Home
Komentari
Debate
Hronika
 
Impresum
Pretplata
Kontakt
Oglašavanje
Novi broj
Prošli brojevi
Posebna izdanja
Prikazi
Linkovi
   
 

KOMENTARI

Parlamentarni izbori

   

Djordje Joncic

ZA KOJU POLITIKU DA SE OPREDELIM I ZA KOGA POLITICARA DA GLASAM?

 

Parlamentarni izbori u Srbiji zakazani za 28. decembar 2003. g. se priblizavaju a ja, onaj neopredeljeni, moram najzad da se zapitam za koju politiku da se opredelim da bih znao za koga politicara da glasam. Sve je opet otvoreno, svuda samo zeleni signali. Biraci jos stoje i gledaju na koju stranu da krenu. Polazak je odredjen - kraj decembra. Tako bi moglo da se opise stanje poduhvata koji se zove izbori. I 1989. godine sve je, prvi put posle Drugog svetskog rata, stajalo na zeleno. Biraci u Beogradu su tek sledece 1990. godine, isto u decembru, krenuli na glasanje. Izmedju ta dva glasanja bilo je jos jedno, 2000. godine, kada su glasaci promenili i voz i pravac. Kuda ce sada posle ovih izbora krenuti ostaje da se saceka ili da se na vreme razmisli i odluci. Tu nedavno biraci u Zagrebu (ili barem dobra vecina) su se vratili u voz iz 1990. godine. 

Bolesti, starost, vremenske nepogode, udesi, kriminalci, nemastina i jos ponesto ugrozavaju sve ljude. Medjutim, politicari mogu isto tako da ih ugrozavaju. Oni mogu, videli smo, da izazivaju i pocinju ratove, mogu da stvaraju takve politicke sisteme gde su svi ostali ugrozeni ili zbog toga sto nisu slobodni ili sto su u sukobu sa svetom i izolovani ili sto su osiromasili. Politicari to mogu, u to ne treba sumnjati i to svakako ne treba izgubiti iz vida prilikom glasanja.

Znaci prvi faktor od koga sve zavisi, i bezbednost i prosperitet jeste – politicar.

Ali kako cu prepoznati „dobrog“ politicara? Osnovni kriterijum bio bi da se pogleda njegov politicki program. Ali, da bi se ocenjivao i ocenio taj program mora i moralo bi da se podje od odredjenih predpostavki. Koje su te predpostavke?

Kao najvaznija predpostavka bila bi - kakav je politicarev program u odnosu na medjunarodnu politiku. Znaci medjunarodna politika je taj deo u politici koji bi, za mene kao glasaca, bio odlucujuci. Medjunarodna politika je prekjuce, juce, danas, ali i sutra odredjivala, odredjuje i odredjivace pravce kretanja. Znaci od spoljne politike “naseg” politicara zavisice stabilitet i sigurnost zemlje, standard i nas zivot.

Na drugom mestu, kao sledeca predpostavka, jeste pitanje politickog uredjenja u zemlji - da li je to demokratija, socializam, narodna drzava ili nesto drugo. To drugo pitanje ili ta druga predpostavka, to nikako ne bi smelo da se zaboravi, odredjuje upravo stav medjunarodne politike prema nama.

Sledeca, treca tacka, bilo bi pitanje – kako izgledaju konkretni programi, koji su sadrzaji tih programa, sta je sve predvidjeno da se konkretno po konkretnim pitanjima uradi. “Price o namerama” nemaju nikakvog znacaja, npr. politicar koji prica da ce poboljsati zaposlenost, da ce se zalagati za poboljsanje standarda ili za poboljsanja prava, ali ne kaze konkretno kako i na koji nacin ce to uraditi, ne zasluzuje paznju.

Ne smeju da se ispuste iz vida niti licne osobine politicara (cetvrto). Do 2000. g. vladao je u Srbiji, kao sto je poznato, politicar cija je jedna licna osobina bila izrazita autokratija i koja je odlucivala o medjunarodnoj politici, a time i o sudbini zemlje. 

2000. godine dosla je na vlast demokratska grupacija koja je na izborima dobila protivu komuniste i autokrate Milosevica. Iste godine, vec na pocetku godine, u Zagrebu je isto tako jedna demokratska grupacija sa Ivicom Racanom na celu dobila izbore protivu stranke tada vec pokojnog nacionaliste i autokrate Franje Tudjmana.

Sta se sada u nedelju (23.11.03) dogodilo u Zagrebu? Biraci su, nakon 4 godine, vratili na vlast stranku pokojnog Tudjmana. Umesto dalje demokratske transformacije glasaci su se odlucili (opet) za “nacionalnu emancipaciju”. Osnovni razlog jeste, verovatno, nezadovoljstvo glasaca postignutim rezultatima vlade Ivica Racana. Istina je da je u Hrvatskoj zivot i dalje tezak. Ali to nije bio jedini razlog „negativnog glasanja“. Postoji jos jedan – jednom delu hrvatskih biraca je, izgleda, najmilija alternativa, kad god su nezadovoljni vlascu – “nacionalna” alternativa. Tako je to bilo i 1990. g. kada su hrvatski biraci (deo) prvi put posle pada komunizma imali prilike da izraze nezadovoljstvo rezultatima komunizma i glasaju. Da je Zapad tada, i pored toga, podrzavao politicare u Zagrebu moze se objasniti cinjenicom da su se Tudjman i HDZ izjasnjavali za zapadnu demokratiju, nasuprot politicarima u Srbiji.

U Srbiji su glasaci na neuspelim predsednickim izborima 16.11. 2003 glasali, ili bolje receno nisu glasali, iz razloga nezadovoljstva postignutim rezultatima sadasnje vlasti, opet „negativno glasanje“. Drugi razlog njihovog (ne)glasanja je, cini se, bio drugaciji – biraci su glasali,  vecina onih koji su izasli na izbore, ali i oni koji nisu izasli na izbore, opet - protiv sveta. Izgleda da je znatnom delu biraca u Beogradu, kad god mogu, najmilije da “prkose” svetu. To su uradili i 1990. g. kada su glasali za Milosevica, za komunisticki politicki sistem, a protiv demokratije, protiv sveta, protiv Amerike i Evrope. Biraci u Srbiji bili su 1990. godine nezadovoljni komunizmom samo u jednoj tacki: pitanju statusa Srbije u SFRJ prema Ustavu iz 1974. godine. Birace u Beogradu u to vreme nisu zanimale svetske prilike (nestanak “Istoka”) i demokratizacija. Osim toga, bili su jednostavno nezadovoljni Ustavom iz 1974. godine. Ali i zadovoljni komunizmom u celini, i to je njima bilo dovoljno da iskazu nezadovoljstvo prema Zapadu, koji je hteo da promeni njihov politicki sistem. Pitanja kao sto su nivo nezaposlenosti ili zivotni standard nisu tada bili kod biraca u sastavu njihovog nezadovoljstva, jer je u to vreme (1990) vlada Ante Markovica imala neke pozitivne rezultate u ekonomiji i biraci su bili koliko toliko zadovoljni.

Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Stevan Lilic postavlja pitanje kako je moguce da su nosioci izbornih lista za predstojece izbore u Srbiji politicari koji su izrazito protiv sveta (“Novosti”, 26.11.2003). Vraca li se vreme konflikata sa svetom? Ako pobede snage „protiv sveta“ ili tzv. „patriotske snage“ ili „nezadovoljne snage“ da li je onda konfrontacija sa svetom neminovna? Rezultati izbora u Beogradu na neuspelim izborima za predsednika Srbije daju razloga za zabrinutost, kao sto i pobeda HDZ u Zagrebu ili proslogodisnja pobeda nacionalisticke stranke, Stranke demokratske akcije u BiH i drugih stranaka, daju razloga za zabrinutost.

Rezultati izbora i u Beogradu i u Zagrebu moraju da zabrinu one koji ne zele povratak na proslost. Sada su biraci u Beogradu neizlaskom na predsednicke izbore izrazili svoje nezadovoljstvo vlascu, (DOS-om),  pre svega zbog toga sto: (1).   ona nije uspela da u potpunosti ostvari program zbog kojeg je birana, ali posebno i zbog (2). nezadovoljstva Zapadom, ali, to se videlo, i zbog (3). islaska pojedinih iz DOS-a i zbog svadja politicara i stranaka.

 

Za koga da se opredelim?

Odgovor bi bio: za onoga koji bi na prvom mestu jasno definisao svoj politicki program i u kom programu bi, pre svega, doslo do izrazaja jasno opredelenje za:

1. - opste svetske vrednosti,

2. - za partnerske odnose, za koaliciju i ZA SEDENJE ZA ISTIM STOLOM sa svetom i za

3. - jasno definisane i izbalansirane odnose u medjunarodnoj politici koji izrazito doprinose nasoj stabilnosti i bezbednosti i prosperitetu.

 

 

 
     
     
 
Copyright by NSPM