistva, domacinstava i stanova, po recima statisticara, treba ocekivati krajem ove ili pocetkom sledece godine.

Danas, 20. maj

Policija u Subotici zaplenila sedam miliona akciznih markica

Beograd - U porodicnoj kuci Zorana Palfija u Subotici policija je zaplenila sedam miliona akciznih markica namenjenih legalizaciji cigareta prokrijumcarenih na domace trziste, saopsteno je juce iz MUP Srbije. Markice su stampane u Zavodu za izradu novcanica i kovanog novca u Beogradu, a kupljene su na ime novosadskog preduzeca Kolorkom, registrovanog na ime nepostojece osobe.

Zavod ne stampa bez odobrenja

Kako Danas saznaje, Zavod za izradu novcanica i kovanog novca u Beogradu, kao jedina ovlascena stamparija vrednosnih papira, prihvata i unapred naplacuje stampu koju naruce preduzeca registrovana za promet, u ovom slucaju duvana. Te firme prethodno moraju biti uredno registrovane u Trgovackom sudu i posedovati odobrenje Saveznog ministarstva finansija. Na osnovu tog odobrenja u Zavodu se stampajuvrednosne hartije, ukljucujuci i akcizne markice.

Kako policija navodi, organizovana grupa od nekoliko desetina clanova, ciji kostur cine cetiri osobe iz Beograda i Subotice, spremala se da na domace trziste ubaci 12 slepera svercovanih cigareta, cime bi budzet Srbije bio ostecen za sto miliona dinara. Ministar finansija u Vladi Srbije, Bozidar Djelic, cestitao je MUP na akciji i istakao da je ovo samo dokaz da je drzava u pravu posto je krenula u obracun sa duvanskom mafijom. - Kao sto se vidi, zadali smo novi udarac duvanskoj mafiji i na tome necemo da stanemo. Vlada Srbije napravila je novi sistem stampanja akciznih markica, koji ce ubuduce biti na luksuznijem papiru i moci ce lakse da se kontrolise - rekao je Djelic za Danas i napomenuo da ubuduce stampanje markice nece moci da narucuju privatna lica koja se bave prometom duvana, vec samo njegovi proizvodjaci. Na pitanje kako je moguce da se odstampa ovako veliki broj akciznih markica u Zavodu za izradu novcanica i kovanog novca i da bude namenjeno svercu, ministar finansija je odgovorio da je to samo dokaz da je mafija izuzetno finansijski mocna i da je mogla da korumpira i radnike u Zavodu

Danas, 20 maj

Djindjic, Svilanovic i Redzepi u Vasingtonu

Vasington - Premijer Srbije Zoran Djindjic i savezni ministar inostranih poslova Goran Svilanovic, doputovali su preksinoc u Vasington gde ce danas i sutra sa predstavnicima americke administracije razgovarati o nastavku pomoci za Jugoslaviju. I kosovski premijer Bajram Redzepi boravi u SAD na poziv drzavnog sekretara Kolina Pauela.

Djindjic je pre odlaska iz Beograda izjavio da je cilj ove posete resavanje nesporazuma o uslovljavanju americke pomoci Jugoslaviji, odnosno pitanje sertifikacije koja je i dalje na ledu. Uz to, teme razgovora bice i odmrzavanje sredstava jugoslovenskih firmi u americkim bankama, status najpovlascenije nacije u trgovinskim odnosima sa Amerikom, te odnosi u Pariskom i Londonskom klubu poverilaca

Blic, 20. maj

Protiv pomirenja DS i DSS trecina gradana

BEOGRAD - U periodu od 14. do 17. maja 2002. godine, beogradski Centar za marketing istraživanja MARTEN BOARD INTERNATIONAL, licencni partner British Market Research Bureau iz Londona, u saradnji sa dnevnikom „Blic“, sproveo je ispitivanje javnog mnjenja s ciljem da se utvrdi mišljenje gradana o najavljenoj rekonstrukciji Vlade Srbije. Istraživanje je obavljeno na slucajnom uzorku od 599 ispitanika, punoletnih gradana Srbije bez Kosova i Metohije.

- Sa najavljenom rekonstrukcijom Vlade Srbije u potpunosti se slaže skoro cetvrtina gradana Srbije, 24,4 odsto, uglavnom se slaže 18 odsto, a takode 18 odsto se uopšte i uglavnom ne slaže s njom. Neodlucnih, koji se i slažu i ne slažu, ima 19,4 odsto, dok je onih koji nemaju jasno definisan stav oko 19 odsto.

- U ministra finansija u Vladi Srbije Božidara Đelica najveci broj gradana, 28,8 odsto, ima najviše poverenja. Drugi ministar u kojeg gradani imaju najviše poverenja je ministar kulture Branislav Lecic, 2,1 odsto, a treci je premijer Zoran Đindic kojeg je navelo 1,6 odsto ispitanika. Zanimljivo je da je 1.3 odsto anketiranih kao ministra u kojeg ima najviše poverenja navelo guvernera NBJ Mladana Dinkica.

Ni u jednog ministra u Vladi Srbije nema poverenje nešto više od cetvrtine gradana, 25,6 odsto, dok nijednog ministra posebno nije moglo da izdvoji 23,8 odsto ispitanika.

- Najveci broj gradana, 11,5 odsto, najmanje poverenja ima u ministra unutrašnjih poslova Dušana Mihajlovica, dok je ministar pravde Vladan Batic drugi po ovom kriterijumu, jer je 11,2 odsto gradana izjavilo da u njega ima najmanje poverenja. Preko polovine gradana, 50,3 odsto, ne mogu da izdvoje nijednog ministra posebno u kojeg nemaju poverenja. Po ovom pitanju stav nema 11,2 odsto anketiranih.

- Za približno jednu trecinu gradana, 32,1 odsto, ukupan rad Vlade Srbije se u odnosu na prethodnu godinu nije znacajnije promenio, dok 31,3 odsto smatra da je Vlada Srbije u odnosu na prethodnu godinu poboljšala svoj rad. Ispitanika koji smatraju da je rad Vlade pogoršan u odnosu na prethodnu godinu je 27,3 odsto, dok 8,2 odsto ne može da iznese procenu o ovom pitanju. - Da DS i DSS ponovo jedinstveno deluju u Vladi Srbije volelo bi 36,1 odsto gradana Srbije, a 31,6 odsto smatra da ove dve partije ne bi trebalo da se ujedine u zajednickom radu u okviru Vlade.

Kao najcešce obrazloženje za jedinstveno delovanje DS i DSS pojavio se odgovor – Zbog efikasnijeg rada i prosperiteta Srbije, što je navelo 30,15 odsto anketiranih, a kao drugi odgovor se,od strane 25,71 odsto gradana, izdvojio – Zbog jedinstva vlasti i gradana.

Najveci broj ispitanika, 42,86 odsto, od onih koji nisu za to da DS i DSS ponovo jedinstveno deluju, svoj stav je obrazložio time što se ove dve partije ne slažu i imaju razlicite koncepcije i pristupe.

Najpopularniji Koštunica i DOS 

BEOGRAD (Beta) - Jugoslovenski predsednik Vojislav Koštunica i DOS i dalje su najpopularniji politicar odnosno politicka grupacija u Srbiji, pokazalo je redovno nedeljno istraživanje javnog mnjenja agencije „Stratedžik marketing“.

U telefonskoj anketi, sprovedenoj na uzorku od 935 ispitanika na teritoriji Srbije bez Kosova, utvrden je i porast popularnosti SPO i SSJ, za koje bi ove nedelje glasalo cetiri odsto biraca, što je više od jednog procenta u odnosu na istraživanje od pre nedelju dana.

Odgovarajuci na dilemu postavljenu pred 54 ispitanika opredeljenih za DOS - da li glasati za DSS ili ostatak DOS, 30 odsto se izjasnilo za ostatak vladajuce koalicije, dok je 22 procenta izrazilo opredeljenost za DSS, što ukazuje na blagi porast opredeljenih za ostatak DOS i opadanje broja biraca koji bi glasali za DSS. Predsednik SRJ ocenjen je približno kao i prethodne nedelje - ocenom 3,9, što je bolje od ocene pre mesec dana koja je tada bila 3,8. Guverner Mladan Dinkic je u ovoj nedelji dobio prosecnu ocenu 3,6 i time se izjednacio s potpredsednikom Savezne vlade Miroljubom Labusom.

Premijer Srbije Zoran Đindic, kao i prethodne nedelje, dobio je ocenu 3, što je skok u odnosu na nedelju pre mesec dana kada je ta ocena bila 2,9. Kod bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševica uocljiva su kolebanja prosecne ocene, koja ove nedelje iznosi 2,4, što je pad s prošlonedeljnih 2,5, ali i skok u odnosu na ocenu od pre mesec dana, koja je tada bila 2,3. Za opozicionu SPS ove nedelje bi glasalo šest odsto anketiranih, dok bi za SRS glasalo pet odsto biraca, što je na nivou kao prethodnih nedelja. Ove nedelje smanjio se i broj biraca koji ne bi glasali na eventualnim izborima - s prošlonedeljnih 28 odsto na trenutnih 26 procenata.

Danas, 21. maj

Jovan Jasin: Nije cak bilo ni razloga za korupciju

Beograd - Akcizne markice koje je policija zaplenila u Subotici izdate su u skladu sa uredbom Saveznog ministarstva finansija. Nije bilo potrebe da se bilo ko u Zavodu korumpira, jer je preduzece "Kolorkom" imalo nalog Saveznog ministarstva finansija na osnovu koga smo, u skladu sa propisima, odstampali sedam miliona akciznih markica - kaze za Danas Jovan Jasin, generalni direktor Zavoda za izradu novcanica i kovanog novca, reagujuci na izjavu ministra finansija u Vladi Srbije Bozidara Djelica da je "mafija izuzetno finansijski mocna i da je mogla da korumpira i radnike u Zavodu". - U konkretnom slucaju napravljena su dva ozbiljna propusta. Prvi je registracija firme sa falsifikovanim dokumentom i drugi sto nadlezna ministarstva nisu proverila da li firma i njen vlasnik kome je odobren nalog za akcizne markice zaista postoje - pojasava direktor Jasin.

Danas, 21. maj

Dragan Marsicanin, DSS: Necemo podrzati zakon o ministarstvima

Beograd - Poslanici Demokratske stranke Srbije nece podrzati Predlog zakona o ministarstvima republicke vlade, potvrdio je Dragan Marsicanin, potpredsednik ove partije na jucerasnjoj konferenciji za novinare. On je ponovio zamerke DSS da se ovim Predlogom samo prosiruje ionako glomazna i skupa Vlada i realizuje "trgovinski" sporazum pojedinih stranaka DOS o podeli funkcija.

Secam se Tanica

"Ratomirom Tanicem treba da se bave one partije ciji je funkcioner bio. Za razliku od njih koji danas tvrde da se Tanica ne secaju, ja ga dobro pamtim i to iz vremena kada je bio odbornicki kandidat ND za opstinu Vracar. Dobio je dva glasa, mada je u sopstvenoj kuci imao tri glasaca", rekao je Marsicanin.

- Umesto Vlade koja se temelji na ovakvim trgovinskim sporazumima, Srbiji je potrebna vlada koja ce proisteci iz volje gradjana. Takva vlada moze da se konstituise samo posle prevremenih izbora, dodao je Marsicanin. Govoreci o realizaciji beogradskog Sporazuma o redefinisanju odnosa Srbije i Crne Gore, Marsicanin je kazao da ocekuje dogovor DOS i Koalicije Zajedno za Jugoslaviju i formiranje ustavne komisije. Predlog ekspertskog tima DSS ustavne povelje buduce zajednicke drzave bice gotov do formiranja komisije, nada se Marsicanin. Potvrdjujuci zalaganje svoje stranke za neposrednim izborom buducih poslanika u parlamentu Srbije i Crne Gore, Marsicanin je izrazio zadovoljstvo cinjenicom da i DS podrzava taj stav. Odgovarajuci na pitanje o insistiranju Mila Djukanovica da republicke skupstine delegiraju poslanike u zajednickom parlamentu, potpredsednik DSS je ocenio da ce upornost crnogorskog predsednika "imati ograniceni rok trajanja" i da ce ga predstavnici EU navesti da prihvati neposredne izbore. Proslonedeljnu akciju spaljivanja svercovanih cigareta Marsicanin je nazvao "reziranim spektaklom" i "cirkuskom predstavom" republicke vlade. Isticuci da u Srbiju godisnje udje sedam hiljada tona svercovanih cigareta, sto dnevno cini dva slepera, cime drzava gubi 250 miliona maraka, Marsicanin je zakljucio da takav nivo sverca nije moguc bez podrske nekih funkcionera. On je ponovio optuzbe DSS da je Vlada Srbije svojom uredbom o uvozu duvanskih proizvoda omogucila sverc. "U petak je spaljeno 80 tona cigara sto je 100-ti deo onoga sto u Srbiju tokom godine nelegalno udje. Takvi rezirani spektakli nikoga ne mogu zavarati", izjavio je Marsicanin, dodajuci da je Vlada ovu akciju morala da izvede zbog poljuljanog ugleda u inostranstvu.

Danas, 21. maj

Saradnja drzave i civilnog drustva u suzbijanju siromastva

Apsolutno siromasno 18,2 odsto gradjana Srbije

Beograd - Vlada Srbije i Program za razvoj pri Ujedinjenim nacijama (UNDP) organizovali su juce konferenciju na temu "Drzava i civilno drustvo: partneri u borbi protiv siromastva". Otvarajuci konferenciju u hotelu "Palas", stalni predstavnik UNDP u Beogradu Frenk O’ Donel rekao je da je odgovornost za borbu protiv siromastva jednaka i na vladinom i na civilnom sektoru. On je objasnio na koji nacin Ujedinjene nacije mogu da pomognu nasoj zemlji u suprotstavljanju ovom, u pravom smislu reci nacionalnom problemu. - Mozemo da vam pomognemo u stvaranju multidimenzionalnog pristupa siromastvu, kao i efikasnijem sprovodjenju proaktivne politike prema njima, vodeci u prvom redu racuna o tretmanu nacionalnih manjina tokom citavog procesa - izjavio je O’ Donel. Vlada Srbije je nedavno pocela sa izradom Nacionalne strategije za smanjenje siromastva, koja bi trebalo da bude zavrsena do kraja juna sledece godine, u cemu ce imati podrsku Programa za razvoj UN i Svetske banke. Republicki ministar za socijalna pitanja Gordana Matkovic objasnila je da se sama strategija ne sme smatrati obecanjem Vlade, vec da to mora biti dugorocno opredeljenje, ne samo Vlade vec i citavog drustva. - Vlada postoji danas i ovde, ali strategija je nesto sto bi trebalo da postoji niz godina, jer sasvim sigurno postoje i druge snage koje mogu da pomognu njenom ostvarivanju, kao sto su nevladine organizacije, sindikati i mediji - rekla je Gordana Matkovic. Poslednji podaci o siromastvu, kojima se baratalo i na danasnjoj konferenciji, kazu da je u Srbiji siromasno 36 odsto gradjana, sa mesecnim prihodima manjim od 30 americkih dolara, a u kategoriji "apsolutnog siromastva", gde su isti prihodi manji od 20 dolara, nalazi se 18,2 odsto stanovnistva. U te podatke zasada nisu ukljucene izbeglice i raseljena lica, od kojih je, kako kaze republicki ministar za rad i zaposljavanje Dragan Milovanovic, najmanje polovina nezaposlena ili se bavi sivom ekonomijom. - U Tranzicionom fondu Vlade obezbedjeno je 4,5 milijarde dinara, od kojih je 1,3 milijarde potroseno za zbrinjavanje 1.800 otpustenih radnika. U Srbiji se proces borbe protiv siromastva odvija u specificnim uslovima vrlo niske zarade i velike nezaposlenosti, kako "ocigledne" tako i prikrivene. Mi smo u zavrsnoj fazi rada na novom zakonu o zaposljavanju. Socijalni program Vlade kad su u pitanju viskovi radnika, ne predvidja samo pasivne mere, kao sto je nadoknada. vec i lepezu aktivnih mera doskolovavanja, podsticanja samozaposljavanja, obuke mladih za trazenje posla i druge. Osnovni problem nezaposlenih u Srbiji je veoma nizak nivo strucne spreme, a mi smo u sprovodjenju naseg socijalnog programa akcenat, prirodno, stavili na one mere koje traze manje sredstava, kao sto je savetovanje pri klubovima za trazenje posla - rekao je Milovanovic. - Siromastvo u Srbiji je urbani fenomen, najvise su pogodjene porodice nezaposlenih, kojih u ovom momentu ima oko 800 hiljada, ili gde je hranitelj zaposlen u industriji. Za razliku od razvijenih zapadnih zemalja, gde kao siromasne identifikujete neke izolovane grupe, pokusavajuci da ih ponovo ukljucite u zivot, u Srbiji je posle svega sto nam se desilo, siromastvo drugacije formulisano, a veliki problem predstavlja i cinjenica da je veliki broj ljudi odmah iznad granice siromastva, dakle u riziku da se uskoro pocnu smatrati siromasnim. Tome u prilog pada i stopa nezaposlenosti, koja je jos uvek malo manja od 30 odsto - upozorila je ministarka Matkovic, podsetivsi da je u okviru Vlade formirana Komisija za zivotni standard kojom predsedava premijer Djindjic.

Dereta: Ceremonijalna saradnja drzave sa NVO

- Bio je dogovor da imamo sastanke jednom mesecno - objasnio je Miljenko Dereta, izvrsni direktor Gradjanskih inicijativa svoja iskustva sa premijerom. -Prvi je bio jako uspesan, drugi nesto manje, a do treceg jos nije doslo! U nevladinom sektoru se stvorio utisak da je nase prisustvo iskljucivo ceremonijalne, a ne i sustinske prirode. Ta vrsta saradnje mora da se institucionalizuje na saveznom i republickom nivou, da bi zaista funkcionisala. Izuzetak su Savezno ministarstvo za nacionalne i etnicke zajednice, republicka ministarstva za socijalnapitanja i donekle obrazovanje i sporta. Republicko ministarstvo pravde nas kad god moze izbegava - rekao je Dereta.

hronika vesti (arhiva)

 

Copyright by NSPM